Diş Eti Tedavi Yöntemleri

Periodontal hastalıkların dişetiyle dişleri etkilediği görülen dokulardaki kronik iltihaplı hastalıklar olduğu bilinmektedir. Yetişkinlerde diş kaybının yaklaşık olarak %70’i için bu hastalıklardan kaynaklandığı söylenebilir. Yapılan birtakım araştırmalara göre periodontitisle diyabetin, kalp hastalığının ve bir de erken doğumun ilişkili olduğu görülmektedir. Tabi bunların yanı sıra başka birçok sebepten de bu ölçüde söz etmek gerekir. Periodontal hastalıkların gingivitis olarak da bilinen dişeti iltihaplarıyla başladığı bilinmektedir. Bu süreçte diş etlerinde kanamalar olabileceği gibi kızarıklıklara ve şişliklere de denk gelinmektedir. Tedavisi gerçekleştirilmediğinde dişin çevresinde kalan kemikler zayıflamakta bu durum ise dişte sallantıya ve düşmeye sebep olmaktadır. Söz konusu durumlarda ise Antalya diş eti tedavisi yöntemleri ön plana çıkacaktır.

Dişeti Rahatsızlıklarına Göre Değişen Diş Eti Tedavi Yöntemleri!

Diş eti tedavi yöntemleri kapsamında dişetinde büyüme yahut diş boyunun uzaması gereken zamanlarda gingivoplasti ile gingivektomi işlemlerine başvurulmaktadır. Dişetindeki çekilmelerde ya da dişetindeki genişlemelerde ise mukogingival cerrahinin tercih edildiği söylenebilir.

Diş Eti Tedavi Yöntemleri Nasıl Uygulanıyor?

Diş eti tedavi yöntemleri için öncelik doğru teşhisin yapılabilmesidir. Bu ölçüde periodontal teşhisle hastalık üzerinde etkili olan etkenler belirlenebilmektedir. Bu kapsamda ön plana çıkan tedavi için hedef, daha sağlıklı dişetlerinin sahibi olmak ve bu duruma süreklilik kazandırabilmektir. Söz konusu tedavilerle öncelik hijyen eğitiminin ta kendisi olacaktır. Ardından diş üzerinde biriken plaklarla diş taşlarının uzaklaştırılması sağlanır. Sonrasında ise özel aletler ile daha düzgün kök yüzeyleri elde edilmeye çalışılır. Tabi eğer dişeti hastalığı ilerlemişse o halde de cerrahi müdahaleler devreye girer. Kemikte söz konusu olan deformasyon şekline yönelik kaybedilen kemik için geri kazandırılabilmesi adına ek tekniklerin uygulandığına da ayrıca değinilmelidir.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH