Hamilelikte Ağız ve Diş Sağlığı

Hamilelikte Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve diş sağlığının devamlılığını sağlamak için yaşamımız boyunca yeterli ve etkili bakım gereklidir. Fakat kadınların ağız ve diş bakımı, yaşamlarının belirli bölümünü alan puperte, hamilelik, bebek emzirme, menopoz ve mensturasyon dönemlerinde ayrıcalık göstermeleri gereklidir.

Hamilelik Ağız Sağlığını Nasıl Etkilemekte

Hamilelik esnasında anne dişlerinden kalsiyum kaybı ve her hamilelikte annenin bir dişini kaybedeceği yanlış bir inanıştır. Hamilelik sırasında ağız sağlığında bazı değişiklikler mutlaka olacaktır. Bunlardan en önemlisi de östrojen ve progesteron hormon düzeylerindeki artış olup, bu durum da dişler üzerindeki plak birikiminin artması ile bağlantılıdır.

Hamilelik döneminde tükürükteki asit miktarı artar ve dişler çürümeye yatkın hale gelir. İlk aylarda görülen kusma sonrasında, ağız hijyenine dikkat edilmemesi çürük riskini arttırmaktadır. Bu nedenle diş etlerinde sorun olan anne adayları, ağız hijyenine mutlaka dikkat etmelidir.

Hamilelikte ağız sağlığına dikkat edilmediği takdirde hormonal değişime bağlı olarak diş eti sorunları artmaktadır.

Hamilelik Döneminde Diş Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır?

Hamilelik döneminde bebeğin organ gelişim evresi olan ilk üç ayda etkili diş tedavisinden kaçınmak gereklidir. Tedaviler ikinci üç aya ertelenmeli, diş tedavileri için en uygun dönem gebeliğin 4. 5. ve 6. aylarıdır.

Hamileliğin son üç ayı da ilk üç ay gibi hassas bir dönemdir ve acil olmayan diş tedavileri doğum sonrasına bırakılmalıdır. Diş ya da diş eti iltihabı gibi acil durumlarda, oluşan enfeksiyonun bebeğin gelişimini diş tedavisi olumsuzluklarından daha fazla etkilemektedir.

Hamilelikte Diş Röntgeni Çekilir mi?

Diş hekimliğinde kullanılan röntgen makinelerinde radyasyon düşük seviyede olmasına rağmen hamilelikte röntgen çekiminden kaçınmak gerekir.

Zorunluluk olmadığı sürece bu işlem doğum sonrasına ertelenmelidir. Acil bir tedavi için kesinlikle röntgen filmi çekilmesi gerekliyse, anneye özel koruyucu önlük giydirilmeli, hızlı film kullanılarak düşük doz uygulaması yapılmalıdır.

Müdahale Edilmeyen Sorunlar Erken Doğuma Neden Olabilir

Bazı hamilelerin diş ve diş etlerindeki sorunlar çok ciddi boyutlara gelebiliyor ki hastaların yemek yemeleri veya konuşmaları ili ilgili kısıtlamalar ortaya çıkabilir. İşte bu noktada hasta hamile de olsa fayda zarar dengesi göz önünde bulundurularak müdahale edilmesi gereklidir.

Hamilelikte bazı diş eti sorunlarına kayıtsız kalınması çok daha büyük sorunlara neden olabilmektedir. Öyle ki diş eti sorunlarına müdahale edilmediği taktirde erken doğum ya da düşük doğum ağırlığı riski artabilir.

Sağlıklı Diş ve Diş Etleri İçin Öneriler:

  • Çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız mutlaka bir diş hekimine görünmeniz ve gerekli kontrollerle tedavileri yaptırmanız gerekir.
  • Mide bulantınız olsa dahi her öğünden sonra ağzınızı çalkalayın ve en az 2 defa dişlerinizi fırçalayın.
  • Dişlerinizi mide bulantısı ya da kusmanın hemen ardından değil yaklaşık yarım saat sonra fırçalayın.
  • Şekerli yiyeceklerden uzak durmaya çalışın, yerseniz de hemen ardından ağzınızı çalkalayın.
  • Kalsiyum ve fosfordan zengin yiyeceklerin yanı sıra, süt ve süt ürünleri ile et, balık ve yumurta tüketimine özen gösterin.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH