Çocuklar İçin Tel Tedavisi Kaç Yaşında Başlar?

Ağızlarda bulunan dişlerin istenen şekilde çıkmadığı durumlarda son derece rahatsız edici bir görünüm oluşmaktadır. Özellikle ergenlik çağında kendisini hissetmekte olan görünümden kaynaklanan pek çok psikolojik sonun da devreye girebilmektedir. Ağız ve diş sağlığı noktasında ortodontik tedavi diye nitelendirilmekte olan tel tedavisi bu gibi durumlarda uygulanmaktadır. Sadece dişlerin güzel görünmeye kavuşturulması için değil ileride oluşma ihtimali olan pek çok ağız ve diş sorununun önlenmesi adına kurumumuz tarafından tel tedavisi uygulanabilmektedir. Birçok hastamız tel tedavisi kaç yaşında başlar diye merak etmektedir. Eğer çapraşıklıktan kaynaklanan bir tel tedavisi söz konusuysa bu hemen gerçekleştirilebilir. Bunda yaş sınırına bakılmamaktadır.

Neden Tel Tedavisi Uygulanmaktadır?

Pek çok farklı sebeple beraber dişlerin yapısı bozulabilmektedir. Genetik faktörler devreye girebildiği gibi yoğun antibiyotik kullanımı küçük yaşlarda dişlerin çürüyüp çekilmesi düşme gibi travmatik vakalar sebebiyle dişlerin kırılması ve daha pek çok sebeple dişlerin görünümü bozulmaktadır. Bu gibi durumlarda çocukların süt dişleri çıktıktan sonra kalıcı dişler gelmektedir. Kalıcı dişin istenen kalitede ve düzgünlükte olması için süt dişlerinin de düzgün bir şekilde çıkması gerekmektedir. Bu noktada tel tedavisi kaç yaşında başlar diye merak eden hastalarımız hemen tedavi sürecine başlamalıdırlar. Böylece süt dişleri ile beraber kalıcı hale gelebilecek olan 12 yaşlarında çıkan dişlerin de düzgün bir şekle bürünmesi sağlanmaktadır.

Çene Bozukluklarında Tel Tedavisi Ne Zaman Olur?

Eğer uygulanacak olan tel tedavisi ortopedik tedaviyi de gerekli kılıyorsa bu durumda tel tedavisi kaç yaşında başlar sorusunun cevabı genellikle ergenlik çağı bitmeden şeklinde olmalıdır. Çünkü ergenlik çağından sonra çenedeki bozuklukların düzeltilmesi çok daha zor olacaktır. Ayrıca süt dişleri çıktıktan sonra kalıcı olan dişlerin gelmesi ile beraber yapılacak olan tel tedavisi çok daha kaliteli sonuç vermektedir. Bununla beraber tel tedavisinin başlama zamanı hastanın diş yapısına ve aciliyet durumuna göre de cevaplandırılabilmektedir.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH