Diş Eti Tedavileri

Diş Eti Tedavileri – Periodontal hastalıklar dişeti ve dişleri destekleyen dokuları etkileyen kronik iltihabi hastalıklardır. Erişkinlerde diş kayıplarının % 70’i periodontal hastalıklar nedeniyle oluşur. Yapılan araştırmalar periodontitis ile, kalp hastalığı, diyabet ve erken doğum gibi başka sağlık problemleri ile ilişkili olabileceğini göstermiştir.

Periodontal hastalıklar gingivitis denilen diş eti iltihabı ile başlar. Bu dönemde diş etleri kanamalı, kırmızı ve şiştir. Tedavi edilmezse hastalık periodontitise ilerleyerek diş eti ve dişleri destekleyen kemikte geriye dönüşsüz hasar oluşturmaya başlar. Eğer periodontitis tedavi edilmezse dişin etrafındaki kemik zayıflar, dişin sallanmasına ve nihayetinde düşmesine sebep olur.

Doğru bir teşhis başarılı bir tedavi için şarttır. Periodontal teşhis hastalığın olup olmadığını,hastalığın tipini ve hastalığa neden olan etkenleri belirlemelidir. Periodontitisin tedavisinde ilk hedef periodontitisin önlenmesi, ikinci hedef sağlıklı dişetine kavuşmak ve bu sağlığı korumaktır. Başlangıç tedavisinde ilk olarak orak hijyen eğitimi verilir. Daha sonra dişler üzerindeki plak ve diştaşının uzaklaştırılmasının ardından özel aletlerle düzgün bir kök yüzeyinin elde edilir. Daha ilerlemiş vakalarda ise cerrahi müdahaleye geçilir. Kemikteki deformasyonun şekline göre, kaybedilmiş kemiğin bir kısmının geri kazanılmasını sağlayan ilave teknikler bu aşamada uygulanabilir.

Diş eti büyümelerinde ve diş boylarının uzatılması gereken durumlarda gingivektomi ve gingivoplasti işlemi uygulanır. Hastalıklı dokunun ve o bölgedeki irritanların uzaklaştırılması ile fizyolojik dişeti konturu oluşturulur.

Diş eti çekilmesi, yetersiz diş eti genişliği, yüksek frenulum ve kas ataçmanının varlığında mukogingival cerrahi uygulanır. Diş eti enfeksiyonu başlangıç tedavisiyle yok edildikten sonra travma ortadan kaldırılır ve kök yüzeyinin örtülmesinin gerekip gerekmediği değerlendilir. Mukogingival cerrahi işlemler periodontal alt yapının düzeltilmesi ve estetiğin sağlanmasını amaçlar. Açığa çıkmış kök yüzeyinin örtülmesinde saplı diş eti greftleri, serbest diş eti greftleri ve bağ dokusu greftleri dahil olmak üzere birçok teknik kullanılır. İmplant çevresindeki yumuşak doku kayıpları estetik açıdan protetik uygulamaların başarısızlığına yol açar. Ayrıca implant çevresindeki yetersiz dişeti desteği implantın erken dönemde kaybedilmesine neden olmaktadır. İmplant çevresindeki yumuşak doku morfolojisinin düzeltilmesinde de mukogingival cerrahi yöntemlerden faydalanılır.

Bizi Arayın