Diş Tedavisi

Gömülü Diş Çürür Mü?

Gömülü Diş Çürür Mü

Gömülü diş çürür mü? Yirmi Yaş Dişleri Neden Gömülü Kalır? Yirmi Yaş Dişleri Ağrı Yapar Mı? gibi son dönemde sıklıkla sorulan sorular sizler için cevaplandırıyoruz. Gömülü diş çürükleri hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Gömülü diş olarak bilinen yirmi yaş dişleri, gömülü kaldığı zaman arada kala besinler tam olarak temizlenmemektedir. Bu durum sonucunda üçüncü büyük azı diş ile ikini büyük azı dişinde çürümeler meydana gelir. Bunun yanı sıra gömülü dişler ağız içerisinde görünmese bile çürüyebilmektedir.

Çürüyen yirmi yaş dişlerin mutlaka çekilmesi gerekmektedir. Yirmi yaş dişleri çekildikten sonra ise yanındaki ikinci büyük azı dişlere de dolgu veya kanal tedavisi uygulanması gerekmektedir.

Yirmi Yaş Dişleri Neden Gömülü Kalır?

Yirmi yaş dişlerinin gömülü kalmasının asıl nedenlerinden bir tanesi de kalıcı dişler gelişimini tamamladıktan sonra, yirmi yaş dişine yer kalmamasından dolayı diş eti altında gömülü kalmaktadır. Bunun yanı sıra genetik olarak anneden veya babadan gelen büyük diş yapısı, beslenme alışkanlıkları, süt dişlerinde meydana gelen erken kayıplar, çenede meydana gelen enfeksiyon, patolojik oluşumlar ve kist gibi nedenler yirmi yaş dişlerin gömülü kalmasına neden olmaktadır.

Ayrıca yumuşak besinler veya rafine besinler ile beslenildiği zaman çene gelişimini tam anlamıyla tamamlayamamaktadır. Bu durum ise yirmi yaş dişlerinin gömülü kalmasına neden olmaktadır.

Gömülü dişler bir diğer adıyla yirmi yaş dişleri diş eti altında kaldıkları için çene kemiğine ve bu kemiği çevreleyen dokulara zarar vermektedir. Bu durumlardan sıkça rastlananı ise bölgede meydana gelen diş ve çene ağrılarıdır. Yirmi yaş dişlerinin ihmal edilmesi ile birlikte çene kemiği içerisinde kistler oluşmaktadır. Bu durum ise daimi dişlerin kaybına neden olmaktadır.

Yirmi Yaş Dişleri Ağrı Yapar Mı?

Yirmi yaş dişleri kendine çene kemiğinde yer bulamadığın zaman çevre dokulara zarar verir. Bu durumda yangı adı verilen bir tablo meydana gelmektedir. Çene kemiğine ve eklemine komşu olan hareketlerde ve kaslarda ağrı meydana gelir.

Ayrıca yirmi yaş dişleri kulak önüne yansıyan şiddetli ağrılara neden olabilir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir