Diş Tedavilerinde Bir Aşama Olarak Ortodonti Nedir?

İnsan anatomisi gereğince ağız yapısı içerisinde dişlerin yerleşimi konumunda alt tarafta 16 üst tarafta 16 olmak üzere 32 adet sayıya ulaşması gerekir. Diş düzeninin oluşması için ağız içerisinde dişlerin oturduğu kavislerin ve temellerin sağlam bir şekilde bulunması ve çene kemiği ile ağız yapısının doğru şekilde gelişmesi gerekir. Genellikle çocukluk yaşlarında ve ilk gençlik dönemlerinde ağız içerisindeki bu önemli yapı sorunlu bir şekilde gelişebilir ve bu durumda dişlerde çapraşıklık, yanlış sıralanma ve eğrilik gibi durumlar görülebilir. İlerleyen dönemlerde solunum, beslenme ve iletişim konusunda sorun oluşturan bu durumlara karşı tedavi gerçekleştirilmesi noktasında Antalya ortodonti nedir terimi ortaya çıkar. Ortodonti, bu rahatsızlıkların giderilmesi için uygulanan tedavi yöntemini ifade eder.

Ortodonti Nedir Ve Kimler Tarafından Uygulanır?

Merkezimizde hastalarımız tarafından merak edilen konuların başında ortodonti nedir sorusu bulunurken, bu sorunun yanıtı için; ağız içerisinde görülen diş çapraşıklığı, alt ve üst dişlerin yanlış ilişkilendirilmesi ve kafa yapısına göre çenenin yanlış konumlanması gibi sorunların giderilmesi için uygulanan tedavi yöntemidir, yanıtı verilebilir. Bu yöntemin gerçekleştirilmesi için diş hekimliği fakültesinden mezuniyet sağlayan hekimlerin ortalama olarak 4-5 yıl gibi bir süre uzmanlık sağlamasıyla ortodontist olması gerekir. Ortodontistler, büyük bir şekilde uzmanlık sağlayarak planlı ve doğru bir şekilde diş tedavisi gerçekleştirir ve diş yapısının düzenli bir hale gelmesini sağlarlar.

Ortodonti Nedir ve Nasıl Uygulanmaktadır?

İnsanlarda tüm vücut sistemleri birbirinden farklı ve her insanın anatomisi ayrı bir düzen içerisinde yer aldığı gibi dış yapısı da her hasta için ayrı bir konumda bulunur. Bu nedenle ortodonti nedir noktasında her hastanın merkezimizde uzmanlarımız tarafından muayene edilmesi ve daha sonrasında gereken tedavi yöntemlerinin oluşturulması ile sağlıklı dişlerin elde edilmesi, yanıtı verilebilir. Ortodontistler ilk aşamada radyolojik değerlendirme, klinik inceleme, gereken radyografik incelemeleri ve tüm laboratuvar çalışmalarını gerçekleştirdikten sonra hastalarımızda uygulanması gereken ortodontik tedavi yöntemlerini belirlemektedir. Tedavi yöntemleri için farklı aşamalarda diş teli tedavisi, çene cerrahisi, diş düzeltme, yirmilik dişlerin çekilmesi, implant tedavi uygulanması gibi birçok aşama bulunmaktadır.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH