Çene rotasyonu ve diş sürmesi arasındaki ilişki

Çene rotasyonu ve diş sürmesi arasındaki ilişki

Çene rotasyonu ve diş sürmesi arasındaki ilişki: Mandibulanın büyümeyle maksilladan uzaklaşması dişlerin süreceği boşluk oluşturur. Bu da diş erüpsiyonlarını etkiler. Maksiler dişler aşağı ve bir miktar ileri doğru sürmektedir. Normal büyümede maksilla birkaç derece ileri rotasyon yapar. Ancak sıklıkla hafifçe geri rotasyon yaptığı da görülür. İleri rotasyon kesici dişleri daha protruziv yapacak, geri rotasyon daha retruziv yapacaktır.

Mandibuler dişler yukarı ve bir miktar öne doğru sürer. Mandibulanın normal total rotasyonu yukarı doğrudur. Bu da keserleri dikleştirme eğiliminde olduğundan molarlar keserlere nazaran daha meziale hareket eder. Ve bu da ark uzunluğunu azaltır. Mandibulanın ileri total rotasyonu maksilladan fazla olduğundan mandibuler ark uzunluğundaki normal azalmanın maksilladan fazla olması şaşırtıcı değildir. Modern bakış açısı keserlerin linguale hareketine molarların mezializasyonuna göre daha fazla önem vermektedir.Aslında  aynı implant çalışmaları keserlerin anteroposterior konumlarındaki bu değişimin ark uzunluğu değişikliklerinde daha önemli olduğunu bildirmiştir.

Kısa yüzlü bireylerde aşırı rotasyon oluştuğu zaman keserler çok az bile sürseler bite artar. Üst çenede de geri rotasyon keserleri linguale alacaktır. Uzun yüzlü hastalarda çenelerin rotasyonu keserleri ileriye taşıyacaktır ve protruzyon oluşturacaktır.

Yorum Bırak

2 × four =