Diş Teli Çene Yapısını Düzeltir Mi?

Ortodonti tedavisi kapsamında olan diş tellerinin çene yapısını düzeltip, düzeltmediği hakkında pek çok soru ile karşılaşıyoruz. Öncelikle ortodonti tedavisi, dişlerde var olan konum bozukluklarının diş telleri ile birlikte belirli bir dönem dâhilinde düzelmesini sağlayan, diş hekimlerimiz tarafından yapılan bir tedavidir. Ortodonti tedavimiz çene kemiklerinin kafa kaidesine ve birbirine göre konum bozukluklarının da düzelmesinde etkili olmaktadır. Başlı başına ortodonti tedavisi aslında çene ortopedisi olmaktadır. Peki, Antalya diş teli çene yapısını düzeltir mi? Sorusuna ne cevap verilmelidir? Ayrıntılı bir şekilde cevabımız aşağıda yer almaktadır. Gelişim sırasında oluşabilen çene bozuklukları,

  • Üst çenenin fazla gelişmesi ile ileride görünmesi
  • Çene darlığı
  • Alt çenenin fazla gelişmesi ile ileride görünmesi
  • Alt çenenin az gelişerek geri planda kalması
  • Üst çenenin az gelişerek geri planda kalması
  • Bunların birinin veya birden fazlasının aynı anda olması

Ortodonti Tedavisi Olan Diş Teli Çene Yapısını Düzeltir Mi?

Ortodonti tedavisi işe birlikte bu bozuklukları düzeltmek mümkündür. Buradan da özellikle diş tellerinin çene yapısını direkt olarak düzelttiği söylenemez. Teller aslında çene gelişimi sırasında dişleri yönlendirir ve gelişimin güzel olmasını sağlar. Örneğin üst çenenin fazla gelişerek ileride olması durumlarında üst çenenin ileri yöndeki gelişimini baskı ile engeller. Alt çene gelişimi ise normal seyrinde devam ettiği için bir süre sonra üst ve alt çene birbirlerini dengeler. Diş telleri ile yapılan bu ortodonti tedavisine fonksiyonel ortodonti tedavisi denmektedir. Bu tedavinin başarı ile sonuçlanması için büyüme yani gelişme evresinin bitmemiş olması gerekir. Çünkü bu tedavi gelişimi yönlendirici olduğundan dolayı, gelişmiş olan bir çene yapısının diş telleri ile düzeltilmesi mümkün olmayacaktır. Buradan yola çıkarak diş teli çene yapısını düzeltir mi sorusuna, gelişim sırasında düzeltebilir cevabını vermek daha doğru olmaktadır.

Diş Teli Çene Yapısını Ne Zaman Düzeltir?

Diş teli çene yapısını düzeltir mi sorusuna ek olarak çene yapısını hangi evrede düzelttiği de önemli bir konudur.  Bu tedavi için hastanın ergenlik dönemini bitirmemiş olması gerekir. Bu dönem kızlar için 12-13 iken, erkekler için de 13-14 yaşları arasıdır. Bu yaşlar geçti ise fonksiyonel ortodonti tedavisinin çene yapısını düzeltebileceğinden bahsedemeyiz.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH