ön diş estetiği metotları

Ön Diş Estetiği

Ön diş estetiği günümüzde çok sık tercih edilen bir uygulama haline gelmiştir. Diş estetiği bireylerin sosyal ortamlarını ve sosyal gücünü etkilemektedir. Bu nedenle gülüş tasarımı ve pembe estetik konusuna talep artmaktadır. Konuşma sırasında ilk göze çarpan bölüm ön dişlerdir. Gülüşü ve ısırma gibi fonksiyonları doğrudan etkileyen ön dişlerdeki sorunların giderilmesi ön diş estetiği ile mümkün olmaktadır.

Ön dişler harflerin çıkışını, kelimelerin telaffuzu gibi konularda da oldukça etkilidir. Bu durumlar hastalara göre değişiklik göstermektedir. Birden fazla tedaviye ihtiyaç duyula bilmektedir.

Ön diş estetiği konusunda ihtiyacınız olan tüm uygulamalar hakkında net bilgi almak için tedavinin ilk adımı muayenedir. Ön diş estetiği sadece estetik kaygılardan dolayı değil ileride oluşacak ağız ve diş sağlığı problemlerinin de önüne geçilmesi konusunda diş hekimi muayenesi önemlidir. Tedavi bittikten sonra diş ömrünün uzun süreli olması için diş hekimi kontrolleri oldukça önemlidir.

Ön Diş Estetiği Hangi Sorunlarda Tercih Edilir?

ön dişler için estetik tedaviler

Ön dişlerimiz yapısı gereği beslenmemiz ile doğrudan alakalı olup estetik açıdan da önemli dişlerimizdir. Aşağıdaki maddelerde yer alan sorunlar ön diş estetiğini gerektiren durumlardır;

  • Çürük ön diş veya dişler
  • Renklenmiş görünüm
  • Kırık ve çatlak ön diş
  • Aralıklı ön diş yapısı
  • Ayrık ve eğri ön dişler
  • Kayıp veya eksik ön dişler

Tüm bu ön diş sorunları kişinin kendinde öz güven eksikliğini olumsuz yönde etkiler. Sizlerde Sayın Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Kliniğimizde tüm sorunları alanında uzman hekimler ile ön diş estetiği ile çözüme kavuşturabilirsiniz.

Ön Diş Estetik Tedavileri Nelerdir?

Ön diş estetiği öncelikle hastaların konuşma şeklini ve gülüşünü istedikleri yapıya getiren estetik uygulamalardır. Muayeneden sonra ihtiyaç duyulan tedavilere göre alınan ölçüler, bilgisayar destekli fotoğraf gibi materyaller ile hastanın diş yapısına müdahale yapılmadan prova yapılma imkanı sunmaktadır. Hastanın da görüşü alınarak tedaviye başlanılır. Kişinin beklentisi göz önüne alınarak kullanılacak teknikler belirlenir.

Çürük ön dişlerde uygulanan estetik tedaviler: Arka dişlere göre küçük hacimlere sahip ön dişlerde çürük oluşumu kanal tedavisi gerektirebilir. Eksik olan dişlere göre tedavi çeşitlilik gösterir. Madde kaybının çok fazla olduğu dişlerde veneer ve kaplama ihtiyacı olabilir. Bu durumda lamine porselen en iyi çözüm olacaktır.

Kırık ve çatlak ön dişler: Kırılan diş sonucunda nekroz ve çatlak diş sonucunda oluşan hassasiyetin var olması durumunda kanal tedavisi gerekebilir. Çatlaklarda sıcak soğuk hassasiyeti dikkatle kontrol edilir. Kırık olan dişlerde ise röntgen çekilerek komşu dişler incelenir. Küçük olan dişler için bonding uygulaması yapılabilir. Yine ışık geçirgenliği fazla olan zirkonyum veya seramik kaplamalar ile tatmin edecek tedaviler uygulanır.

estetik uygulamaları ön dişler için

Dişlerde renk değişimleri: Ön diş estetiği konusunda dişlerde oluşan renk değişiklikleri oldukça etkilidir. Kullanılan ilaçlar, özensiz bakım, kahve, çay ve sigara gibi kullanımlarının fazla olduğu durumlarda renk değişiklikleri oluşabilir. İlk öncelikle diş beyazlatma tedavisidir. Beyazlatmanın çözüm olmadığı durumlarda ise lamine diş tedavisi uygulanır.

Eksik, aralıklı ve eğik ön dişler: Tüm bu problemler estetik görünümü olumsuz etkileyen durumlardır. Eğri diş oluşumlarında ortodonti tedavisi uygulanabilir. Eksik dişler için ise implant uygulaması en doğru tedavi metodu olabilir. İmplant diş üzerine porselen, lamine veya zirkonyum kaplamalar ile estetik çözümler sağlanır.

Gelişen teknolojiler ile ön diş estetiği artık kalıcı çözümler ile sonuçlandırılmaktadır. Estetik diş hekimliği çözümleri arasında yer alan bir çok tedavi metodu ile ön diş estetiği başarılı şekilde sonuçlandırılır.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH