Diş Tedavisi

Kompozit Bonding ile Anında Gülüş Yenileme

Kompozit Bonding ile Anında Gülüş Yenileme

Kompozit dolgular dişlerde kırık, çatlak, çürüme veya bu duruma benzer haller nedeni ile bozulmuş olan diş yapısının onarılmasında seçilen bir dolgu işlemidir. Uygulama sırasında dişin zarara uğramış ya da çürümüş olan tarafı çıkartılır ve ardından dişler temizlenir. Ayriyeten dişe özel adevizler yapılmaktadır. Bu uygulamanın ardından dişe kompozit dolgu konumlandırılmaktadır. Bu tedavi biçimi dişe estetik olarak tesirli neticeler ortaya çıkardığından dolayı estetik dolgu biçiminde de isimlendirilmektedir.

Kompozit dolgu diğer bir adı ile reçine dolgu olarak da adlandırılmaktadır. Başka kimyasal bileşenler ile beraber seramik tercih edilerek elde edilmektedir. Bu dolgularla ağızda çiğneme ve ısırmanın daha güçlü hale gelmesini temin etmektedir. Bunun ile beraber azı dişi olarak adlandırılan arka dişte rahat bir şekilde kullanılmaktadır. Ayriyeten dişlerle aynı renk tonunda elde edildiği için ön dişte kullanmak için de uygun olmaktadır. Kompozit dolgunun bir üst kalitesinde olan malzemesi ise ful seramik dolgu olmaktadır.

Kompozit Dolgu Hangi Hallerde Düşünülmektedir?

Kompozit dolgular farklı hallerde düşünülmesi gerekli olan dolgu tercihidir. Bu neden ile dişinde sorun olan hastaların hangi hallerde kompozit dolgu tedavisi yaptıracağı hakkında bilgi edinmesi dişte ortaya çıkan sorunların kısa zaman içerisinde yok edilmesinde önem arz etmektedir.

  • Dişte ortaya çıkan çürüğün onarılabilmesi için kompozit dolgu düşünülebilir. Ayriyeten kompozit dolgu desteğiyle diş arasındaki boşluğu doldurmak da mümkündür.
  • Kırık veya çatlak diş yine bu dolgu tedavisiyle onarılabilir.
  • Dişteki renk görünümü daha iyi bir duruma getirmek için kompozit dolgu seçilmektedir.
  • Diş arasında meydana gelen boşluğun kapatılmasında kompozit dolguların mühim bir görevi bulunmaktadır.
  • Bunun ile beraber dişin daha güzel bir görüntüye erişilmesi amacıyla da kompozit dolgu seçilmektedir.
  • Diş biçiminin değiştirilmesi ve amalgam dolguya estetik olarak bir seçenek sunmak için de bu dolgu tekniği yapılabilmektedir.
  • Öteki taraftan diş etinin çekilmesi halinde diş kökünün belli bir kısmını muhafaza etmek için kompozit dolgu tedavisi seçilmektedir.

Kompozit Dolgu Avantajları Nelerdir?

Dişte çürük, kırık veya çatlak gibi pek çok farklı sorunun onarılmasında tesirli neticeler veren kompozit dolgu, bunun yanı sıra pek çok avantajı da yanında getirir. Pek çok niteliğiyle uygulama yapılan dişin ağız içerisinde daha iyi biçimde kullanılmasına destek olmaktadır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir