Dental bölgede ilerliyen yaşla oluşan değişiklikler

Dental bölgede ilerliyen yaşla oluşan değişiklikler

Dental bölgede ilerliyen yaşla oluşan değişiklikler: Eskiden ilerliyen yaşla dişlerde pasif erüpsiyon (diş erüpsiyonu olmadan ataçmanın gingivale doğru migrasyonu) oluştuğu düşünülürdü. Şimdilerde gingival dokular sağlıklı olduğu sürece yumuşak doku ataçmanının migrasyonunun oluşmayacağı bilinmektedir. Adelosan dönemde pasif erüpsiyon olarak bilinen şey aslında aktif erüpsiyondur ve devam eden vertikal büyümeyi kompanze etmeye çalışır.

Modern populasyonlarda erken 20 li yaşlarda alt keser dişlerde çapraşıklık oluşma eğilimi veya çapraşıklığın artması mevcuttur. Bu değişiklik bazı bireylerde 17-18 yaşlarında bazılarında ise 20li yaşların ortalarında ortaya çıkabilir. Bunun için 3 temel teori ileri sürülmüştür:

  1. Modern diyetler sebebiyle atrizyon olmaması: Begg bu amaçla premolar çekimleri yapmıştır. Ancak diş çekilen bireylerde de daha sonra çapraşıklık oluşabilmektedir
  2. 3. molarlardan gelen basınç: 3. molarları eksik olan bireylerde de geç dönem alt keser çapraşıklığı tespit edilmiştir.

Bu sebeplerden bu iki madde bu olayı tam olarak açıklayamamaktadır.

  1. Mandibula maksillaya göre ileri doğru büyüdüğünde (bu durum genellikle geç gençlik dönemlerinde olmaktadır) mandibuler keserler özellikle fazla rotasyon mevcutsa linguale doğru konumlanma eğilimindedir. Bu durumun oluşması için anteriorda dişlerin okluzal temasta olması gerekmez. Bu durum geri rotasyonlu büyüme modeli gösteren açık kapanışlı hastalarda da oluşabilmektedir. Bu durumda da mandibulanın rotasyonu dentisyonu ileri taşır ancak dudakların basıncıyla keserlerde çapraşıklık oluşur.

Günümüzde, bütün mandibuler dentisyon mandibuler gövdeye göre geç mandibuler büyümeyle distale hareket ettiğinde geç keser çapraşıklığı oluşacağı kabul edilmektedir. 3. molarlar bu noktada etkili olsbilir. Çünkü gömülü 3. molarlar sebebiyle arkın distalinde yer yoksa alt ark distale kayamayacak ve çapraşıklık oluşacaktır. Bu durumda 3. molarlar zincirin son halkası olacaktır. Ancak konjenital 3. molar dişleri eksik olanlarda da geç çapraşıklık oluştuğundan bu faktör çok önemli olmayacaktır. Sonuç olarak alt çeneniz diğer büyümeler bittikten sonra ne kadar büyürse alt keserlerin o oranda çapraşıklığı artacaktır.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH