Kanal Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Diş sağlığı açısından oldukça önemli bir yerde bulunan dişin pulpa bölümü zaman zaman çeşitli zararlar görebilmektedir. Dişin en dip kısmında bulunan pulpa bölümündeki oluşan zararların sebebi genellikle vaktinde müdahale edilmeyen diş çürümeleri veya kırılmalarıdır. Bu gibi durumlarda çürük pulpaya ulaşmış ve iltihaplanma meydana gelmişse oldukça sıkıntılı anlar başlamaktadır. Sıcak veya soğuk hassasiyeti oluşan diş hava alma sırasında bile sizi son derece rahatsız etmektedir. Bu gibi alanlarda kanal tedavisi nasıl yapılır diye araştırmak oldukça doğru olacaktır. Zira pulpaya ulaşan zararlarda kanal tedavisi en etkili yöntemdir.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır Zor Mudur?

Kanal tedavisi nasıl yapılır sorusuna cevap vermeden önce mutlaka dişin röntgeni çekilmeli ve iltihap durumu gözden geçirilmelidir. Eğer iltihap durumunda ciddi bir artış söz konusuysa öncelikli olarak antibiyotiklerle beraber tedavi edilme yoluna gidilmektedir. Antibiyotik tedavisinden sonra iltihap kuruduğunda pulpa kısmına çeşitli alet ve edevatlar ile beraber inilmektedir. Pulpanın içerisinde bulunan kanallar gerekli olan ekipmanlar beraber açılarak temizlenmektedir. Kök kanalların yıkanması oldukça önemlidir. Yıkama işlemi ile birlikte pulpanın merkezinde oluşmuş olan istenmeyen yapılar ortadan kaldırılmaktadır.

Kanal Tedavisinde Malzeme Kalitesinin Önemi

Pulpaya indikten sonra temizleme işleminin ardından açılmış olan kanalın kaliteli ve uygun malzemelerle doldurulması gerekmektedir. Kanal tedavisi nasıl yapılır sorusunun cevabı kadar kullanılan malzemelerin kalitesi de önemlidir. Kullanılacak olan malzeme kalitesine bağlı olarak çeşitli sızdırmalar da ileride meydana gelebilir ki bu kanal tedavisinden istenen sonucun alınamadığını göstermektedir. Bundan dolayı kurumumuz bünyesindeki bütün kanal tedavilerinde oldukça kaliteli malzemeler kullanılmakta dolgu malzemesi olarak tercih edilen unsurlar uzun ömürlü olmaktadır. Böylece bireyin doğal dişinin daha uzun müddet kullanılmasına da olanak tanınmaktadır.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH