Ön Diş Estetiği

Dişler estetik olarak görseli tamamlayan, konuşmaya ve beslenmeye yardımcı organlardır. Dişlerde oluşan problemler genel sağlığı doğrudan etkilediği gibi kişinin ruhsal dengesini de doğrudan etkiler. Güzel ve estetik bir gülüş ancak diş estetiği ile mümkündür. Dişlere uygulanan her uygulama diş hekimleri tarafından yapılır. Ön diş estetiği güzel bir gülüş ve estetik duruş için önemlidir.

Ön Diş Estetiği

Ön Diş Estetiği Nedir?

Estetik cerrahi her alanda olduğu gibi dişlerde de sıklıkla uygulanır hale gelmiştir. Diş estetiği denildiği zaman sadece düzgün ve beyaz dişler akla gelmemelidir. Diş estetiği kişinin daha güzel bir görünüme kavuşması ve dişlerin sağlıklı olmasını içinde barındıran bir daldır. Diş estetiği diş beyazlatma, lamine uygulama, gülüş tasarımı, ortodonti problemlerinin giderilmesi için uygulanır. Diş estetiği diş hekimliği branşında farklı bir daldır. Daha çok estetik görüntü üzerine çalışsa da diğer branşlar ile beraber çalışır. Diş estetiği tedavisine başlamadan önce mutlaka ağız içinde var olan problemler düzeltilmelidir. Diş eti hastalıkları tedavi edilmeli, çürük dişler dolgu yapılarak sorunlar giderilmelidir. Sorunlar giderilmeden yapılan uygulamalar kötü sonuçlara neden olur.

Ön Dişler İçin Yaprak Porselen Uygulaması

Son yıllarda diş hekimliğinde ön diş estetiği büyük önem kazanmıştır. Yaprak porselen uygulaması lamine uygulaması olarak da bilinir. Birçok amaçla yaprak porselen uygulaması yapılır. Ön dişlerin boylarının uzatılması, ön diş aralığının düzeltilmesi, kırık dişlerin tedavi edilmesi, ön dişlerde oluşan eğriliğin düzeltilmesi, gülüş tasarımı yapmak için sıklıkla uygulanır. Yaprak porselen her kişiye özel olarak hazırlanır ve diş hekimi tarafından uygulanır. Diş ve diş etlerine çok iyi uyum sağlar. Çok ince porselen oldukları için diş yüzeyine zarar vermez. Doğal bir gülüşe sahip olmanızı sağlar.

Diş hekimi önce ağız içinde var olan sorunları düzeltir ve daha sonra lamine uygulamasına geçer. Yaprak porselen sadece ön dişlere uygulandığı gibi diğer dişlere de uygulanabilir. Diş yüzeyine bazen hiç müdahale edilmez. Bazı durumlarda diş yüzeyi çok ince bir tabaka halinde kaldırılır ve yaprak porselen uygulanır. Diş rengine uygun olarak yapılır. Çok ince oldukları için dişlerde ağırlığa neden olmaz. Ön dişlere gerekli inceltme işlemi yapılır ve ölçü alınır. Ölçü alındıktan sonra yapılan yaprak porselen ön dişlere yapıştırılır.

Ön dişlerin diğer dişlerden daha uzun olması gülüşün daha estetik durmasını sağlar. Doğal diş minesi gibi ince ve şeffaf durduğu için doğal görüntüyü yakalamak isteyenlerin tercih ettiği bir yöntemdir. İnce olduğu için ışığı geçirir ve doğal bir ışıltı sağlar. Metal içermediği için diş etlerinde morarmaya neden olmaz. Porselen lamina uygulandıktan sonra kalem ısırma, tırnak yeme gibi davranışların bırakılması gerekir. Çok sert gıdalar yaprak porselenlere zarar verebilir. Yine diş sıkma ve diş gıcırdatma yaprak porselenlere zarar verir. Yaprak porselen uygulaması alt çenesi önde olan kişilere, diş sıkma problemi olan kişilere, yeteri kadar diş yüzeyi olmayan kişilere uygulanmaz. Alt çene ve üst çene aynı hizada kapanıyorsa yine uygulanmaz. Üst çenenin alt çeneden hafif önde olması gerekir.

Gülüş Tasarımı

Gülüş tasarımı diş estetik uygulamaları içinde en sık uygulanan yöntemlerden biridir. Gülüş tasarımı dudak şekillendirmeden diş boyu ayarlamaya kadar birçok uygulamayı içerir. Gülüş tasarımı yapmak için dişlerin ve diş etlerinin uyumlu ve sağlıklı olması gerekir. Diş etlerinin ve dişlerin belli bir orana göre görünmesi gerekir. Diş etleri çok açıkta olan ve diş boyu kısa olan kişilerde gülüş tasarımı çok iyi sonuçlar verir. Diş hekimi bilgisayar üzerinden uygulama bittikten sonra nasıl görüneceğini size gösterir. Her detay hesaplanır ve ona göre işlem uygulanır. Gülüş esnasında dişlerin daha beyaz ve dolgun görünmesi gerekir.

Gülüş tasarımı diş beyazlatma, yaprak porselen uygulaması, bonding, ortodonti tedavilerini içerir. Eğer ki ortodonti problemleri varsa gülüş tasarımı yapmak için ortodonti tedavisinin bitmesi beklenmelidir. Buda tahmini olarak 6 ay gibi bir süreyi kapsar. Gülüş tasarımı öncesinde hastanın alt çene ve üst çene ölçüleri alınır. Alınan ölçülere göre dişler alçı üzerinde çalışılır. Oluşturulan taslak hastaya sunulur. Bilgisayar ortamında yapılan taslağın nasıl göründüğü incelenir ve hasta onay verince uygulamaya geçilir. İşlem diğer tedaviler yoksa kısa sürede tamamlanır.

 

Yorum Bırak

3 × three =

Bizi Arayın