Neden Ortodontik Tedavi

Neden Ortodontik Tedavi?

Genellikle 9 ile 14 yaş arasında başlayan ortodondik tedavi aynı zamanda çoduk ve yetişkin hastalarda diş şekil bozukluklarının önlenmesi, iyi bir estetik görünüm ve var olan bozuklukların çözülmesi ile fonksiyon kazandırılması amaçlanan bir diş hekimliği dalıdır.

Diş Teli Tedavisine Başlamanın Nedenleri

Diş teli tedavisine başlamak çene ameliyatlarından kurtarmaktadır. Tedaviye en erken süreçte başlanarak büyümenin bittiği dönemdeki bozuklukların tedavisi çene ameliyatları ya da diş çekimini gerektirecek durumlardan kurtarmaktadır.

Birbiri ile uyumsuz olan üst ve alt çene sindirimi zorlaştıracağından çiğnemede güçlük çekilebilir. Çiğnemenin kolaylaştırılmasını sağlayan diş teli tedavisi ortognatik tedavi sayesinde alt ve üst dişlerin ısırma pozisyonuna uyumlu olmaları sağlanır.

Çene kapanış problemini ortadan kaldıran diş teli tedavisi, uygulaması yapılmadığında çenelerin birbirine uyumsuz bir şekilde büyümeleri diş çarpaşıklığına ve kapanışlarına neden olacaktır. Diş teli tedavisi ergenlik dönemi büyüme atılımında 6 ay içerisinde büyüme sapmaları düzeltilebilir.

Ancak 15 yaşından sonra büyüme bittiğinden tedavi daha zor olacağından çocuklardaki çene kapanış problemleri fazlası ile önemlidir ve erken tedavi gerektirmektedir.

Diş teli tedavisi çene kaslarını korumaktadır. Çarpaşık ve uyumsuz dişler çene kaslarının yapısını bozmaktadır. Dişlerin birbiri ile uyumsuzluğu çene ve eklem sorunlarından dolayı çene kaslarına baskı yapmakta ve bu durum baş ağrısına neden olmaktadır.

Çene eklemlerinde erimelere neden olan uyumsuz çene kapanışları tedavi edilmediği sürece yıkıcı disk erimelerine neden olabilir.

Üst çenenin alt çeneye oranla daha önde olduğu durumlarda alt ve üst ön dişlerin arasının açık olduğu durumlarda bazı harflerin telaffuzunda sıkıntı olabilir. Erken teşhis ve tedavi ile sorun ortadan kalkabilir ve konuşma kolaylığı sağlanır.

Çarpaşık ve uyumsuz dişlerin bulunduğu alanlar her ne kadar temizlense de bakteri plaklarının diş fırçasının ulaşamadığı yerlerde tam anlamı ile temizlenemez. Bu bölgelerde ise normalin beş katı daha hızlı çürüme ani asit artışına bağlı olarak meydana gelebilir.

Zamanında tedavi, sağlam dişleri kurtarabilir. Çarpaşık dişlerde biriken diş taşları diğer sağlam olan dişlerinde kaybolmasına neden olabilir. Ülkemizde çekilen dişlerin nedeni çene kemiği erimesine neden olan diş taşlarından meydana gelmektedir.

En fazla dişlerin çarpaşık oldukları bölgelerde biriken diş taşları, diş teli tedavisi ve yapılacak düzeltmeler ile azaltılarak dişleri çekilmekten kurtarmayı sağlayabilir.

Çarpaşık dişer ve çene darlığı dişlerin üzerinde gölge oluşturduğundan dolayı dişler iki ya da üç ton daha gri görünebilir. Düzgün sıralanan dişler ışığı daha iyi yansıtmakta ve güzel gülüşün temeli olan beyaz dişlere sahip olmanıza yardımcı olmaktadır

Ortodontik Tedavi Nasıl Yapılır?

Hareketli Apareyler: Hasta tarafından kolaylıkla takılan ve çıkartılan ve basit diş hareketleri yaptıran apareylerdir. Hareketli apareylerin üzerine konulan vidalar ve yaylar düzeltilecek olan dişlere kuvvet uygulamaktadır. Erken dönem tedavilerde ve basit vakalarda uygulanır.

Fonksiyonel Apareyler: Aktif büyüme döneminde kullanılan ve büyümeyi yönlendiren fonksiyonel apareyler, üst ve alt çenenin bozulan ortopedik problemlerini düzeltmek ve ergenlik döneminden önce genellikle hastaların kendilerinin takıp çıkartabildikleri özel apareylerdir. Çoğunlukla da sabit ortodontik apareyler ile kullanılmaktadır.

Sabit Apareyler: Hastalar tarafından çıkarılamayan, dişler üzerine özel teknikler ile yapıştırılan ve tedavi sonrası ortodontist tarafından sökülen apareylerdir. Sabit tedavi için kullanılan braketler, hastaların isteklerine göre metal ya da porselen olmaktadır.

Ortognatik Cerrahi: Büyümesi ve gelişmesi tamamlanan yetişkin hastalarda ortognatik cerrahi uygulanmaktadır. Genellikle ortognatik ya da ortopedik tedavi ile düzeltilmeyen durumlarda başvurulan bir yöntemdir.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH