kanal tedavisi nedir

Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal tedavisi nedir diş merkezindeki iplik gibi olan küçük dokunun çıkarılması işlemidir. Hastalanan, ölen ve hasar görmüş pulpa çıkarılır ve boşluklar temizlenir. Daha sonra şekillendirilip yeniden doldurulmaktadır. Böylece kök kanalı kapanır. Kaybedilmek üzere olan dişler günümüzde çekilmez ve kanal tedavisi sayesinde kurtarılır. Bu nedenle teredüt etmeden bu hizmetten yararlanabilir ve sağlıklı dişlere kavuşabilirsiniz.

Kanal Tedavisi Nedir Merak Edenlere

Kanal tedavisi nedir derin çürük, çatlak diş, darbe görmüş diş pulpa hasarı oluşturur ve tedavisi gerekir. Pulpa öldüğüne, tedavi edilemediğinde, enfeksiyon oluştuğunda, diş kökünde ya da çene kemiğinde abse oluşabilir. Bu da ağrıya sebep olmaktadır. Öncelikle azı dişlerin kuronunda ya da ön dişin arkasında delik açılır. Hastalıklı pulpa çıkarılır ve kök kanalları temizlenir. Kanal dolgusu için şekillendirilmesi yapılır. Birden fazla seans gerektiğinde açılmış olan deliğe dişi korumak için geçici dolgu yapımı mümkündür. Sonrasında ise geçici olan dolgu çıkarılır. Kanal ve pulpa boşluğu sonrasında kalıcı olarak doldurulmaktadır. Kauçuk, siman, metal, plastik çubuk gibi malzemeler ihtiyaca göre kullanılır. Diş üzerine son olarak kuron kaplanır ve doğal görünüm sağlanır. Böylece eski haline gelen diş güzel görünüme ulaşır. Kırık dişler için post uygulaması da gerekmektedir.

Kanal Tedavisi Nedir ve Süresi Hakkında

Kanal tedavisi nedir tedavi duruma göre belirli seanslarla yapılır. Hastanın durumuna göre belirli tedavi yöntemleri uygulanır. Kanal tedavisi yapılan dişler ömür boyu kullanılabilmektedir. Tedavide ağrı hissedilmez ve var olan ağrılar giderilir. Ancak daha sonra problem oluşmaması adına gerekli aralıklarda kontroller yaptırmanız gerekir. Ağız ve diş bakımınıza gereken özeni göstererek dişlerinizi koruyabilirsiniz. Diş hekimine danışarak tedaviniz hakkında tüm detaylı bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH