Diş dolgusu çatlaması

Diş Dolgusu Çatlaması

Diş çürüklerinde, çürüklerin tamamen temizlenmesinin ardından dişin içinde kalan boşluğu iyi bir şekilde açıp içine konulan bazı malzemeler ile dişin doldurulmasına diş dolgusu denmektedir. Birbirinden farklı dolgu türleri olduğu gibi hepsinin de ayrı olarak uygulama teknikleri bulunmaktadır. Bu dolgular belirli nedenlerden dolayı çatlayabilir, kırılabilir veya çıkabilir. Böyle bir durumda hemen ağız ve diş sağlığı polikliniğimize başvurmanız gerekir. Hem kompozit hem de amalgam dolgularda kırılma veya çatlama meydana gelebilir. Eğer dolgunuz dış yüzeyinden yüksekte kalıyorsa ve ısırma baskısından dolayı da çoğuna bastırıyorsa çatlaklar meydana gelebilir.

Diş Dolgusu Çatlaması Nedenleri

Dış dolgusu çatlaması aynı zamanda ısırma ve çiğneme hareketleri sonucunda da meydana gelebilir. Dolgunun çevre kısmında küçük küçük çatlaklar meydana gelebilir. Zamanla oluşan bu çatlaklar tedavi edilmesi kolay bir olaydır. Özellikle diş sıkanlarda ve gıcırdatanlarda görülme sıklığı daha fazla olmaktadır. Bu kuvvetler artı bir kuvvet şekline girdiklerinden dolayı zamanla dolgularınızı çatlatacak ve kıracaktır. Bu çatlaklar küçük çatlaklardır fakat üzerine ışık tutulduğunda gayet net bir şekilde görülmesi mümkündür. Bir an önce diş hekimine başvurmak gerekir çünkü zamanla bu çatlaklar diş duvarlarının da aşınmasına ve kırılmasına neden olabilecektir. Eğer diş sıkıyor ve gıcırdatıyorsanız koruyucu gece plağı veya bunun için özel olan tedavileri görebilirsiniz.

Diş Dolgusu Çatlaması Tedavi Yöntemleri

Diş dolgusu çatlaması görüldüğü an derhal polikliniğimize gelerek uzman diş hekimlerimizin dişinize özel bir yöntem ile tedavi uygulamasını sağlayabilirsiniz. Dolgunuzun daha uzun süreli dayanıklı kalması için yine diş hekimlerimize gelerek bakımlarını ve son durumlarını öğrenebilirsiniz. Fluorid denilen diş cilası dişleri güçlendirdiğinden ve çürükleri engellediğinden dolayı bu bakım sırasında sizlere uygulanmaktadır. Çatlamış olan dolgunun yerinden çıkarılmadan tedavi edilmesi çoğu zaman mümkün olabilmektedir.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH