implant sonrasi beslenme ipucları

İmplant Sonrası Beslenme

İmplant tedavisi günümüzün en popüler diş tedavilerinden biridir. İmplant tedavisinin zorlu bir yöntem olması hastalarda panik ve strese neden olabiliyor. İmplant cerrahi bir müdahaledir. Bu tedavi uygulaması sırasında anestezi yani ağız içinin uyuşturulması nedeni ile tedavi sırasında ağrı hissetmezsiniz. İmplant sonrası beslenme nasıl olmalıdır? Ağrı ve şişlik için neler yapılır bu konulara değineceğiz.

İmplant Sonrası Beslenme Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

İmplant daha önce bahsettiğimiz gibi cerrahi bir müdahale olduğu için kesinlikle işlem sonrasında oldukça dikkat edilmelidir. İmplantın bileşeni olan titanyum çene kemiğine kaynaşarak uyum sağlar. Bu dönem içinde sıcak ve soğuk olmayan besinler tüketilmemelidir. Örnek bir gıda listesi vermek gerekirse oda ısısında yoğurt, peynir, çorba türleri, meyve suları, haşlanmış yumurta, yumuşak pişirilmiş et, ılık süt, dondurma, muhallebi, ekmek içi gibi yumuşak ve operasyon yapılan bölgeye zarar vermeyecek besinler tüketilmelidir. Beslenme konusunda dikkat edileceği için vitamin ve mineral desteği taze meyve suları ve meyvelerden karşılanabilir.

Sıcak ve Soğuk Besin Tüketimi

İmplant sonrası besin tüketimi konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sıcak ve soğuk besin tüketimidir. İmplant sonrası ne yemeliyim sorunuza en doğru cevabı diş hekiminiz verecektir. İmplant diş uygulamasından sonra tedavinin başarılı olmasında beslenme oldukça önemlidir. Bu süre implantın sayısı, markası ve cerrahi işlemin derecesine göre 3 ile 10 gün sürebilir.

İmplant tedavisi diş etine yerleştirilen yapay diş kökleridir. Dikişli bir operasyon olduğu için dikişler iyileşene kadar sert bir darbe almaması oldukça önemlidir. Bu nedenle sert besinleri tüketmekten uzak durulmalıdır. Uygulama alanına baskı yapacak her türlü davranıştan uzak durmak gereklidir.

İmplant Sonrası Bakım

İmplant tedavisi sonrasındaki ilk 2 günlük süre oldukça önemlidir. Ağız içinde basınca neden olacak hareketlerden uzak durulmalıdır. Tedavi sonrasındaki 1 gün  boyunca ağzınızı çalkalamamalı ve gargara yapılmalıdır. Bu süreç içinde ağız içinde biriken tükürük mümkün oldukça dışarı atılmalıdır.

İlk zamanlarda ağız temizliğinde fırçalama ve diş ipi kullanımına dikkat edilmelidir. Olabildiğince yavaş hareketler ile diş bakımı yapılmalıdır. İmplant yapılan bölgeyi nemlendirilmiş pamuk veya gazlı bez ile de temizleyebilirsiniz.

İmplant Sonrası Şişlik ve Ağrı için Ne Yapılmalıdır?

İmplant sonrası beslenme ne kadar önemliyse hastanın konforu açısından şişlik ve ağrılar için de dikkatli hareket ederek rahat bir iyileşme dönemi yaşaması da önemlidir.

Cerrahi bir müdahale olduğu için bir kaç gün ağrı oluşması oldukça normaldir. Bu ağrılar için diş hekiminiz antibiyotik ve ağrı kesici reçete edecektir. İlaçlarınızı düzenli kullanmanız oldukça önemlidir. İmplant uygulaması sonrasında diş hekiminiz buz uygulaması önererek şişliğin daha kısa sürede sonlanmasını önerebilir.

Sigara kullanan hastaların implant tedavisine başlamadan en az 15 gün önce ve tedavi sonrasında 1 ay sigaradan uzak durması gereklidir. Alkol tüketimi de keza aynı şekilde iyileşme sürecini geciktirerek bölgenin enfeksiyon kapmasına neden olabilir.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH