Neden Ortodontik Tedavi

Neden Ortodontik Tedavi?

Ortodontik tedavi genellikle 9-14 yaş civarında başlamaktadır. Ortodonti, aynı zamanda çocuk ve erişkin hastalarda diş şekil bozukluklarının önlenmesi, var olan bozuklukların çözülmesi ve hastalara iyi bir estetik, düzgün konuşma ve fonksiyon kazandırılmasını amaçlayan diş hekimliği dalıdır.

Diş teli tedavisine başlamak için on neden;

Milliyet gazetesinde yayınlanan habere bir göz atmak gerekir ise bu on neden derhal ortodontistinize muayene olmanız için sizi tetikleyecektir.

İşte 10 neden;

Erken diş teli tedavisi çene ameliyatlarından kurtarır. Tedaviye en erken süreçte başlanmalıdır ki büyümenin bittiği dönemdeki bozuklukların tedavisi diş çekimi ya da çene ameliyatları gerektireceğinden bu  tür ameliyatlardan kurtarır.

Çiğneme işlemini düzeltir. Birbiriyle uyumsuz üst ve alt çene sindirimi zorlaştırır. Sindirim sisteminin temel adımlarından olan çiğneme işlemi oldukça önemlidir. yemeklerin iyi öğütülebilmesi için alt ve üst dişler ısırma pozisyonunda uyum sağlamalıdır.

Çene kapanış problemini ortadan kaldırır. Çenelerin birbirine uyumsuz büyümesi diş çapraşıklığına ve kapanış problemlerine sebep  olur. Ergenlik dönemi büyüme atılımında 6 ay içinde büyüme sapmaları düzeltilebilir. 15 yaşından sonra ise büyüme bittiği için tedavi çok daha zorlaşacağından çocuklardaki çene kapanış problemleri oldukça önemlidir ve erken tedavi gerektirir.

Çene kaslarını korur. Uyumsuz ve çapraşık  dişler çene kaslarının yapısını bozar.. Dişlerin uyumsuzluğu çene ve eklem sorunları nedeniyle çene kaslarına baskı yapar ve bu durum baş ağrısına sebep olur.

Çene eklemlerindeki erimeleri engeller. Uyumsuz çene kapanışları çene eklemlerinde erimelere sebebiyet vereceğinden uyumsuz çene kapanışları uzun dönemde TME (çene eklemi)’ de yıkıcı disk erimelerine neden olur.

Konuşmayı kolaylaştırır. Üst çenenin alt çeneye oranla daha önde olduğu ve alt ve üst ön dişlerin arasının açık olduğu vakalarda bazı harflerin telaffuzunda sıkıntı yaşanır. ‘’ S, ş, ç, m, n’’ gibi harfleri söyleyememek konuşmayı çok büyük oranda etkiler.

Dişleri çürüklerden korur. Çapraşık ve uyumsuz dişlerin bulunduğu alanlar ne kadar fırçalanırsa fırçalansın bakteri plaklarını diş fırçası ulaşamadığı yerlerden tam olarak temizleyemez. Bu bölgelerde ani asit artışına bağlı olarak normalin beş katı daha hızlı çürüme meydana gelir.

Vaktinde tedavi, sağlam dişleri kurtarır. Çapraşık dişlerde biriken diş taşları sağlam dişlerinde kaybolmasına sebep olabilir. Ülkemizde çekilen dişlerin büyük bir bölümünün sebebi çene kemiği erimesine neden olan diş taşlarıdır ve diş taşları en çok dişlerin çapraşık olduğu bölgelerde birikir. Diş teli tedavisi ile yapılacak düzeltmeler diş taşlarını azaltarak dişleri çekilmekten kurtarmayı sağlar.

Güzel gülüşe sahip olmayı sağlar. Çapraşık dişler ve çene darlığı dişlerin üzerinde gölge oluşturduğu için dişler olduğundan iki, üç ton daha gri görülebilir. Düzgün sıralanmış dişler ışığı daha iyi yansıtır ve güzel gülüşün temeli olan bembeyaz dişlere sahip olunmasını sağlar.

Ortodontik Tedavi Nasıl Yapılır?

Hareketli Apareyler: hasta tarafından takılıp çıkarılabilen sadece basit diş hareketleri yaptıran apareylerdir. Bu apareylerin üzerine konulan yaylar, vidalar, düzeltilecek dişlere bir kuvvet uygular.Erken dönem tedavisinde ve daha basit vakalarda uygulanmaktadır.

Fonksiyonel Apareyler: Aktif büyüme döneminde kullanılan, büyümeyi yönlendiren apareylerdir. Üst ve alt çenenin birbirine göre bozulan ortopedik problemleri düzeltmek amacı ile ergenlik dönemi öncesinde küçük yaşlarda çoğunlukla hastaların kendisinin takıp çıkarabileceği özel apareylerdir. Çoğu zaman sabit ortodontik apareylerle beraber kullanılmaktadır.

Sabit Apareyler: Dişer üzerine özel teknikler ile yapıştırılan ve hasta tarafından çıkarılmayan, tedavi sonunda ortodontist tarafından sökülen apareylerdir. Sabit tedavide kullanılan braketler, kişinin isteğine göre metal ya da porselen olmaktadır.

Ortognatik Cerrahi: Ortodontik ya da ortopedik tedavi ile düzeltilmeyen durumlar söz konusu olduğunda büyüme ve gelişmesi tamamlanan yetişkin hastalarda ortognatik cerrahiye başvurulmaktadır.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH