diş eti sızlaması nedenleri

Diş Eti Sızlaması Neden Olur?

Diş eti sızlaması sıcak, soğuk, tatlı ve ekşi gibi gıdaların tüketiminden dolayı oluşabilir. Diş eti sızlamasının bir diğer nedeni ise diş fırçalama sırasında oluşan darbelerden de kaynaklı olabilmektedir. Diş sızlaması dolgunun eskimesi, kırık diş, çürük, yanlış diş fırçalama tekniği gibi birçok nedenden ötürü de oluşabilir. Diş sızlaması diş eti kanamasını da beraberinde getirebilmektedir.

Diş Çürükleri Diş Sızlamasını Arttır mı?

Diş çürükleri sızlamaların nedenleri arasında yer alır. Diş çürümesi diş eti sızlamasının daha şiddeti olmasını tetikleyebilir. Tedavi edilmeyen diş çürükleri şiddetli ağrılara neden olur. Diş eti sızlaması nedeni teşhis edilerek bir an önce tedaviye başlanmalıdır. İleri dönemlerde kişiyi rahatsız eden boyutlara varan sızlamalar ortaya çıkacaktır.

Diş Sızlaması Nasıl Tedavi Edilir?

Diş sızlamalarının tedavi edilmesi için öncelikle diş hekimi muayenesi gereklidir. Diş sızlamasının nedeni tespit edilip en doğru tedaviye başlanılmalıdır. Hekiminiz size en uygun tedaviye başlayarak uygulayacaktır. Çürük nedeni ile oluşan sızlamalar da kanal tedavisi yada dolgu tedavisi öncelikle uygulanmalıdır. Diş sızlamasına kesin çözüm diş hekiminiz tarafından verilir. İyileşme döneminde hasta-hekim iletişimi oldukça önemlidir. Bu durum iyileşme sürecini en iyi şekilde etkiler.

Diş sızlaması ve tüm diş sorunları kendiliğinden geçen sorunlar değildir. Bu nedenle her geçen gün oldukça önemlidir. Tedavi edilmemesi durumunda diş kayıpları dahi oluşabilir. Dişlerde oluşan sızlamalar önemli diş sorunlarının bir belirtisi olabilir.

Diş sızlaması ile oluşan diş eti kanaması da diş hekiminizin önerdiği yöntemlerle durdurulabilir. Öncelikle diş fırçası seçimi bu konuda oldukça önemlidir. Sert fırçalar yerine orta yumuşaklıktaki fırçalar yardımı ile yumuşak darbelerle diş fırçalaması sağlanmalıdır. Dişlerinize iyi şekilde bakarak diş sızlamasının önüne geçebileceğinizi asla unutmamalısınız.

Diş sızlamasına karşı önlemlerinizi alın!

Diş sızlaması için hekiminizin tavsiye edeceği hassasiyet giderici diş macunları ile geçici önlem alabilirsiniz. Günden iki defa düzenli şekilde ağız ve diş bakımını uygulamanız maksimum iki hafta içinde olumlu sonuçlar verecektir. Diş eti sızlaması yaşam kalitenizi olumsuz etkileyen sorunlardan biridir. Bu nedenle asla ihmal edilmeden tedavi edilmelidir.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH