İmplant Sonrası Beslenme

Eksik dişlerin yokluğunu tamamlamak için bu dişlerin yerine konmak amacıyla genelde titanyum ya da titanyum bileşiklerinden hazırlanan ve yapay diş kökü olarak bilinen implant yapılıyor. Her insanın yaşayabileceği bir durum olan implant, oldukça hassas bir konu olmakla beraber implant tedavisi sonrası beslenmenin de son derece önemli olduğu uzman görüşleri arasında. İmplantın titanyumdan oluşmasının ana nedeni, titanyumun vücut dokularıyla girdiği etkileşim ve kuvvetlere karşı oldukça dirençli bir metal olmasındandır. Önceden hazırlanan implantlar, önceden kaybedilen dişlerin yerlerinde oluşan boşluklara veya ciddi bir enfeksiyon bulunmuyorsa çekim sonrası hemen diş yuvasına yerleştirilebiliyor. İmplant yapılmasını temel amacı, yuva üzerine kullanılabilir diş yapmaktır. Çene kemiğine yerleştirilen implantlar, kemiğin yoğunluğu ve miktarına göre bazı hususlara dikkat etmeyi gerektirebiliyor. Bunların başında implant sonrası beslenme geliyor.

İmplant Sonrası Şişlik

Yapılan implant tedavisinden sonra cerrahi müdahalenin yapılmış olduğu yerlerde şişlik oluşması normal bir durum olarak kabul ediliyor. İmplant tedavileri için çene kemiğinde açılan yuva, implant bölgesinde çeşitli tramvalara yol açabiliyor. Diş hekimlerinin hemen hemen hepsi bu alanda meydana gelen şişlikleri normal kabul ederek beklerler. Böylesi durumda implat yapılan alana buz kompresi yapmak gerekebilir. Hastalar, ağız dışından buz torbalarını implant bölgesine doğru tutarak 3-5 dakika tutup, 8-10 dakika dinlendirecek şekilde uygulama yapabilirler. İmplant sonrası şişliklerdeki buz kompreslerinde uzun süreli buz tutmak pek önerilmiyor. Ancak, buz kompresinin önemli ölçüde şişlikleri azalttığı da bir gerçektir.

İmplant Sonrası Beslenme

İmplant tedavilerinin ardından en az birkaç ay beslenmenin son derece önemli olduğunu unutmamak gerekiyor. İmplant tedavisinin tamamlayıcı asıl unsuru beslenmedir. İmplantı oluşturan titanyumun çene kemiği ile kaynaşma süresi içerisinde, özellikle soğuk ve sıcak yiyeceklerin tüketimine dikkat edilerek yumuşak besinlerin tüketimine ağırlık verilmesi gerekiyor. Böylece yapılan implantın stabilitesine herhangi bir zarar verilmemiş oluyor.

Genellikle oda ısısına yakın sıcaklıkta yoğurt, çorba, peynir, yumuşak pişirilen yumurta, meyve suyu, muhallebi, yumuşak et, süt ve dondurma gibi gıdaların yanı sıra ekmeğin iç kısmı, yumuşak besinler olduklarından dolayı rahatlıkla tüketilebilirler. Bilhassa beslenme gıdalarında kısıtlama yapılması halinde mineral ve vitamin ihtiyacının karşılanması amacıyla taze sıkılmış meyve suyu, çilek, elma, kivi, portakal ve greyfurt gibi meyvelerin tüketimine ağırlık verilebilir. Konu hakkında implant tedavisini yapan uzman doktor tarafından zaten çeşitli tavsiyelerde bulunuyor.

Hastaların bu tavsiyelere uymaları, implant tedavisinin başarıyla sonuçlanması adına oldukça önemlidir. Bu hususta diş hekiminin ilk uyarısı soğuk ve sıcak gıdalardan uzak durulması gerektiğidir. Yapılan implantın sayısına ve markasına, cerrahi operasyonun da seviyesine göre 10 güne kadar bu tavsiyeye uymak gerekiyor. İmplant işlemi sırasında dişetinin kesildiği ve işlem sonrası yeniden dikildiği biliniyor. Dişetinin iyileşmesi için sert cisimlerden herhangi bir darbe almaması gerekir. Bilhassa bu alana denk gelecek sert yiyeceklerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Önemli ölçüde iyileşme görülene kadar yumuşak ya da sıvı beslenmek daha yararlı olur.

İmplant Sonrası Ağız Bakımı

İmplant işleminden sonra en az beslenme kadar önemli olan bir diğer husus da ağız bakımının doğru bir şekilde yapılmasıdır. Özellikle ilk 48 saat içerisinde ağız bakımının önemi çok büyüktür. Ağız içinde herhangi bir basınca neden olabilecek tüm hareketlerden uzak durmak gerekiyor. İmplanttan sonraki ilk 1 gün, ağzın çalkalanmaması ya da herhangi bir sıvı ile gargara yapılmaması gerekiyor. Bu durumda, ağız içinde biriken tükürüğü bile mümkün olduğunda yutmak yerine dışarı çıkarmak lazım.

Zira emerek yapılan tükürme işleminde bile bir basınç oluşarak implantın zarar görmesine neden olunabiliyor. Bunlara ek olarak, üfleme ve oflama da ağızda basınca neden olduğundan uzak durmak yarar sağlar. Önemli noktalardan biri de dişlerin fırçalanması ve ağız temizliğidir. Ağız temizliği için diş ipinin kullanılması, uzmanların ortak görüşüdür. Bunun bile son derece yavaş hareketlerle uygulanması gerekiyor. İmplant bölgesini de gazlı bez ya da pamuk bez ile temizlemek en doğru davranıştır.

İmplant sonrası ilk birkaç gün bazı ağrıların oluşması normal kabul ediliyor. Diş hekiminin vermiş olduğu antibiyotiklerin ve ilaçların düzenli bir şekilde alınması gerekiyor. Şayet diş hekimi tarafından gargara verilmesi halinde, bu gargaranın ne şekilde kullanılması gerektiği hakkında doktorun vermiş olduğu tavsiyelere aynen uyulmalıdır.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH