iTero_kullanimi

iTero Element 2 Kliniğimizde

Ortodontik tedavilerde şeffaf düzelticilerin kullanımı, vakumla şekil verilebilen termoplastik şeffaf materyallerin tanıtılmasıyla 1980 yıllarında başlamıştır. Bu materyaller ilk başta sadece retansiyon amacıyla kullanılırken daha sonra dişlerin hareket ettirilmesi ve diş konumlarının düzeltilmesi amacıyla da kullanılmaya başlanmıştır. O yıllarda modeller üzerinde el ile küçük diş hareketleri yaptırılmakta ve buna göre şeffaf plak üretilmekteydi. Bu da hem çok zaman almakta hem de çok sayıda plak üretilmesini neredeyse imkansız hale getirmekteydi. 1990 ların sonlarında Align Technology isimli firma bilgisayar ortamında tamamen farklı bir yöntem geliştirmiştir. Bu yaklaşımda diş modelleri taratılır ve dijital model elde edilir. Bu dijital model üzerinde yapılan her küçük düzeltme aşaması için bir plak elde edilir. Bu yöntemle çok daha şiddetli problemler de tedavi edilebilmektedir. Bu yöntemin adı “Invisalign” dır. İlk başlarda çeşitli problemlerle karşılaşılsa da zamanla dişleri üzerine diş renginde ataçmanların yerleştirilmesi ve tedavi aşamalarının uygun hale getirilmesi ile milyonlarca hasta bu yöntemle başarılı bir şekilde tedavi olmuştur. Invisalign yönteminde önce hastadan detaylı ölçüler almak gereklidir. Daha sonra bu ölçüler firmaya kargolanır ve firma bu ölçülerden dijital model elde eder. Ancak son yıllarda ağız içi tarayıcıların kullanıma girmesi ile ölçü alma ve kargolama safhaları ortadan kalkmıştır. Ağız içi tarayıcı ile hasta ağızı direk taratılıp bilgisayar ortamına aktarılır ve anında firmaya dijital olarak gönderilebilir. Bu tarayıcıların en gelişmişlerinden bir tanesi de iTero Element 2’dir. iTero Element 2 aynı zamanda invisalign firmasının resmi ürünüdür.

itero element2

 

Daha Sağlıklı Gülüşler İçin iTero Element 2 Kullanıyoruz

Sayın Ortodonti kliniği olarak Antalya da iTero Element2 Ağız içi Tarayıcı kullanıyoruz. iTero Element Ağız içi Tarayıcı ile ağızda ölçü maddesi ile ölçü almaya gerek kalmıyor. Bu tarayıcı ile dişlerinizin ve diş etlerinizin 3 Boyutlu detaylı modelini elde ediyoruz. Bu yöntem bize klinik olarak pek çok avantaj sağlıyor. Tarama çok kısa sürede gerçekleştirilirken, bu sırada normal şekilde yutkunabilir ve konuşabilirsiniz.

iTero2

Ortodonti alanında şeffaf plak tedavisi haricinde çok sayıda avantajı mevcuttur. Tedavi başı ve sonu ağız içi modelleriniz bu şekilde kaydedilir ve ömür boyu kliniğimizin arşivinde saklanır. iTero Element2 Ağız içi Tarayıcı’nın bir diğer avantajı da ortodontik tedavi simülasyonu gerçekleştirmesidir. Bu şekilde yaptığımız tedavi planının sonucunda dişlerindeki düzelmeyi hastaya tedavi öncesinde gösterebilmekteyiz. Bu da hastanın tedaviye karar vermesini kolaylaştırır. Çünkü çoğu hasta tedavi sonucunda dişlerinin nasıl olacağını merak etmektedir. En önemlisi de bu yöntemde sadece görünür ışık kullanılmasıdır. Yani hiçbir şekilde radyasyona maruz kalmazsınız.

large-itero

iTero Element 2’nin diğer önemli bir kullanım alanı da protetik tedavilerdir. Bu yöntemle protetik olarak diş kaplamalarınız ölçü almadan yapılabilmekte ve model görüntüleri direk olarak laboratuvara aktarılabilmektedir. Bu şekilde ölçüden kaynaklı hatalar ortadan kalkmaktadır. Burada hem ölçünün doğruluğu hem de zaman açısından avantaj sağlanmaktadır. Deneyimli bir klinisyen ağız içi taramayı dakikalar içerisinde gerçekleştirebilmektedir.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH