Yetişkinlerde Tamamlayıcı Ortodontik Tedavi

Yetişkinlerde Tamamlayıcı Ortodontik Tedavi

Tamamlayıcı tedavi ayrıntılı ortodontik tedavi değildir. Diş protezlerinin, implantlarının daha iyi yapılmasını, diş destek dokularının sağlığının iyileştirilmesini hedeflemektedir. Bu tedaviler birkaç aylık kısa tedavilerdir.

Hedefe yönelik gerçekleştirilirler. Bu nedenle dişler bölgesel olarak braketlenebilir. Tipik olarak yetişkin tamamlayıcı tedavisi bu işlemlerin birini ya da hepsini içerebilir.

  • Diş çekimi veya kemik kaybı sonucunda yer değiştiren dişlerin konumlarının düzeltilerek ideal protez ya da implantların yapılmasına olanak tanıması
  • Dişler arasındaki kemik yapısının daha iyi bir şekil alması sağlanırken daha estetik restorasyonlar yapılabilmesi için ön dişlerin düzgün sıralanması
  • Büyük oranda madde kaybına uğramış dişlerin uzatılarak kaplama yapılmasına olanak tanıması

Başlangıçta kapanış nasıl olursa olsun yetişkin tamamlayıcı tedavisinin amaçları;

Yetişkinlerde Ortodontik Tedavi

Yetişkinlerde Ortodontik Tedavi

Yetişkinlerde ortodontik tedavi yeni bir konu değildir. 1901 yılında 38 yaşında erişkin bir hasta Dr. Angle tarafından tedavi edilmiştir. Erişkinlerde ortodontik tedavi öncesinde dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, dişleri destekleyen dokuların durumu olmuştur.

Bazı hastalarda kemik kayıpları görülebilmektedir. Kemik eriyince dişi destekleyen periodontal dokularda da yıkım meydana gelebilir. Bunun sonucunda aynı büyüklükteki kuvvet desteği azalmış dişte daha büyük baskı oluşur.

Neden Ortodontik Tedavi

Neden Ortodontik Tedavi?

Genellikle 9 ile 14 yaş arasında başlayan ortodondik tedavi aynı zamanda çoduk ve yetişkin hastalarda diş şekil bozukluklarının önlenmesi, iyi bir estetik görünüm ve var olan bozuklukların çözülmesi ile fonksiyon kazandırılması amaçlanan bir diş hekimliği dalıdır.

Diş Teli Tedavisine Başlamanın Nedenleri

Diş teli tedavisine başlamak çene ameliyatlarından kurtarmaktadır. Tedaviye en erken süreçte başlanarak büyümenin bittiği dönemdeki bozuklukların tedavisi çene ameliyatları ya da diş çekimini gerektirecek durumlardan kurtarmaktadır.

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH