Gömülü dişler hastaların bildiklerinin aksine sadece alt ya da üst çenede yerleşmeye bilir. vücudun çeşitli bölgelerinde çıktığı gözlemlenen gömülü diş vak’aları da bulunmaktadır. Bu nedenle uygun yaklaşımların belirlenmesi için gömülü diş tedavisi Antalya, plastik cerrahi uzmanlarının muayenesi fazlası ile önemlidir.

Gömülü dişler genellikle sürmesi gerekirken sürememiş diş eti ya da kemik altında kalman dişlere denmektedir. Köpek dişleri, 20 yaş dişleri ve küçük azı dişleri de gömülü kalmaktadır. Tel tedavisi ile yerine getirilmeyecek durumda olan gömülü dişler ise çene cerrahisi tarafından operasyon ile alınmaktadır.

Gömülü Dişlere Neden Olan Faktörler

Gömülü diş çıkma vakti geçmiş olmasına rağmen ağızda yer alması gereken yerde olmayan dişlere denmektedir.Bu tür dişler çene kemiği içinde gömülü kaldıkları gibi, üzeri yumuşak doku ile kapalı bir şekilde olduğundan görülmeyen dişler de olabilmektedirler. Bazı gömülü dişlerin ise yarısı görülür, diğer yarısı ile diş eti altında kalan dişlerdir.

Bu tarz dişler ise yarı gömülü diş olarak adlandırılır. Dişlerin gömülü kalmaları farklı etkenlere bağlı olmaktadır. Dişlerin gömülü olmalarına bazen bir faktör etki ederken, bazen de birden fazla faktör etki edebilir. Gömülü dişlere neden olan faktörlerden bazıları ise şu şekildedir;

 • Komşu dişlerin yer değiştirmesi ile dişin önünün kapanması,
 • Genetik etkenler
 • Çene darlığı nedeni ile yer darlığının oluşması,
 • Dişlerdeki enfeksiyonların tedavi edilmemesi durumunda altlarda oluşan iltihabın sürmeyi durdurması

Farklı dişlerde gömülü kalmaya rastlanmaktadır. Bununla birlikte genellikle alt ve üst 20 yaş dişleri, kesici dişlerde daha çok gömülü diş sorunu yaşanmaktadır.

Gömülü Diş Ameliyatı ve Tedavi Süreci

Hastanın beslenme fonksiyonlarını etkileyecek bir bölgede ya da diş ve yüz estetiğini olumsuz yönde etkileyecek durumda olan gömülü dişleri gömülü diş tedavisi Antalya ortodontik açıdan değerlendirilmekte ve tedavi edilmektedir.

Bu şekilde gömülü diş ile ilgili sorunlar ortadan kaldırılmakta ve estetik kaygılar giderilmektedir. Sayın Ortodonti olarak Antalya gömülü diş tedavisi ameliyatlarında, dişin yer aldığı bölgeye lokal anestezi uygulayarak diş etrafındaki kemikleri kaldırıp gömülü dişleri çekmekteyiz.

Diş çekiminin ardından dikiş atılarak yaranın iyileşme süresi başlatılmaktadır. Yaklaşık olarak 7 ile 10 gün sonra dikişler alınır ve tedavi sonlandırılır. Ameliyatı gerçekleştiren diş hekiminin gerek duyduğu taktirde operasyonun sonunda antibiyotik ya da ağrı kesici tedavisi önerilmektedir.

Gömülü diş tedavisi Antalya, gömülü diş tedavilerinde ameliyatın başarılı geçmesini sağlayan en önemli faktör, bölgenin anatomik yapısının iyi değerlendirilmesi ve ameliyat sırasında uygun anestezinin uygulanmasıdır.

Böylelikle ameliyat sırasında acı hissedilmeyecektir. Sayın Ortodonti adı ile Antalya gömülü diş tedavisi hizmeti veren diş polikliniğim’iz gömülü diş tedavisi hizmetini başarılı bir şekilde gerçekleştirmektedir.

Gömülü Diş Tedavisinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gömülü diş tedavisinin ardından gelen süreç içinde yapılacak olanlar, gömülü diş operasyonları kadar önemlidir. Aşağıda belirmiş olduğumuz hususlar, gömülü diş operasyonunun ardında  dikkat edilmesi gereken tavsiyelerdir;

 • İlk 24 saat içinde operasyonun gerçekleştiği taraf ile yemek yenmemelidir.
 • Ameliyatın ardından dişin olduğu bölgeye konan tampon yaklaşık yarım saat içerisinde çıkartılmalıdır.
 • Çıkarılan tamponun yerine doktor tarafında söylenmediği sürece hiçbir şey koyulmamalıdır.
 • Gömülü diş tedavisinin ardından ilk 2 saat hiçbir şey yenip içilmemelidir.
 • 2 saatin ardından ise sadece yumuşak gıdalar, çoğunlukla sıvı ağırlıklı öğünler tüketilmelidir.
 • Söz konusu sigara kullanımı ise en az 24 saat ara verilmelidir.
 • İlk iki gün küçük sızıntılarda kanama olması normaldir.
 • Gömülü dişin çekildiği kısma operasyondan sonra dışarıdan buz torbası ile soğuk kompleks uygulanmalıdır.
 • Tedavi sürecinde hiçbir kan sulandırıcı ilaç kullanılmamalıdır.

Yukarıda belirttiklerimiz dışında şiddetli ağrılar, aşırı şişlikler ve ani beklenmedik kanamalar olması durumunda diş hekimine haber verilmelidir. Operasyonun ardında kanama, ağır ve şişlik kısmen olsa da beklenmedik durumların oluşmasının ihtimali de göz ardı edilmemesi gerekenler arasındadır.