Diş Dolgusu Neden Düşer?

Günümüzde teknolojinin oldukça gelişmesine rağmen diş dolgusu neden düşer izah etmeye çalışalım. Diş çürümeye başladığında çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır ki bunlardan birisi de ve en çok tercih edileni diş dolgusu olmaktadır. Kurumumuz bünyesinde de uygulanan yöntemler arasında en çok tercih edilen amalgam dolgulardır. Fakat günümüzde kompozit, inley seramik dolgu ve farklı teknikler de kullanılabilmektedir.

Diş Dolgusunun Düşme Sebepleri Nelerdir?

Kullanılmakta olan dolgu malzemesinin kalitesine bağlı olarak diş dolgusu neden düşer izah edilmelidir. Zira kalitesiz malzemeler kullanıldığında diş dolgusu dişi tam olarak tutulamayacağı için bir süre sonra düşme meydana gelmektedir. Ayrıca diş ile dolgu arasındaki bağlayıcı olan maddelerin kalitesiz oluşu da dolgunun düşme sebeplerinden birisidir.

Diş Dolgusunun Düşmemesi İçin Alınabilecek Tedbirler

Diş dolgusu neden düşer diye merak edenler için alınması gereken bir takım önlemler de bulunmaktadır. Bunlar arasında sert cisimlerin dişle kırılmaması, kaliteli dolgu malzemelerinin kullanılması, kaliteli dolgu uygulamaları kullanan diş tedavi merkezlerine başvurulması önemli olan yöntemlerdir.

Yorum Bırak

3 × 1 =