Diş Tedavisi

Diş Dolgusu Sonrası İyileşme Süreci ve Bakım İpuçları

Diş Dolgusu Sonrası İyileşme Süreci ve Bakım İpuçları

Ağız ve diş sağlığı insan yaşamında son derece büyük bir öneme sahiptir. Şayet ihtiyaç duyulan özen gösterilmez ise dişlerin olumsuz etkilenmesi, çürümesi, eski fonksiyonunu yerine getirememesi durumu ile karşı karşıya kalınır. Bu gibi durumlar meydana geldiğinde ise dişlere dolgu tedavisi yapılmaktadır. Diş doktoru dolgu tedavisi öncesinde gözlem, röntgen çekimi, çürük boyası, çatlak ya da kırık dişlerin mevcut olması gibi durumların değerlendirmesini yapmaktadır.

Diş doktorları burada öncelikle çürüyen diş dokusunu arındırmakta, sonrasında ise dolgu ürünü ile doldurmaktadır. Böylelikle çürük durumunun daha fazla ilerlemesine engel olunur. Şayet yapılan dolgunun güçlü ve uzun ömürlü olmasını arzu ediyorsanız, dikkat etmeniz gereken mevzular hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Diş dolgularının kullanım ömrü 10 ila 15 yıl arasında değişmektedir. Fakat dikkatli olunmadığı taktirde kısa sürede olumsuzluklar meydana gelmektedir.

Dolgu İşlemi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Diş dolgusu tedavisi sonrasında dikkat edilmesi gereken noktalar diş hekiminiz tarafından sizlere belirtilecektir. Sizlere belirtilen noktalara dikkat etmeniz çok büyük bir öneme sahiptir. Dolgu tedavisi sonrasında, uyuşukluk ortadan kalkmadan herhangi bir yiyecek ve içecek tüketilmemesi gerekir. Çünkü anestezi etkisiyle yanak ve dudak ısırması, kırığı ile karşılaşılabilir.

İlk zamanlarda yaşanan diş hassasiyetleri için de soğuk ve sıcak yiyecek ve içeceklerin tüketilmemesine dikkat edilmelidir. Hassasiyet oluşumuna engel olan ilaçların da kullanımının doğru bir şekilde yerine getirilmesi gerekmektedir.

Bunların yanında şarap, mandalina, greyfurt, portakal gibi asit içeriğine sahip olan içecek ve yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Çiğneme uygulamaları, dolgu tedavisinin uygulanmadığı bölge ile yerine getirilmelidir. Dolgu tedavisi sonrasında ağız ve diş bakımları aynı şekilde yerine getirilmeye devam edilmelidir.

Diş Dolgusu Sonrasında Görülen Yan Etkiler

Diş dolgusu sonrasında meydana gelen yan etkiler hakkında da bilgi sahibi olunması kişiye faydalı olacaktır. Diş dolgusu işleminin gerçekleştirilmesi sırasında lokal anestezi uygulamasına başvurulmaktadır. Anestezi etkisi geçmeye başladıktan sonra bazı hisler yaşanmaya başlayabilir.

  • Dişleri sıkma esnasında ağrı meydana gelmesi
  • Diş etlerinde yaşanan hassasiyet durumu
  • Diş fırçalama işlemi sırasında, diş ipi kullanılırken veya yemek yerken ağrı yaşanması gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Bu durumlar farklı sebeplerden dolayı da meydana gelebilir. Bilhassa dolgu işleminin tamamlanmasının ardından hekimin önerilerine uymamak, problemlerin artış göstermesine neden olur.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir