Diş Tedavisi

Diş Çıkaran Bebek İçin Ne Yapılmalı?

Diş Çıkaran Bebek İçin Ne Yapılmalı?

Sağlığı yerinde olan bir bebekte, diş çıkarma evresi yaklaşık olarak 6-7 aylıkken başlamaktadır. Fakat diş çıkarma süreci bebekten bebeğe farklılık göstermektedir. Bebeklerde diş çıkarma aşaması genetik etkenler ile alakalıdır. Anne babanın ve eğer varsa diğer çocuklarının ilk dişlerini çıkarmış olduğu zaman, bebeğin ilk dişini ne zaman çıkaracağı üzerinde etkili olmaktadır. Bebeklerin diş çıkarması 2 aydan 14 aya kadar olabilmektedir. Diş çıkarma aşaması, 20 adet süt dişi tamamlanana kadar, 27 ila 28 aya kadar sürmektedir. Bebekler dişleri tek tek, birkaçı aynı anda ya da 1-2 ay ara ile çıkarabilmektedir. Bebeklerin diş çıkarma aşamasında iştahında azalma meydana gelebilir. Bebekler çoğunlukla sıvı besinleri tercih ederler, şayet emmeye devam ediyor ise devamlı olarak memede kalmayı arzu edebilir.

Diş çıkarma aşamasında sık karşılaşılan belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

  • Çok fazla salya akması
  • Ateş
  • Çok fazla salya akması ile bağlantılı olarak ağız kenarlarında kızarma
  • Diş çıkarma evresi süresince gözlemlenen, özellikle gece saatlerinde yaşanan huzursuzluk
  • Diş etlerinin kaşınması sebebi ile ellerin sürekli olarak ağza götürülmesi
  • Diş etlerinde ağrı
  • İştahta azalma
  • Diş etlerinde şişlik
  • Hafif düzeyde ishal

Diş Çıkarma Döneminde Bebekler Nasıl Rahatlatılır?

Bu aşamada bebeğe; diş etlerine sürülerek ağrının hafiflemesine yardımcı olan jeller kullanılır. İçerisinde kalsiyum ve papatya yer alan, bebeğin ağzında eriyen ve diş etlerinin rahatlamasına yardımcı olan granüllerin kullanımına başvurulabilir. Bu dönemde kullanılan diş kaşıyıcıların kaliteli malzemelerden üretilmiş olması konusunda dikkatli olunmalıdır. Kereviz sapı ve havuç gibi sert besinler bebeğe diş etlerinin kaşınmasını bastırmak için verilebilir. Fakat bu tür besinler bebeğin eline verildiğinde yanından ayrılmamak gerekmektedir. Aksi taktirde bu besinler bebeğin boğazına kaçabilir.

Bebekler diş çıkarma aşamasında enfeksiyona çok daha yatkın halde olmaktadırlar. Şayet bebek kontrol edildiğinde ateşi 38 derece ve üzerinde ise, ishal durumu varsa ve çok sulu ve sıksa, burun akıntısı, öksürük, kusma gibi problemler eşlik ediyor ise; kesinlikle bir hekime başvurmak gerekmektedir. Diş hekimine başvurulmalıdır çünkü eşlik eden bir enfeksiyon mevcut olabilir. Diş çıkarma evresinde bebeklerin bağışıklık sistemleri zayıf olduğundan dolayı enfeksiyonlara daha açık hale gelirler. Bu sebepten dolayı diş çıkarma evresinde dikkatli olunmalıdır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir