Dişlere Uygulanan Kanal Tedavisi Yenilenir mi?

Kanal tedavisi yenilenir mi? Kanal tedavisi dişler için önemli bir cerrahi işlemdir. Bu tedaviden sonra dişler daha dayanıklı hâle gelir ve uzun süre ağız içindeki görevini yürütür. Bazı durumlarda beklenen başarı gözlenemez ve dişlerde ağrılı bir sürece girilir. Hatta kimi dişler tedaviden yıllar sonra tekrar ağrılı günlere geri döner. Bu durum kanal tedavisinin yenilenmesi anlamına gelebilir. Böyle bir sorunla karşılaşan hastaların doktoruna tekrar muayene olarak teşhis koydurması gerekir.

İlk İşlemden Sonra Kanal Tedavisi Yenilenir mi?

Antalya Kanal tedavisi yenilenir mi?”sorusuna böyle bir durumun mümkün olduğu cevabını verebiliriz. Bazı durumlarda kanal tedavisi yenilenebilir. Peki, kanal tedavisi niçin başarısız olur?

  • Kanal tedavisi sırasında dar ve eğri kanallar sorun çıkarabilir.
  • Kanal tedavisini başarısızlığa götüren diğer bir neden ise temizleme işleminin ve dolgunun yetersiz yapılmasıdır.
  • Üst restorasyonun gereğince yapılmamış olması da tedaviyi başarısızlığa götüren bir nedendir.
  • İlk tedaviye başlandığında bazı kişilerin diş anatomisi tam olarak çözülememiştir. Bu yüzden temizlenmeyen kanallar kaldıysa ileride sorun çıkarabilir.
  • Kanal tedavisi sonrası diş dolgusu kırılırsa işlem yenilenebilir.
  • Aynı dişte sonradan çürük oluşursa işlem yenilenebilir.

Yukarıdaki nedenler kanal tedavisinin yenilenmesini gerektiren durumlardır.

Eski Kanal Tedavisi Yenilenir mi?

Kanal tedavisi yenilecekse öncelikle sorunun kaynağına inilmelidir. Ağrıların veya sorunların kaynağı uzman tarafından ortaya konmalıdır. İlk olarak kırılan veya sorunlu bulunan dolgular temizlenir. Dişlerdeki yeni oluşumlar baştan temizlemeye alınır. En baştan eski işlemler tekrarlanır ve dişler yıkanır. Kanal dezenfekte edilir. son olarak kanallar tekrardan doldurulur ve üst restorasyon yapılır. Fakat bunların hepsi tek seansta olmayabilir. Uygun görülen aralıklarla gelinerek tedavi tamamlanır. Konuyla ilgili tüm detayları kliniğimizden öğrenebilirsiniz. Randevu alarak uzmanlarımızın detaylı incelemeleri sonrasında diş sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz. “Eski kanal tedavisi yenilenir mi?”sorusuna en net cevabı doktorlarımızdan alabilirsiniz.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH