Neden Ortodontik tedavi?

Neden Ortodontik tedavi?

Diş teli tedavisine başlamak için on neden;

Milliyet gazetesinde yayınlanan habere bir göz atmak gerekir ise bu on neden derhal ortodontistinize muayene olmanız için sizi tetikleyecektir.

İşte 10 neden;

Erken diş teli tedavisi çene ameliyatlarından kurtarır. Tedaviye en erken süreçte başlanmalıdır ki büyümenin bittiği dönemdeki bozuklukların tedavisi diş çekimi ya da çene ameliyatları gerektireceğinden bu  tür ameliyatlardan kurtarır.

Çiğneme işlemini düzeltir. Birbiriyle uyumsuz üst ve alt çene sindirimi zorlaştırır. Sindirim sisteminin temel adımlarından olan çiğneme işlemi oldukça önemlidir. yemeklerin iyi öğütülebilmesi için alt ve üst dişler ısırma pozisyonunda uyum sağlamalıdır.

Çene kapanış problemini ortadan kaldırır. Çenelerin birbirine uyumsuz büyümesi diş çapraşıklığına ve kapanış problemlerine sebep  olur. Ergenlik dönemi büyüme atılımında 6 ay içinde büyüme sapmaları düzeltilebilir. 15 yaşından sonra ise büyüme bittiği için tedavi çok daha zorlaşacağından çocuklardaki çene kapanış problemleri oldukça önemlidir ve erken tedavi gerektirir.

Çene kaslarını korur. Uyumsuz ve çapraşık  dişler çene kaslarının yapısını bozar.. Dişlerin uyumsuzluğu çene ve eklem sorunları nedeniyle çene kaslarına baskı yapar ve bu durum baş ağrısına sebep olur.

Çene eklemlerindeki erimeleri engeller. Uyumsuz çene kapanışları çene eklemlerinde erimelere sebebiyet vereceğinden uyumsuz çene kapanışları uzun dönemde TME (çene eklemi)’ de yıkıcı disk erimelerine neden olur.

Konuşmayı kolaylaştırır. Üst çenenin alt çeneye oranla daha önde olduğu ve alt ve üst ön dişlerin arasının açık olduğu vakalarda bazı harflerin telaffuzunda sıkıntı yaşanır. ‘’ S, ş, ç, m, n’’ gibi harfleri söyleyememek konuşmayı çok büyük oranda etkiler.

Dişleri çürüklerden korur. Çapraşık ve uyumsuz dişlerin bulunduğu alanlar ne kadar fırçalanırsa fırçalansın bakteri plaklarını diş fırçası ulaşamadığı yerlerden tam olarak temizleyemez. Bu bölgelerde ani asit artışına bağlı olarak normalin beş katı daha hızlı çürüme meydana gelir.

Vaktinde tedavi, sağlam dişleri kurtarır. Çapraşık dişlerde biriken diş taşları sağlam dişlerinde kaybolmasına sebep olabilir. Ülkemizde çekilen dişlerin büyük bir bölümünün sebebi çene kemiği erimesine neden olan diş taşlarıdır ve diş taşları en çok dişlerin çapraşık olduğu bölgelerde birikir. Diş teli tedavisi ile yapılacak düzeltmeler diş taşlarını azaltarak dişleri çekilmekten kurtarmayı sağlar.

Güzel gülüşe sahip olmayı sağlar. Çapraşık dişler ve çene darlığı dişlerin üzerinde gölge oluşturduğu için dişler olduğundan iki, üç ton daha gri görülebilir. Düzgün sıralanmış dişler ışığı daha iyi yansıtır ve güzel gülüşün temeli olan bembeyaz dişlere sahip olunmasını sağlar.

• Diş etlerini korur. Uyumsuz ve çapraşık dişlerin sebep olacağı diş eti rahatsızlıklarının önüne geçer.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH