Diş Eti Zonklamasına Ne İyi Gelir?

Diş eti sorunları zamanın en önemli hastalıklardan biri haline gelmiştir. Diş eti hastalıkları çeşitli sebeplerden kaynaklanır. Diş etlerinde meydana gelen hassasiyet tedavi edilmediği durumda diş hastalıklarına dönüşüyor. Diş hastalıklarında diş eti kanamaları, çekilmeleri ve diş eti zonklaması yer alıyor. Bunların hepsi de ciddi rahatsızlar arasında bulunuyor. Bu hastalıkların tedaviyle giderilmesi gerekir. Diş etinde zonklama olmasının nedeni dişlerin düzenli bakımının yapılmamasıdır.

Dişlerin temizliği ve bakımı yeterince yapılmazsa diş etlerinde hastalıklar başlar. Sağlıklı dişlerde bu hastalıklar ve diş eti zonklamaları görülmez. Bu sebeple diş eti zonklamalarında mutlaka doktora gidilmelidir. Diş eti zonklamlasının nedenleri arasında diş etinde oluşan taşlardır. Diş taşları temizlenmediği zaman diş etlerinde çekilmeler ve kanamalar görülüyor. Bu durum diş kaybına kadar gidebiliyor. Diş bakımı ve ağız sağlığı bu yüzden çok önemlidir. Diş hastalıklarını engellemek için diş fırçalama işleminin her gün yapılması şarttır. Diş fırçalamanın yanında diş ipiyle temizlikte önerilir. Diş ipleri diş taşının oluşmasına engel oluyor. Diş iplerini kullanmak alışkanlık haline getirilmelidir. Bu sayede dişlerde oluşabilecek diş hastalıkları engellenmiş olur.

Diş Etinde Zonklama Neden Olur?

Diş etlerinde oluşan zonklama sorunu herkeste görülebilir. Belli dönemlerde ya da devamlı olarak görülebilen zonklama şikayeti hastaları rahatsız eder. Yemek yerken, soğuk su içerken ya da sıcak içecekler tüketirken şikayet daha da artar. Diş etinde zonklama diş köklerinin ve etlerinin sağlıksız olmasından kaynaklanır. Diş zonklaması çürük durumlarında da görülür. Dişlerde çürük oluşumu başladıysa diş eti zonklaması görülmeye başlar. Diş eti zonklaması görülmeye başlandığında hemen diş doktoruna başvurulması gerekir. Diş doktorları gerekli tedaviyi uygular. Tedavi esnasında da diş temizliğine devam edilir. Dişler günde 3 kez fırçalanır ve iple temizlenir. Diş eti zonklamasının nedeni diş çürümesi ise çürüyen diş tedavi altına alınır. Çürük dişler gerekli durumlarda çekilir ve yerine dolgu ya da implant diş yapılır. Diş eti zonklamasının nedenleri bulunmalı ve hemen tedaviye alınmalıdır.

Diş Eti Zonklamasına Karşı Ne Yapılmalı?

Diş etinde zonklama şikayeti olanlar çeşitli yöntemlere başvurur. Şiddetli ağrıdan yakınan hastalar evde karanfil uygulaması yapıyor. Zonklayan dişin üstüne karanfil koyuluyor. Ayrıca kolonyanın da bu şikayetleri azalttığı söyleniyor. Bu yüzden diş eti zonklaması şikayeti yaşayanlar dişin üstüne kolonyalı pamuk koyarak ağrıyı hafifletmeye çalışıyor. Tüm bu yöntemler ağrıyı azaltır ancak ağrıya ve zonklamaya kesin çözüm getirmez. Kesin çözüm diş doktoruna gitmekten geçer. Diş doktorlarının uyguladıkları tedaviye uyulmalıdır. Ayrıca evde ağız sağlığı için gargara kullanılması gerekir. Diş ve ağız bakımı yapıldığı takdirde diş eti zonklamaları azalacaktır. Diş eti zonklaması kadar diş eti kanaması da görülen şikayetlerden biridir. Diş etinde kanamalar oldukça sıkıntılıdır. Her yemekte diş eti kanamaları görülebilir. Diş eti kanaması ilerlerse diş etinde çekilmelere ve diş eti büyümesi şikayetlerine dönüşür. Bu durumlarla karşılaşmamak adına dişlere iyi bakm06ak ve düzenli fırçalamak lazımdır.

Sağlıklı Diş Eti Nasıl Olur?

Diş eti hastalıkları son zamanlarda oldukça çoğalmıştır. Bunun sebebi diş bakımlarının düzenli yapılmamasıdır. Ayrıca hamilelik döneminde de dişler iyice hassaslaşır. Bu durumda hamileler diş bakımlarını aksatabilir. Diş eti sıkıntıları bu nedenlerle meydana gelir. Sağlıklı diş etine sahip olmak için öncelikle günde en az 3 kez diş fırçalanmalıdır. Kahve ve çay tüketimine dikkat edilmelidir. Özellikle çay ve kahve tükettikten hemen sonra dişlerin fırçalanması diş sararmasının önüne geçer. Sağlıklı dişler için diş ipini mutlaka kullanmak gerekiyor. Diş ipleri tartar ve diş taşlarının diş köküne yerleşmesini engelliyor.

Her temizlikte ip kullanımı önemlidir. Yatmadan önce dişleri fırçalamak da ağız kokusunu önler. Sağlıklı dişler sağlıklı ağızlar demektir. Diş etleri sağlıklı olursa ağız kokusu da oluşmaz. Diş eti zonklaması gibi şikayetleri en aza indirmek hatta yok etmek için tüm bunların yapılması gerekir. Sağlıklı diş etlerine ve diş köklerine sahip olanlarda diş eti zonklamaları görülmüyor. Diş eti şikayetlerinin oluşumunu önlemek için en az 6 ayda bir diş doktoruna giderek genel diş muayenelerini yaptırmak, dişleri doğru ve düzenli fırçalamak ve diş ipi kullanımına önem vermek gerekiyor.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH