En Modern Diş Dolgusu Çeşitleri

Dişlerin çürümesi durumunda alınabilecek olan bazı tedbirler bulunmaktadır. Bu tedbirlerin içerisinde yer alan dolgu dediğimiz uygulama kurumunuz tarafından en kaliteli şekilde gerçekleştirilmektedir. Birbirinden farklı diş dolgusu çeşitleri bulunmakla beraber diş dolgusunun kaliteli ve uzun ömürlü olabilmesi için hekim mahareti ve kullanılan malzemenin kalitesi ön plana çıkmaktadır. Ayrıca dolgu için hazırlanmakta olan dişin içindeki kuytuya kavite denmektedir. Kalitenin düzgün bir şekilde hazırlanması ve daha sonrasında uygulanacak olan dolgu malzemesinin dişin yapısına %100 uyumlu bir şekilde yerleştirilmesi dolgunun kullanım konforunda ortaya çıkartacaktır.

Diş Dolgusu Çeşitleri Nelerdir?

Modern tıbbın gelişmesi ile beraber birbirinden farklı diş dolgusu çeşitleri ortaya çıkmıştır. Bu çeşitlerden en yaygın olanı amalgam dolgulardır. Metal dolgu diye nitelendirmekte olan amalgam dolgu da yüzde yetmiş oranında gümüş yüzde yirmi civarında kalay ve çok az miktarda bakır ve çinkodan oluşan bir karışım devreye girmektedir. Görünümü itibariyle koyu renkli olan amalgam dolgular kavitenin içerisini doldurabilmek için en uygun olan materyallerden birisidir. Çok kısa bir sürede sertleştiğinden dolayı birçok hekim tarafından tercih edilmektedir. Kullanılmakta olan diğer bir dolgu çeşidi ise kompozit dolgudur. Kompozit diye nitelendirilmekte olan dolgu amalgam dolgunun aksine beyaz renklidir. Dişteki kavitenin içine kompozit maddelerden oluşmakta olan bir kaplama malzemesi yerleştirilir.

Diş Dolgusu Çeşitleri ve İnlay Çözümler

Genellikle amalgam ve kompozit dolgu kullanılmakla beraber farklı bir uygulama da inlay denen diş dolgusu çeşitleri içerisinde bulunmaktadır. Laboratuvar ortamlarında porselen veya altın gibi dirençli olan unsurlardan oluşturularak çok özel tekniklerle dişe uygulanmakta olan bir dolgu tipidir. Kurumumuz bünyesinde uygulanmakta olan bütün dolgular uzun ömürlüdür. Sızdırmazlık bakımından mukavemeti yüksek olan dolgular rahat bir şekilde kullanım olanağı sunmaktadır.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH