diş hekimi korkusu neden olur

Diş Hekimi Fobisi Nasıl Yenilir?

Diş tedavilerini olmayan ve sürekli erteleyen kişilerde genellikle diş hekimi korkusu bir diğer ismi ile dentofobi gözlemlenmektedir. Bu  korku her türlü diş tedavisinden hastanın kaçmasına yol açar. Günümüzde tüm tedavilerin ağrısız şekilde yapılmasına rağmen dişçi koltuğuna oturmak hastada büyük strese neden olmaktadır.

Diş hekimi korkusu ileri boyutlarda olan hastalar, aşırı ağrı kesici kullanımı ve şiddetli ağrılara rağmen dişçi koltuğuna oturmamakta ısrar ederek yaşamı çekilmez hale getirmek gibi zorluklara girmektedir. Kişide eziyet haline gelen diş hekimi korkusu kişinin ikna olduktan sonra, dişçi koltuğunda tedavi olduktan sonra neden daha önce tedavi olmadım pişmanlığını yaratır.

Diş Hekimine Gitme Karar Süreci

dentofobi nedenleri

Diş hekimi korkusu olan hastalarda genelde ilerlemiş ve geç kalınmış sorunlar oluşmaktadır. Öncelikle fobisi olan kişinin bilmesi gereken en önemli konu dişçiler hastalara acı çektirmek için değil, var olan acılarına son vermek için görevlidir.

Diş hekimi var olan ağrınızı ortadan kaldırmak için en uygun tedaviyi uygular. Bazen dişçi koltuğu bazen de iğne fobisi bu sorunun ortaya çıkmasına neden olur. Çocuk yaşlarda düzenli diş hekimi kontrolü ileri yaşlarda oluşacak olan diş hekimi fobisini engellemektedir. Hasta karar verdikten sonra uygun tedavi ile dayanılmaz diş ağrılarından kurtularak neden daha önce gelmedim pişmanlığını yaşamaktadır. Bu süreçte yakınlarının destek olması ve diş hekimi, hasta iletişiminin etkili olması oldukça önemlidir.

Diş Hekimi Fobisi Neden Oluşur? Bu Korku Nasıl Yenilir?

diş hekimi korkusu nasıl gecer

Dentofobi yani diş hekimi korkusu çocuk ve yetişkin ayırt etmeksizin her yaş grubunda insanda sıklıkla görülebilir. Diş hekimi korkusu nedenleri içinde hastanın daha önceki tedavilerinde yaşadığı kötü tecrübeler oldukça etkilidir. Bu durum kalıcı travmatik sonuçlar yaratabilir. Diş hekiminin davranışları ve hasta ile olan ilişkisi de oldukça önemlidir. Diş hekiminin sakinleştirici yaklaşımı sayesinde bu korku en aza inmekte hatta tamamen ortadan kalkmaktadır.

Çevresel faktörler de diş hekim, fobisinin oluşmasına neden olabilir. Küçük yaştaki çocukların dişçi ile korkutulması ve çevredeki insanların kötü tecrübelerini bilinçsiz aktarılması bu soruna neden olabilmektedir.

İleri derece diş hekimi korkusu olan hastalarda tedavi genel anestezi veya sedasyon yöntemi ile uygulanabilir. Böyle bir soruna sahipseniz öncelikle açıklamaları, samimiyeti ile sizi sakinleştirecek bir diş hekimi seçmelisiniz. Tedaviye başlamadan önceden hekiminize korkularınızdan bahsetmelisiniz.

diş hekimi fobisi için öneriler

Diş hekiminizin korkularınızdan bilgi sahibi olması tedavi sırasında rahatsız olacağınız bir durumda işaret diyaloğu oluşmasında oldukça önemlidir. Diş hekimi fobisi olan hastalar tedavilerini bir günde bitirmek zorunda değiller belirli zaman aralığı ve farklı günlere yayarak tedavinizi tamamlamasını hekiminizden isteyebilirsiniz.

Tedaviye başlamadan önce aklınızdan tüm stresi ortadan kaldırın. Sakin bir tedavinin başarı oranı her zaman daha yüksek olacaktır. Tedaviniz bittikten sonra da diş kontrollerinizi yaptırmaya da devam ederek korkunuzun zamanla azalmasını sağlayabilirsiniz. İlerleyen diş hekimliği teknolojileri sayesinde Antalya ortodonti olarak sizlere daha rahat bir tedavi uygulamaktayız. Diş hekimi fobinizin genel sağlığınızı etkilemesine izin vermeyin!

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH