Diş Tedavisi

Ortodonti Tedavisinde Lastik Neden Takılır?

Ortodonti Tedavisinde Lastik Neden Takılır

Diş teli lastiği, ortodontik tedavi esnasında kullanılan ufak ve elastik halkalardır. Diş tellerini sabit hale getirmek ve hizalamak için dişlerin üstüne takılırlar. Lastikler, diş telleri arasında bulunan braketlere ya da tellere takılarak belirli bir gerilim meydana getirir. Bu gerilim, dişlerin düzelmesinde önemli bir rol oynar ve tedavinin başarılı bir biçimde ilerlemesine katkıda bulunur. Tedavi süresince çeşitli renk ve büyüklüklerde diş teli lastikleri kullanımına başvurulur. Kişilerin tercihlerine ya da tedavinin ihtiyaçlarına bakılarak da tercihte bulunulabilir.

Diş teli lastiği takmak, genel olarak ortodontist ya da diş doktoru tarafından gerçekleştirilir. Diş doktoru tarafından tercih edilen ideal boyut ve renkte lastikler, tel ya da braketler üzerine takılır. Bu uygulama, dişlerin arzu edilen şekilde harekete geçmesine olanak sağlarlar. Diş teli lastiklerinin değişimi düzenli aralıklar ile yapılır. Bu süreçte lastiklerin doktorun tavsiye ettiği şekilde kullanılması gerekmektedir. Tedavi süresince düzenli kontroller gerçekleştirilir ve lastiklerin durumu hakkında değerlendirme yapılır. Böylelikle dişlerin düzelmesi süreci başarılı bir biçimde ilerlemektedir.

Diş Teli Lastiği Çeneyi Düzeltir Mi?

Diş teli lastikleri, çene düzeltilmesi ya da çene ilişkisi problemleri için tercih edilmezler. Diş teli lastikleri, dişlerin düzeltilmesi ve arzu edilen şekilde hizalanması amacı ile kullanılırlar. Çene düzeltilmesi ya da çene ilişkisi problemlerinin tedavisi için ise çeşitli ortodontik aletler ya da apereylerin kullanımı tercih edilir. Bu sebeple, çene düzeltilmesine ihtiyaç duyulan hallerde, uzman bir ortodontist ile iletişim kurmak ve tavsiye edilen tedavi alternatiflerini değerlendirmek mühimdir. Diş teli lastikleri, dişlerin konumunu değiştirme hususunda etkili olsalar bile düzeltme amacına sahip değildirler.

Diş Teli Lastiği Ne Kadar Takılır?

Diş teli lastiklerinin ne kadar zaman boyunca kullanılması gerektiği, tedavi programına ve hastanın gereksinimine göre farklılık gösterebilir. Genel olarak diş doktoru ya da ortodontist, hastanın durumu hakkında değerlendirme yaptıktan sonra lastiklerin hangi aralıklar ile değiştirilmesi gerektiği hususunda tavsiyelerde bulunur.

Tedavi süresince diş teli lastiklerinin periyodik bir şekilde değiştirilmesi gerekmektedir. Değişim yapma sıklığı tedavinin durumuna, hızına ve arzu edilen neticelere bağlı olarak değişiklik sergileyebilir. Bu sebeple diş doktoru ya da ortodontist, hastaların gereksinimlerine göre bir takip planı hazırlar.

Hastalar, diş teli lastiklerinin düzenli olarak değiştirilmesine ihtiyaç duyulduğu plana uyum sağlamalı ve doktorların tavsiyelerine dikkat etmelidirler. Bu, tedavinin başarılı bir biçimde ilerlemesi için mühimdir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir