Ortodonti Hastaları İçin Tel Tedavisinde Diş Temizliği

Merkezimizde ortodonti bölümünde muayene gerçekleştirildikten sonra diş teli tedavisi uygulanması gereken hastalarımızda tedavi sonrası bakım ve temizlik işlemleri önemli bir noktadır. Sürekli bir şekilde doktor tarafından önerilen temizlik işlemleri ve bakım işlemleri yapılmadığında, diş telinde bakteri oluşumu ve hastalıklar ya da enfeksiyonlar ile karşılaşılabilir. Bu nedenle önerilen şekilde diş fırçaları, temizleyici maddeler, özel temizlik malzemeleri ile düzenli bir temizlik sağlanmalıdır. Ortodontist hekimlerimiz tarafından tel tedavisinde diş temizliği işleminin yapılması için özel olarak yumuşak uçlu küçük başlıklı ve düz diş fırçaları kullanılması önerilmektedir. Yine elektrikli yani şarjlı olarak kullanılan diş fırçaları da orta hızda kullanıldığında, diş telleri için güvenli olduğundan tavsiye edilmektedir.

Tel Tedavisinde Diş Temizliği Yapılması İçin Neler Gerekir?

Normal koşullarda ağız ve diş sağlığı doğru bir şekilde gelişmiş ve herhangi bir sorunu bulunmayan insanların günlük 2 defa dişlerini fırçalamaları, diş aralarını temizlemeleri, ağız bakım suyu kullanmaları gerekmektedir. Fakat diş tedavisi uygulanmış özellikle diş teli tedavisi bulunan kişilerde bu bakım daha hassas bir şekilde ele alınır. Bu nedenle Antalya tel tedavisinde diş temizliği yapılabilmesi için özel olarak kullanılması gereken ürünler bulunur. Bu ürünler arasında doktor tarafından özel bir şekilde önerilmiş diş fırçaları, diş aralarını temizleyebilmek için özel fırçalar, ağız temizliği için gargara ve hassas diş ipleri gibi malzemeler kullanılması gereklidir.

Tel Tedavisinde Diş Temizliği İşlemi Nasıl Yapılmalıdır?

Ortodontist hekimlerimiz tarafından tel tedavisinde diş temizliği için önerilen tüm malzemeleri temin edildikten sonra önemli noktalar bulunur. Her yemek sonrasında mutlak bir şekilde tekrarlanması gereken diş fırçalama işlemi yaklaşık olarak 4 dakika uygulanmalı ve dişler ile diş telleri üzerindeki tüm yiyecek artıkları temizlenmelidir. Bu işlem bir alışkanlık haline geldiğinde 2 dakikadan 6 dakikaya kadar sürebilir. Özellikle Flour içerikli diş macunları tercih edilmesi daha doğru olacaktır. Fırçalama sonrasında ağzın iyice su ile çalkalanması ve Flour’un ağızdan atılmaması için az su kullanılması önemlidir. Akşam yemeklerinden sonra diş fırçalanmalı ve daha sonra yiyecek içecek tüketilmemelidir. Diş aralarını temizlemek için arayüz fırçaları kullanılmalı ve iyice çalkalandıktan sonra ağız içerisindeki mikroorganizmaları öldürmek için de özel üretilmiş gargaralar kullanılmalıdır.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH