Diş Eti Sızlaması Neden Olur?

Diş eti sızlamaları pek çok nedenden gerçekleşebilir. Diş etleri oldukça hassastır. Dişlere iyi bakmak diş etlerinin sızlamasının önüne geçen ilk şeydir. Bu yüzden bakımlı dişlerde bu gibi sorunlar daha az görülür. Dişlerin her zaman temiz ve bakımlı olması diş sorunları ile karşılaşmanızı engeller. Diş sorunlarının en çok görülme nedeni de dişleri fırçalamamaktır. Dişlerin günde 3 kez doğru bir şekilde fırçalanması gerekir. Doğru tekniklerle fırçalanmayan dişlerde yemek kalıntıları kalır ve bunlar diş taşlarını meydana getirir. Diş taşları da diş etlerine aşınır. Bu nedenle diş eti sorunları görülmeye başlanır.

Diş eti sorunları oldukça ciddi problemlere neden olabilir. Diş eti sızlaması, diş etlerinin kanaması ve diş etlerinin büyümesi bunlardan sadece birkaçıdır. Bu sorunlarla karşılaşmamak için dikkatli olmakta fayda vardır. Diş eti sızlamaları zamanında tedavi edilmezse diş etlerinde büyümeye yol açar. Diş eti büyümeleri çok rahatsız edici bir durumdur. Diş etleri büyür ve dişleri kapatır. Tedavi edilmeyen diş etleri kesilebilir. Diş eti problemlerinde en çok görülün sorunlardan biri de diş eti kanamalarıdır.

Diş Eti Kanaması Nasıl Durur?

Diş eti sorunlarından olan ve her insanda görülebilen diş eti kanamaları genellikle diş fırçalama esnasında meydana gelir. Ancak sert yiyecekler ısırıldığında da diş eti kanaması görülebilir. Bu kişileri rahatsız eder. Yemek yerken kanama korkusu yaşanır. Diş eti kanaması diş eti hassas olanlarda daha sık yaşanır. Bu da diş etlerinin sağlıksız olmasından kaynaklanır. Diş etleri sağlıklı bireylerde kanama görülmez. Dişleri fırçalarken dişleri doğru yönlerde ve yumuşak hareketlerle fırçalamak önemlidir. Diş fırçalarının 6 ay bir değiştirmek sağlık açısından büyük önem taşır. Peki diş eti kanaması nasıl durur. Diş eti kanamasını durdurmak için dişlerin bakımına dikkat edilmelidir. Dişleri düzenli fırçalamak, diş ipi kullanmak ve ağız bakımı için gargara yapmak diş eti kanamalarının önüne geçer.

Tüm bunlara dikkat edilirse diş eti kanaması zamanla azalır. Diş bakımında diş taşlarını diş doktorlarına temizletmek gerekir. Diş taşları temizlenirse ağız bakımı tamamlanır ve diş etleri daha az kanar. Diş eti kanamaları kadar sızlamaları da diş sorunlarından biridir. Diş sızlamaları yemek yerken, soğuk ya da sıcak içecekler içerken olur. Dişlerde çürük olanlar bu sorunu daha çok yaşıyor. Diş çürüklerini kısa zamanda tedaviye alınması şarttır. Çürük olan dişler kurtarılabilir. Ancak tedavide çok geç kalınan dişler çekilmek zorunda kalabilir. Dişleri kaybetmemek için gerekli işlemleri yaptırmak gerekir. Diş ve ağız bakımı diş sızlamasının ve diş eti kanamalarının azalmasını hatta zamanla kaybolmasını sağlar.

Diş Eti Sızlaması ve Kanaması Nasıl Tedavi Edilir?

Diş eti sızlaması ve kanaması gibi sorunları yok etmenin ilk yolu dişlerin sağlıklı olmasından geçiyor. Sağlıklı diş etlerinde sızlama gibi sorunlar görülmüyor. Diş etinde sızlama ve kanama varsa öncelikle uzman hekimler tarafından muayene edilmesi gerekir. Doktorlar dişlerin doğru fırçalanması ile ilgili bilgiler verir. Bunlara uymak önemlidir. Diş fırçalarının temizliği ve diş macunu seçimi de bu konuda size yardımcı olacaktır. Diş taşları varsa temizlenmelidir. Diş taşı temizliğinin ardından hassasiyet görülebilir. Ancak bu zamanla kaybolur. Dişlerin sabah, öğle ve akşam yemeklerden sonra fırçalanması ağız bakımını sağlar. Diş temizliğinde diş ipi kullanılması diş taşlarının oluşumunu engeller. Diş taşlarının oluşmasını engellemek için iple diş araları temizlenir. Ağza gargara yapılır. Bu uygulamaları yapan kişilerde diş sorunları en aza iner. Diş etleri tedavide geç kalınırsa diş kökleri zarar görür ve dişlerin alınması gerekebilir. Diş eti kanaması nasıl durur sorusunun cevabı yine dişleri fırçalamak ve dişlere güzel bakmaktan geçiyor. Bakımsız ve sağlıksız dişlerde her zaman sorunlar görülür. Bunları önlemek yine sizin elinizde.

Diş bakımında kaliteli diş macunları ve diş ipleri önerilir. Dişlerin dikey hareketlerle fırçalanması ve fırçalama işleminin en az 2 dakika sürmesi gerekir. Dişlerin güzel temizlendiğinden emin olunmalıdır. Böylece dişleri kolayca koruyabiliriz. Diş etlerinde sızlama, kanama ve büyüme şikayeti olanların vakit kaybetmeden diş hekimlerine gitmesi gerekir. Dişlerde herhangi bir sorun görülmese bile 6 ayda bir düzenli diş muayenesi yaptırmak diş sağlığı için gereklidir.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH