Diş Dolgusu Düşmesi ve Sonrasında Yapılması Gerekenler

Diş dolgusu, diş rahatsızlıklarında en sık başvurulan tedavi yöntemlerinden birisidir. Dişlerin çürümesi, kırılması, renk bozukluğu, şekil bozukluğu gibi birçok problemde dolgu tedavisi tercih edilebilmektedir. Çeşitli gerekçelerle diş dolgusu düşmesi yaşanabilse de son yıllarda gelişen teknoloji sayesinde diş dolgusunda kullanılan malzemeler, uygulanan yöntemler çeşitlenmiş, hastaların daha uzun süre, daha güvenle kullanabilecekleri dolgular ortaya çıkmıştır. Şunu belirtmekte fayda var ki diş dolgusunda hangi yöntemin kullanılacağını belirleyecek olan hastanın rahatsızlık oranı, diş yapısı, dolgu miktarım gibi etkenlerdir. Bunların her birisi diş hekimi tarafından değerlendirilerek en doğru diş dolgusu tedavisi yapılır. Kliniğimizde uzman ekiplerimiz gerekli bütün inceleme ve muayeneden sonra en uygun tedavi biçimini uygulamaktadırlar.

Diş Dolgusu Düşmesi Nedenleri

Diş dolgusu yapılmasının amacı, hastanın ağrı sızılarından kurtularak uzun yıllar dolgularını dilediği gibi kullanabilmesidir. Fakat bazen dolgularda kırılma, kopma, hatta tamamen düşme olabilir. Antalya diş dolgusu düşmesi olağan dışı biçimde ortaya çıkabileceği gibi eskimeye dayalı da olabilir. Çünkü diş dolguları her ne kadar sağlam olsa da yıllarca kullanımdan sonra tazelenme gereksinimi doğurabilir. Olağan dışı diş dolgusu düşmesi şu nedenlere dayanabilir:

  • Dolgu yapılma aşamasında diş ile dolgu arasında yapıştırıcı kullanılmaması.
  • Dolgunun dişe uyumlu şekilde uygulanamaması.
  • Dolgu yapılırken çürük bölgeye tükürük, yemek artığı gibi kaçakların olması.
  • Dolguda dile, yiyeceklere takılacak şekilde çıkıntılar bırakılması.
  • Sert kabuklu kuruyemiş benzeri sert nesnelerin dolgu ile kırılması.
  • Dolgu sertleşmeden dolgu tedavisinin bitirilmesi.

Diş Dolgusu Düşmesi Sonrası Tedavi

Diş dolgusu düşmesi, dolgunun tamamının veya bir kısmının düşmesi şeklinde olabilir. Her iki şekilde de dişte ağrı oluşabilir. Dışın açıkta kalan kısmında sızı meydana gelebilir. Desteksiz kalan diş duvarlarında kırılmalar oluşabilir. Bu yüzden oluşabilecek riskleri ortadan kaldırmak amacıyla dolgunun yenilenmesi gerekir. En acil biçimde bir diş hekimine başvurulmalı, geçecek sürede de dolgunun boşattığı dişler ile herhangi bir çiğneme yapılmamalı, çok sıcak ve çok soğuk yiyecek, içeceklerden uzak durulmalıdır. Aksi taktirde dişin hassaslaşan kısımlarında daha büyük problemler, ağrılar oluşabilir. Kliniğimiz en uygun çözümleri en acil durumlarda uygulayabilme yetisine sahiptir.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH