İmplant Uygulamasında Muayene ve Planlama

İmplant Uygulamasında Muayene ve Planlama

Ağız içi muayene aşamasında, diş etleri, alt ve üst çenenin birbirleri ile olan ilişkileri ve çekim bölgesinin komşuluğundaki dişler incelenmektedir. Klasik radyografilerin yanı sıra komplike vak’alarda üç boyutlu tomografi alınarak implantların boyları ve çapları planlanır.

Planlamanın ardından implantın yeterli ekipman ve tüm sterilizasyon şartlarının sağlandığı bir ortamda yapılması çok önemlidir. Lokal anestezi altında uygulanan implant cerrahisinden 1 hafta sonra dikişler alınır.

İmplant uygulamasında protezlerin yapılmasına geçmek için gereken süre cerrahi esnasında kemiğin kalitesi ve ilave materyallerin uygulanıp uygulanmamasına bağlı olarak 2-6 ay arasında değişmektedir. Bu süre tamamlandıktan sonra üst yapı yapılır.

İmplant Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İmplant yapılırken dikkat etmeniz gereken en önemli husus olarak, tedaviyi uygulayacak olan hekimin bilgi ve tecrübe yeterliliğinin olması ve implantın uygulanacağı klinikteki hijyen ve sterilizasyon kurallarına riayet edilmesidir.

İmplant yaptıracak olan kişiler kendilerine uygulanacak olan implantlar hakkında bilgi almalılar ve işlem sonrasında kendilerine verilecek implant sertifikalarını saklayıp ileriki dönemde oluşabilecek sıkıntıların çözümünü kolaylaştırmaları gerekir.

İmplant sonrasın ağız hijyenine dikkat etmeniz gerekir. Rutin diş fırçalamanın dışında hekimin tavsiye ettiği özel ipler, arayüz fırçaları ve ağız duşları kullanılarak implant uygulanan bölgenin temizliği sağlanmalıdır.

Diğer önemli nokta ise düzenli olarak kontrollere gidilmelidir. Önerilen kontrol süreci ilk iki yıl 6 ayda bir, daha sonra ise senelik olarak kontrollere gidilmelidir. Bu şekilde ağız bölgesinde oluşabilecek sıkıntılar, başlangıç safhasındayken fark edilmeyebilir fakat hekim tarafından yapılan muayenede saptanabilir ve önlem alınarak oluşabilecek daha büyük sorunların önüne geçilmiş olur.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH