Antalya Diş Beyazlatma (bleaching) Nedir? Nasıl Yapılır?

Diş Beyazlatma (Bleaching) işlemi ile dişte oluşan çay, kahve veya sigara renklenmeleri giderilir. Ancak dişin ana renginin açılması kimyasal beyazlatma işlemi ile mümkündür. Bu işlemle dişin mine ve dentin tabakasındaki renklenme giderilir. Diş beyazlatma evde veya klinikte uygulanabilir. Klinikte yapılan uygulamalarda son teknoloji olarak lazer cihazlarından faydalanılabilir.

Uygulama Aşamaları:

Evde uygulama işlemi için hekim hastadan ölçü alıp ince plastik kalıp hazırlatır. Hasta için hazırlanan özel kalıp içerisine yerleştirilen kimyasal ajan hastanın tercihen geceleri olacak şekilde günde 4-6 saat takması öğretilir.Kullanılan ajana göre bu süre değişebilir.
Tedavi süresi ortalama 1-4 hafta sürer.

Klinikte Uygulanan Diğer Yöntem:

Bu uygulamada klinikte hekim tarafından yapılır. Beyazlatıcı ajan hekim tarafından diş üzerine yerleştirilir. Uygulama yapılan diş üzerine koruyucu aparatla ışık kaynağı tutulur. Son yıllarda ışık kaynağı olarak lazer cihazı kullanılmaktadır. Uygulama yapılan diş sayısına göre işlem süresi değişmektedir ve ortalama 1 saatlik bir çalışmadan sonra sonuçlanmaktadır.Gerekli görüldüğü takdirde kontrol seansında tekrar bır seans uygulanabılır.

DİŞLER ESKİ HALİNE DÖNER Mİ?

Özellikle ilk 1-2 hafta çok önemli bu süre zarfında daha çok beyaz diyet dediğimiz renkli gıdalardan uzak durmamız kalıcılık açısından çok önemlidir.
Hastanın alışkanlıkları ve ağız bakımına verdiği önem bu sürenin kalıcı olmasını sağlayan etkenlerdendir. Yılda 1-2 kez uygulanan pekiştirme tedavisi ile bu sure uzar.

Bizi Arayın