Çene Tedavisi Aparatı Nedir?

Diş ve çene sorunları günümüzde özellikle ergenlik yaşlarındaki gençlerde olmak üzere birçok insanda karşılaşılan sorunlardandır. Bu sorunlar kimi insanda sadece diş bozuklukları kimilerinde ise diş ile birlikte çene yapısında görülen anormallikler şeklinde karşımıza çıkabilmektedir. Bu tür bozukluklarda uygulanan tedavi yöntemleri ortodontinin bir çalışma alanıdır. Bu alanda çalışan uzman ortodontistler başta tel tedavisi olmak üzere çeşitli yöntemler ile hastaları tedavi ederler. Çene anormallikleri arasında alt ya da üst çenenin normale göre daha ileride ya da daha geride olması vardır. Bununla birlikte çenenin açılıp kapanmasında yaşanan sorunlarda da ortodonti tedavileri uygulanabilir. Bu durumlarda diş teli ya da Antalya çene tedavisi aparatı gibi malzemeler kullanılarak tedavi uygulanır.

Çene Tedavisi Aparatı Nasıl Uygulanır?

Diş ve çene sorunları genellikle çocuklarda büyüme çağlarında kendini gösterir. Özellikle çocukların süt dişlerini düşürüp yerine kalıcı dişlerinin geldiği dönemlerde dişin düzgün çıkamaması ya da bozuk çıkması gibi durumlar görülebilir. Bu sorunlar arasında çenenin yüz iskeleti ile uyumsuz olması gibi durumlar da vardır. Bunlar için yapılan tedavilerde kullanılan yöntemlerden biri çene tedavisi aparatı uygulamasıdır. Bu aparatlar kimi zamanlarda yalnızca ağız içinde yer alırken kimi zaman hastanın başında çeşitli yerlerden destek alınarak takıldığı durumlar da vardır. Böyle zamanlarda hastalar görünüşleri ile ilgili sorun yaşasalar da sağlıklı bir çene yapısına kavuşmak için yapılması gereken bir fedakarlıktır.

Çene Tedavisi Aparatı Tedavisi

Çene yapısı anomali durumlarında kullanılan tedavi araçlarından biri olan çene tedavisi aparatı bazı hastalar için ağız dışında uygulanabilir. Bu durumda hastanın alnından ya da çenesinden destek ile takılan bu aparatlar çenenin normal bir görünüm almasına yardımcı olur. Bu aparatlar diş hekimleri tarafından genellikle hızlı büyüme zamanı olarak bilinen 12 ile 17 yaşlar arasındaki hastalara önerilir. Bu aparatların gün içinde belli bir kullanım zamanı olmaktadır. Takma ve çıkarma işlemlerini hasta kendisi yapar. Çene tedavisi alanında uzmanlaşmış olan ortodonti uzmanlarımız ile çene tedavi merkezimizde hastalarımızın hizmetindeyiz. Sağlıklı bir çene görüntüsüne sahip olmanız için çalışıyoruz.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH