Diş tedavisinde Endodonti olarak adlandırılan kanal tedavisi, iltihaplı dişleri tedavi etmek için uygulanmaktadır. Ayrıca ölü veya ölmekte olan dişlerin tedavisinde de tercih edilir. Tedavinin asıl amacı, problemli bölgeyi eski formuna kavuşturmaktır. Bu kapsamda Antalya kanal tedavisi uygulamaları için kliniğimizle iletişime geçmeniz yeterlidir.

Ağız ya da dişlere gelebilecek bir darbe, dolgulara tepkime, diş çürümeleri, dişte kırık ya da çatlak gibi nedenlerden ötürü oluşan iltihaplanmalar, kısa sürede müdahaleyi gerektirir. Bu müdahale ise sadece kanal tedavisiyle mümkündür. Günümüzdeki endodontik problemler şişlik ve ağrı durumuyla belirti gösterir. Fakat hastaların birçoğunda semptom görülmemekle beraber rutin tetkikler sonucunda kanal tedavisine karar verilir.

Kanal Tedavisinden Önce Değerlendirilen Faktörler

Kanal tedavisine karar verilmeden önce hastalarda değerlendirmeye alınan bazı faktörler bulunmaktadır. Kendiliğinden gelen ağrılar, sürekli ağrılar ve durumsal ağrılar başta olmak üzere apse, yansıyan ağrı ve diş etlerinde fistül oluşumları, kanal tedavisinin uygulanması gerektiğini gösterir.

Kendiliğinden Gelen Ağrı: Bireylerin soğuk ya da sıcak bir içecek tüketmesi halinde dişlerde ağrı yaşanıyorsa, ölü bir dişler karşılaşma ihtimali yüksektir. Bu durumda Antalya kanal tedavisi kliniğimize başvurarak gerekli tetkikleri yaptırmanız önemlidir.

Sürekli Ağrı: Hastalara diş hekimi tarafından soğuk ve sıcağa nasıl tepki verildiği sorulur. Eğer soğuk su tüketildiğinde dişlerde hassaslaşma var ise ve ağrı da sürekli devam ediyorsa, endodontik tedavi şarttır. Bununla beraber sıcak içeceklerde de ağrıların yaşanması doğal kabul edilmemektedir.

Durumsal Ağrılar: Herhangi bir fiziksel aktivitede ortaya çıkan ağrılar, ölü bir dişin olma ihtimalini artırmaktadır.

Yansıyan Ağrılar: Yansıyan ağrı, vücudun farklı bir bölgesinde oluşan rahatsızlığın, bölge dışındaki bir yerde ağrı olarak hissedilmesi durumudur. Bu tür ağrılar yalnızca dişlerde değil, kulak ve çene bölgesinde de görülebilir. Çene ve kulak çevresinde görülen ağrılar, apse oluşumuna işarettir.

Apse: Apse durumu, diş röntgeninde tespit edilebilir. Bu görünüm, çene kemiğindeki karanlık bir nokta olarak karşınıza çıkar. Kemiğin büyümemesi nedeniyle apse oluşumu yaşanacak ve bu durumda mutlaka cerrahi müdahale söz konusu olacaktır.

Diş Etinde Fistül Oluşumu: Diş etindeki fistül, kırmızı, sarı ya da beyaz renkli bir sivilce görünümünde ortaya çıkar. Bu tür durumlarda mutlaka Antalya kanal tedavisi uygulamalarına başvurmak için kliniğimizi ziyaret etmeniz hem diş hem de genel sağlığınız için çok önemlidir.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

kanal tedavisi yontemleri nelerdir

Başlangıçta yapılacak tetkiklerle beraber diş hekimi tarafından kanal tedavisi önerilmiş ise hızlı bir şekilde tedaviye başlanmaktadır. Öncelikle tedavinin uygulanacağı bölge uyuşturulur ve bu sayede ağrıların önüne geçilir. Daha sonra da çürükler temizlenir. Diş kuron kısmı da bu aşamada açılacaktır. Radyografi çekilerek kanal uzunluğu tespit edilir ve kök kanallarının şekillendirilmesi için birtakım aletlerden yararlanılarak kanallar temizlenir.

Dişin genel durumuna göre tek seansta tamamlanabilen kanal tedavisi, bazı hastalarda 3 seansa kadar devam edebilir. Kök uçlarında iltihap bulunan ya da dişin canlı olmadığı alanlarda, kanallardaki bakterinin yok edilmesi için ilaç konulabilmektedir. Tüm bu aşamalar Antalya kanal tedavisi konusunda başarılı bir şekilde hizmet sunan kliniğimizde gerçekleştirilmektedir.

Kanal Tedavisinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tedavinin ardından hekimin önerilerine dikkat edilmelidir. Öncelikle yaşanabilecek hafif ağrıların geçici olduğu unutulmamalıdır. Yemek konusunda ise sert ve sıcak ürünleri tüketmemeniz gerekir. Aynı durum tedavi edilen kısımdan herhangi bir tüketim yapmamanızı da gerektirir. Bu süreçte ılık, kaygan ve serin gıdaların tüketilmesi, tedavinin başarısını artıracaktır. O halde Antalya kanal tedavisi konusunda ayrıntılı bilgiler almak için yapmanız gereken tek şey, kliniğimizle iletişime geçmek olacaktır.