Diş Yaşının Değerlendirilmesi

Diş Yaşının Değerlendirilmesi

Diş yaşının değerlendirilmesi, ortodontik tedavi zamanlamasının belirlenmesinde önem taşır. Belli grup dişlerin belli zamanlarda sürmeleri beklenir ancak bu durum lokal faktörler sebebiyle erken veya geç gerçekleşebilir. 11-12 yaşlarındaki bir çocukta sadece 4 tane 1. Daimi büyük azı dişin ve ön kesici dişlerin sürmüş olduğu gözlenebilir. Bu durumda değişmesi gereken 12 tane süt dişini hemen çekmeden önce radyografik inceleme yapılmalıdır. Bu incelemede sürmemiş daimi kanin ve premolar dişlerin kök gelişimlerinin çoğu tamamlandığı gözlenirse, bu bize diş yaşının kronolojik yaşla uyumlu olduğunu gösterir. Bu durumda süt dişlerinin çekilmesi yerinde olacaktır. Eğer radyografik incelemede daimi diş kök gelişiminin az olduğu gözlenirse çocuğun gelişimi normal olsa bile diş yaşının 3 yaş geriden geldiği düşünülür. Bu durumda süt dişlerinin çekilmesi yanlış olacaktır.

Diş yaşı sadece tek dişe göre değerlendirilmez. Panoramik film değerlendirilirken diş gelişiminin incelenmesinde çeşitli kriterler kullanılmalıdır.
Daimi bir dişin kök gelişimi sürmesinden ortalama 2.5-3 yıl sonra tamamlanır. Bu da bize, 9 yaşında alt keserlerin kök gelişimlerinin tamamlanacağını gösterir. Bunu 4 adet daimi 1. Büyük azı takip eder. 9.5
yaşlarında alt yan kesiciler kök gelişimini tamamlarken 10 ve 11 yaşlarında sırasıyla üst ön kesiciler ve yan kesiciler kök gelişimini tamamlayacaktır. Buna göre eğer alt ön dişlerin kök gelişimi tamamlandıysa hastanın en azından diş yaşı olarak 9 yaşında olduğunu öngörebiliriz. Daha sonra sırasıyla daimi birinci büyük azıların (9-9.5 yaş), alt yan kesicilerin (9.5 yaş), üst ön kesicilerin (10 yaş), üst yan kesicilerin (11 yaş), alt köpek dişlerinin ve birinci küçük azıların (12-13 yaş), üst birinci küçük azıların (13-14 yaş), üst ikinci küçük azıların ve üst köpek dişlerinin (14-15 yaş) ve ikinci azıların (15 yaş) kök kapanması incelenir.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH