diş teli çeşitleri ve fiyatları

Diş Teli Çeşitleri

tel tedavisi ve diş teli çeşitleri

Ortodontik problemler  sadece sağlık açısından değil kişiye verdiği rahatsızlıklardan dolayı da büyük sorun teşkil etmektedir. Bozuk bir diş yapısına sahip bireyler için uygulanan müdahale genelde diş teli tedavisidir. Özellikle son dönemlerde popüler hale gelmiştir. Peki, diş teli tedavisi kimlere uygulanır;

  • Ayrık dişlere sahip kişilere
  • Kırık olan dişe veya dişlerde
  • Diş çıkması engellenmiş durumda olan kişilere
  • Çene yapısı bozuk olan kişilerde
  • Çene darlığı ve damak darlığı yaşayan kişilerde

Daha bir çok farklı sebepten dolayı sorun yaşayan kişilerde diş teli uygulaması yapılır ve önerilir. Var olan diş teli çeşitleri; metal diş teli, porselen diş teli, lingual diş teli, şeffaf plak olmak üzere 4 çeşit diş teli mevcuttur.

Metal Diş Teli

metal diş teli çeşidi

Metal diş teli ortodontik tedavide en sık kullanılan diş teli çeşididir. Dayanıklı yapıları nedeni ile sıklıkla tercih edilen metal diş telleri 2 sene gibi bir sürede istenilen sonucu verir. Var olan farklı sorunlar tedavi süresini ve fiyatlarını da arttırmaktadır. Ortodonti tedavisinde çoğunlukla tercih edilen metal diş teli uzun yıllardan itibaren kullanılmaktadır.

Lingual Diş Teli

Lingual diş telleri genellikle yetişkin hastaların tercih ettiği bir diş teli çeşididir. Şeffaf diş teli kullanmaktan dahi rahatsız olan bireyler için özel olarak üretilen lingual diş teli dişlerin iç kısımlarına yerleştirilen bir tel çeşididir. Diğer diş tellerine göre alışma süresi daha uzun olmaktadır. 2 yıldan başlayan tedavi süresine sahiptir.

Porselen Diş Teli

Porselen diş teli estetik açıdan dişlerine önem veren kişilerin tercih ettiği bir diş teli çeşididir. Şeffaf diş teli olarak isimlendirilen bu tel çeşidi metal diş telleri kadar dayanıklı değildir. Porselen diş teli tedavisi 2 yıldan fazla uzun sürebilmektedir.

Plak Tedavisi

plak tedavi

Plak tedavisi, diğer diş telleri ile tedavi olmak istemeyen ve tel tedavisini tamamen reddeden en düşük seviye bozukluk yaşayan hastalar için geliştirilen bir uygulamadır. Plak tedavisi düzenli uygulandığında en iyi sonuçları sunmaktadır. Düzenli ve dikkatli olarak temizliği ve bakımı yapıldığında şeffaf görüntüsünden hiç bir şey kaybetmemektedir. Detaylı bilgi için bizlerle iletişime geçmelisiniz.

Diş Teli Ücretlerini Etkileyen Nedenler Nelerdir?

Diş teli fiyatları her yıl Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından alınan kararlar doğrultusunda devlet hastaneleri ve özel hastaneler için düzenlenmektedir. Rekabet durumundan dolayı bu fiyatlar internet üzerinden paylaşılmasına izi verilmemektedir.

  • Tedavinin toplam süresi
  • Dişlerde var olan çapraşıklık miktarı
  • Kullanılacak malzemenin çeşidi ve kalitesi
  • Hastanın yaşı

Diş teli fiyatları konusunda detaylı ve net bilgi için kliniğimizi ziyaret etmelisiniz. Hekim muayenesinden sonra sizlere net bir tedavi rakamı verilebilir.Dişlerde oluşan ortondontik sorunlar gözlemlenerek ve küçük yaşta tedavi ettirilerek daha hızlı sonuçlar alınmaktadır. Sadece çiğneme fonksiyonu açısından düşünülen dişler günlük yaşamımızda iletişim kurarken en dikkat çeken uzuvlarımız dan biridir.

2019 KDV 2019 KDV
Hariç Dahil %8
Lateral Sefalometrik Film Analizi 106,48 115
Antero Posterior Sefalometrik Film Analizi (Frontal Film Analizi) 106,48 115
Kemik Yaşı Tayini 60,19 65
Ortodontik Fotoğraf 46,3 50
Ortodontik Fotoğraf Tetkiki 46,3 50
Ortodontik Model Yapımı 74,07 80
Ortodontik Model Analizi 46,3 50
Ara Dönem Sefalometrik Film Analizi 92,59 100
Ara Dönem Model Yapımı 74,07 80
Angle Sınıf I Anomalilerinin Ortodontik Tedavisi 1.569,44 1.695,00
Angle Sınıf II Anomalilerinin Ortodontik Tedavisi 1.875,00 2.025,00
Angle Sınıf III Anomalilerinin Ortodontik Tedavisi 2.513,89 2.715,00
Sabit Kapanış Yükseltici Tatbiki (Kısa Süreli) 106,48 115
Lingual Teknikle Angle Sınıf I Anomalilerinin Ortodontik Tedavisi 1.703,70 1.840,00
Lingual Teknikle Angle Sınıf II Anomalilerinin Ortodontik Tedavisi 2.074,07 2.240,00
Lingual Teknikle Angle Sınıf III Anomalilerinin Ortodontik Tedavisi 2.754,63 2.975,00
Açık Kapanışın Ortodontik Tedavisi 2.513,89 2.715,00
Önleyici Ortodontik Tedavi 791,67 855
Kısa Süreli Ortodontik Tedavi 898,15 970
Pekiştirme Tedavisi 560,19 605
Pekiştirme Aygıtı (Hawley Aygıtı vb) 546,3 590
Sabit Pekiştirme Aygıtı (Lingual Retainer) 560,19 605

bakımlı dişler

Dişlerimiz sosyal yaşamdaki yerimizi ve dış görünüşümüzü belirleyen en önemli araçlardır. Bir dişin eksikliği dahi konuşmamızı ve dış görünüşümü olumsuz yönden etkileyecektir.

Vücudumuzda en az önem gösterdiğimiz dişlerimizin günlük olarak bakım ve temizliği genel sağlığımız açısından da oldukça büyük bir öneme sahiptir. Diş teli tedavisi, diş teli fiyatları konusunda detaylı bilgi için Sayın Ortodonti diş hekimlerinden mutlaka randevu almalısınız.

Yılda en az iki defa diş hekimi kontrolü, bakım ve temizlik açısından hekim önerilerini dikkate almak ağız ve diş sağlığı açısından oldukça önemlidir.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH