Ortodonti Tedavisi Kimlere Yapılır?

Ortodonti Tedavisi Kimlere Yapılır?

Ortodonti, alt ve üst çene konumlarının ve diş çapraşıklıklarının düzeltilmesi ile ilgili tedavileri uygulayan bir diş hekimliği branşıdır.

Kötü konumlanmış ve çapraşık dişleri temizlemek çok daha zordur ve bunun sonucunda dişeti hastalıkları ve diş çürüklerine bağlı olarak dişlerin kaybedilme riski artmaktadır. Dişlerin düzgün konumlanması temizlemeyi daha kolay hale getirse de, hasta tarafından ağız bakımına gösterilen önemin etkisi de büyüktür.

Ortodonti tedavisine başlamak için öncelikle dişlerinizde hiç çürük olmamalı ve tedavilerinizin tam olarak yapılmış olması gereklidir. Ayrıca diş taşı varlığında diş taşı temizliğinin yapılmış olması ve dişlerinizi fırçalarken diş etlerinizin kanamıyor olması gerekir.

Böylelikle ortodontik tedaviye hazırlanmış ve tedavinin hazırlık aşamasını tamamlamış olursunuz. Ortodontistiniz sonraki aşamalarda sizi bilgilendirecektir ve gereken işlemlerle birlikte size uygun olan tedavi yöntemini seçecektir.

Ortodonti Tedavilerini Kimler Yapabilir?

Ortodonti tedavilerini bu branşta uzmanlık eğitimi almış diş hekimleri yapar. Bu nedenle genel/pratisyen diş hekimlerinin formasyonlarını aşan kapsamlı ortodontik tedavileri uygulamamaları gerekir.

Tedavi süreci sadece estetik amaçlı olmayıp, çarpıklık ya da eğriliğin yol açtığı konuşma bozukluğu, diş gıcırdatması gibi sağlık sorunlarının da tedavisini kapsamaktadır. Ortodonti tedavisi bu konuda uzman olan ortodontiste gittiğiniz ilk günden itibaren başlar.

Hastanın ağız yapısı ve dişteki eğriliğin boyutu, tedavi yönteminin belirlenmesinde rol oynar. Buna göre hasta için en doğru yöntem seçilmektedir. Genel olarak hastalarda estetik kaygısı söz konusu olmaktadır. Bu nedenle de daha estetik ve şeffaf diş modelini tercih ederler.

Ortodontik tedavi her yaş grubu için uygulanan bir yöntemdir. Günümüzde kadın, erkek, çocuk, genç gözetmeksizin bu tedaviye ihtiyaç duyan herkese kolaylıkla uygulanmaktadır. Tedavi uygulamaları sağlık sorununa yol açmadığından diş yapısında bozukluk olan ya da hoşnut olmayan herkes, ortodonti tedavisinden yararlanabilir.

Yetişkinlerde Ortodonti Tedavisi Ne Kadar Sürüyor?

Yetişkinlerde ortodonti tedavisi ortalama 5 ay ile 1 yıl arasında değişmektedir. Yetişkinlerde her uzman farklı bakış açılarına sahip olsa da özellikle yetişkin hastaların talepleri doğrultusunda tedavi gerçekleşmektedir.

Yetişkinlerin ortodonti tedavisindeki hedef, tedavinin en kısa sürede gerçekleştirilmesi ve en kısa zamanda kalıcı çözüm elde edilmesini amaçlamakta ve kişiye en uygun estetik açı yakalanmaktadır.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH