Çocuklarda hangi durumlarda dişe dolgu yapılması gerekir ?

Çocuk Diş Tedavileri

Dolgu işlemi olmayan bir dokunun yerine konması işlemidir. Çocuklarda çoğunlukla çürük olduğunda ya da travma nedeniyle diş kırıldığında dolguya başvurulur.
Dolgunun yapılma zamanı yoktur. Süt dişine de daimi dişe de dolgu yapılabilir. Çocukların ilgisini çekmesi için dişlere renkli dolgular da yapılabilir. Çocuğun diş hekimini sevmesi, rahat etmesi de çok önemlidir.

Süt dişleri 6. aydan itibaren sürmeye başlar. 24-36 aylık dönemde süt dişlerinin sürmesi tamamlanır. Çocuklarda erken yaşlarda biberon çürükleri görülebilmektedir. Bu yüzden ilk diş hekimi ziyareti 1 yaşından itibaren yapılabilir. Süt dişleri tamamlandığında ağızda 20 adet süt dişi mevcuttur. Bu dişler çocuğun düzgün beslenmesini, konuşmasını sağlar. Süt dişleri aynı zamanda alttan sürecek olan daimi dişler için yer tutucu görevi görmektedir. Eğer süt dişleri erken dönemde kaybedilirse bu doğal yer tutuculuk ortadan kalkar ve ileride diş çapraşıklığı oluşabilir. Bu yüzden süt dişi çürükleri mutlaka tedavi edilmeli ve 6 ayda bir düzenli olarak diş hekimi ziyaret edilerek çocuğun klinik ortamına alışması sağlanmalıdır. Süt dişlerinin erken kaybedildiği durumlarda hareketli veya sabit yer tutucular yapılarak, daimi dişler için gerekli yer korunmuş olur. Altı yaşından itibaren daimi dişlenme başlar. Bu dönemde ilk olarak 1. Büyük azı dişleri sürmektedir. Çoğunlukla süt dişi zannedilerek, anne ve baba tarafından gerekli önem verilmez.

SÜT DİŞLENMEDE KORUYUCU ÖNLEMLER

Daimi dişlerde çürük oluşumunu engellemek için, çürüklerin genelde başlangıç yeri olan, dişin çiğneme yüzeyindeki girinti ve çıkıntılar diş renginde akışkan maddeler ile örtülür. Bu işleme fissur örtücü uygulanması adı verilir. Fissur Örtücü uygulaması Bu uygulama sayesinde çikolata, şeker gibi çürük oluşturucu besinlerin dişe tutunarak çürük oluşturması engellenir* Diğer bir koruyucu uygulama da topikalflorid uygulamasıdır. Bu uygulama dişlerin çürümesinin önlenmesinde ve diş yapısının kuvvetlendirilmesinde oldukça etkilidir. Özellikle çocuklarda düzenli diş fırçalama alışkanlığı sağlamak zor olduğu için 3 ayda bir düzenli florid uygulaması çürümelere karşı direnci arttırabilmektedir.

ÖZETLE KORUYUCU DİŞ HEKİMLİGİ

Sealant(Fissür örtücüler) Fluor, Düzgün beslenme alışkanlıkları ,Ağız bakımı(diş fırçalama), Ağız bakımı eğitimi ,Düzenli diş hekimi kontrolü; burada özellikle dikkat edilmesi gereken konu çocuğun diş hekimi ile ilk tanışmasıdır. Henüz dişlerde bir sorun yokken hekimle tanışılırsa, bu daha ileriki tedavilerde büyük önem taşır. Ağrısız ve acısız ilk karşılaşma çocukta korku gelişmemesini sağlar.

ÇOCUKLARDA ACİL DURUMLAR:

DİŞ AĞRISI

Ağrıyan diş, fırça ve diş ipi yardımı ile temizlenir. Ilık tuzlu su ile gargara yaptırılır. Kesinlikle aspirin vb. konmamalıdır. Çocugunuzun daha önce kullandığı bir ağrı kesici verilmelidir. En kısa zamanda bir diş hekimine götürülmelidir.

TRAVMA

Çocuklarda karşılaşılan diğer bir problem de travma (darbe) sonucu yaralanmalardır. Eğer travma ile diş tamamen yerinden çıktıysa; çıkan diş bulunmalı, mümkün olduğunca diş köküne dokunmamalı ve diş hekimine gidinceye kadar dişi saklamak için sütten faydalanılabilir. Temiz bir kapta süt içerisinde en kısa zamanda diş hekimine ulaştırmak gerekir. Her kaybedilen dakika, saat önemlidir. Bir saat içinde tedaviye başlanırsa, hekim dişi yerine yerleştirecek (reimplantasyon) ve dikkatli bir uygulama ve iyi bir bakımla diş uzun yıllar çocuğun ağzında kalabilecektir. Eğer dişin bir parçası kırıldıysa kırık parça serum fizyolojikle nemlendirilmiş gazlı bez ile hekime ulaştırılmalıdır. Yara hemen ılık suyla temizlenmeli ve o bölgeye soğuk kompres uygulanmalıdır. Eczaneden alınacak serum ve gazlı bezle çıkan dişi nemli bir şekilde en kısa zamanda diş hekimine ulaştırılmalıdır. Serum fizyolojiğin bulunamadığı durumlarda tükürük ya da süt ideal bir koruyucu olmaktadır. Hekim, uygun yapıştırıcı ajan ile parçayı dişe yapıştırır ve dolgu ile istenen estetik sağlanır.

ISIRILMIŞ DUDAK DİL YANAK

Isırılan, travma gören yere buz konabilir. Eğer kanama varsa steril bir gazlı bezle hafifçe bastırılmalıdır. Eğer kanama yaklaşık 15 dakika içinde durmazsa mutlaka diş hekimine başvurmalıdır.

Bizi Arayın