diş eti tedavisi nasıl yapılır

Diş Eti Tedavisi Ne İşe Yarar ?

Diş etlerini ve dişlere destek olma özelliği olan dokuları etkileyen periodontal rahatsızlıklar kronik iltihabi hastalıklardır. Erişkinlerde bu tür rahatsızlıklar sebebiyle diş kaybı oranı 70 civarına ulaşmaktadır. Bu olumsuz etkisi dışında periodontal erken doğum, kalp rahatsızlıkları ve diyabet gibi rahatsızlıklar ilişkili olduğu düşünülmektedir. Diş eti iltihabı ile başlayan ve doğru tedavi uygulanmadığı takdirde dişin kaybedilmesi ile sonuçlanan bu süreç diş eti tedavisi nasıl yapılır sorusunu gündeme getirmektedir.

Önce Koruma Sonra Tedavi

Diş eti tedavisi nasıl yapılır sorusundan önce diş eti rahatsızlıklarından korunmak için neler yapılmalı sorusunun sorulması elzemdir. Tedavinin başarılı bir şekilde sonuçlanması için hastalığın teşhisinin doğru yapılması, hastalık nedenlerinin doğru tespit edilmesi önemlidir. Bu aşamada ilk olarak yeterli ağız hijyeninin sağlanması tedavide ilk basamak olarak değerlendirilmektedir. Diş üzerindeki plak ve diş taşlarının temizlenmesinin ardından özel aletler yardımıyla kök yüzeyi düzgünleştirilmektedir.

İleri Düzey Vakalarda Cerrahi Uygulama Gerekebilir

Diş eti tedavisi nasıl yapılır sorusu ileri düzey vakalar için sorulduğunda cerrahi uygulamaların gerekliliği gündeme gelmektedir. Bu aşamada kaybedilen kemiğin tekrar kazanılması için ek yöntemler uygulanmakta ve kemikte meydana gelen deformasyonun niteliğine göre yöntem tercihi yapılmaktadır. Diş etlerinin büyümesi durumunda diş boylarının uzatılması için gingivektomi ile gingivoplasti uygulanırken, diş eti genişliğinin yetersiz olması, diş etlerinde çekilme gibi durumlarda ise mukogingival cerrahi uygulaması gerekli olmaktadır. Mukogingival cerrahi çerçevesinde yapılan işlemler estetik sağlama ve periodontal altyapıyı düzeltme amacı taşımaktadır. Diş eti çekilmesi durumunda uygulanan tedavi yöntemlerinden biri de hastanın kendi damak dokusunun kullanılmasıdır. Greft olarak ifade edilen bu doku parçaları diş eti çekilmesinin bulunduğu kısma nakledilmektedir. Günümüzde değer kazanan bir başka tedavi yöntemi ise hastadan damak dokusu almak yerine hastanın kanından PRF elde ederek bunu tedavide kullanmaktır.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH