Diş Tedavisi

Diş İmplantları: Eksik Dişleri Yeniden Kazanmak ve Gülüş Estetiğini İyileştirmek

Diş İmplantları

İmplant tedavi yöntemi hastaya ufak bir sedasyon verilerek yapılmaktadır. Uygulamadan evvel ince muayene ve röntgene ihtiyaç vardır. Geriye kalan dişlerin ve çene kemiğinin ölçüsü alınmaktadır. Dental implantların yerleştirilebilmesi için 2 tane yöntem bulunmaktadır. Tek aşamalı uygulamada implantın yerleştirilmesinin ardından geçici başlık takılmaktadır. İki kademede gerçekleştirilen uygulamada ise dental implantın takılmasının ardından üstü diş etiyle kapatılır. Daha sonra ise iyileşmesi için bırakılır. Protez başlıklar daha sonraları takılmaktadır. Her iki halde de kalıcı olmayan bir köprü yerleştirilir ve alt çene için 3 ay, üst çene için ise 6 ay iyileşme zamanı beklenmektedir. Bazı durumlarda dental implantların üstüne yeni yapılmış olan dişler hemen takılabilmektedir. Dental implant ile hasta kişi güven ile yemek yiyip gülebilir.

Zirkonyum ile gerçekleştirilen implantlar, titanyum ile gerçekleştirilen implantların gücünü fazlalaştırmak için ortaya çıkarılan yeni kuşak implantlardır. Bilhassa çene kemiği dar olanlarda direnci fazlalaştırmak için tercih edilir. Titanyumdan dirençlilik haricinde bir farkı bulunmamaktadır.

Zirkonyum bunun beraberinde diş kaplamasında da tercih edilmektedir. Zirkonyum orijinal dişe en yakın beyazlıktadır ve ışığı yansıtmaktadır. Bu sebeple dirençliliğin beraberinde estetik yönden de kullanışlı olmaktadır. Ağzın içerisinde metal tadı bırakmaz ve aşınma yapmazlar. Zaman geçtikçe renk değişimi ortaya çıkmaz. Vücuda herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Diş İmplantlarının Faydaları Nelerdir?

Diş implantlarının sunmuş olduğu pek çok fayda bulunmaktadır. Diş implantlarının faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  1. Diş implantları doğal dişlere benzer

Bu durum implantların asıl yararı olarak değerlendirme kapsamına girmese bile estetik yönden mühim katkıları bulunmaktadır. Tedavi bitirildiğinde dişler tamamıyla doğal gözükür ve kendi dişlerinizden görsel açıdan farkı bulunmaz. Seramik implantlar ile orijinal diş kökü renkleri birbirine benzemektedir, renkleri fildişi rengindedir. Seramik implantlar metal implantlara estetik yönden güzel bir alternatif sunmaktadır.

  1. Dayanıklıdırlar- genellikle ömür boyu sürerler

Diş implantları %98 başarı seviyesine sahip olmaktadır ve çalışma şekilleri çene kemiklerinizin bir parçası durumuna gelerek onlara rakibi olmayan bir direnç sağlamaktadır. Bu tedavi yöntemini takiben iyi ağız bakımı sağlar ve düzenli diş kontrollerine devam ettiğiniz taktirde implantlarınızın yaşam boyu dayanıklılığını fazlalaştırırsınız.

  1. Kemik kaybını önleyebilirler

Diş eksikliği ileri ölçüde kaçınılması mümkün olmayan kemik kaybına neden olur. Diş implantları, çene kemiği ile kaynaşıp, onu stabilize ettikten sonra kemiğin kendisini tekrardan inşa etmesini sağlar. Ayrıca diş implantları kemiğin sağlıklı kalmaya devam etmesinde yardımcı olur. Bu kemik eksikliğinin önüne geçilmesinin hangi sebep ile mühim olduğunu merak edebilirsiniz. Diş etlerini ve çeneyi dayanıklı tutmaya destek olarak, ağzın geriye kalanını geliştiren ve etki eden kırık ve diğer ağız sağlığı problemlerinin olma ihtimalini en aza indirir.

  1. Diğer dişlerin sağlığını tehlikeye atmazlar

Dental implantların orijinal dişlerin sağlığına hiçbir yan tesiri bulunmamaktadır. Fakat başka diş operasyonları dişleri zayıflatabilir ve o dişleri çürümeye karşın daha hassas hale getirebilmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir