diş estetiği nedir

Diş Estetiği Nedir?

Ağız ve diş sağlığı, insanların önem vermesi gereken ancak ağırlıklı olarak ihmal edilen sağlık konuları arasında yer alır. Dişlerin çürükleri genelde ağrı ya da başka sıkıntılar doğurmadan tedavisi ihmal edilir. Ancak pek çok kişi de dişleri ile ilgili olarak sorunlara önem verir. Dişler ile ilgili olarak önem verilen konuların arasında diş estetiği de bulunur. Diş estetiği nedir denildiğinde ağız, diş ve çene yapısının ve diş etlerinin estetik amaçlı olarak tedavi edilmesi şeklinde tanımlanabilir. Eğik durumda olan dişlerin düzeltilmesi ve çene yapısına uygun dişlerin yapılması bu tedavi seçenekleri içerisinde yer alır.

Diş Estetiği Nedir ve Uygulanan Yöntemler Nelerdir?

Diş estetiği nedir sorusuna ek olarak bu amaçla hangi yöntemlerin uygulandığı da önem arz eder. Estetik diş hekimliği olarak da bilinen diş estetiği konusunda en çok bilinen konu kaplamalardır. Diş kaplamaları, dişin bir kısmının eksilmesi ve benzeri durumlarda uygulanmaktadır. Kuron olarak bilinen kaplamalar için farklı malzemeler kullanılabilir. Altın, seramik ve zirkonyum bu konuda en çok tercih edilen malzemelerdir. Diş protez tedavisi diş eksiği bulunan çene yapısı için uygun olan tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Eksik bulunan dişlerin yerine protez uygulaması yapılarak estetik sorunlar ortadan kaldırılır. Bunlara ek olarak hastanın diş, ağız ve çene yapısına uygun tedaviler geliştirilebilir.

Diş Estetiği Nedir ve Aşamaları Nelerdir?

Diş estetiği nedir denildiğinde, uygulanan tedaviler için gerekli olan tedavi süreci hakkında da bilgi sahibi olmak gerekir. Öncelikli olarak hastaların diş yapısı ile ilgili olarak tespitlerin yapılması gerekir. Bu tespitler için film ve röntgen çekilmesi gerekebilir. Bunun sonrasında tercih edilen tedavi yöntemi tespit edilebilir. Belirlenen tedavi yöntemi uygulanarak gerekli kontroller yapılır. Kontroller ile birlikte tedavi süreci bitirilir.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH