Çene Cerrahisi Hastalıkları

Ağız diş ve çene cerrahisi ağız ve içerinde bulunan organları, dişleri ve çene kemiklerini ve çene cerrahisi hastalıkları ile ilgili vakaları inceleyen ve tedavi eden bir cerrahi dalıdır. Ayrıca zarar görmüş, yerinden çıkmış, iş göremez duruma gelmiş diş ve çene kemikleri için düzeltme operasyonlarını ve bu organların yerine geçebilecek protezlerin yapımını da içine alan bir cerrahi dalıdır. Bunların dışında çene operasyonlarında plastik cerrahi bilim dalından da faydalanılır.

Çene Cerrahisi Hastalıkları ile Ortodonti İlişkisi

Çene cerrahisi ile ilgili hastalarımız bize yönelttiği sorulardan en önemlisi hangi durumda operasyon gerekli olduğudur. Çene cerrahisi hastalarımızda genelde şu sorunlar görülür. Herhangi bir sebepten dolayı çenede yaşanan kırıklar, vaktinde çıkmamış ve sıkışıp kalmış yirmilik dişlerin çekilmesi gerekmesi ya da doğuştan gelen çene kemiği şekil bozukluklarının düzeltilmesinin gerekmesi. Aynı zamanda Antalya çene cerrahisi hastalıkları tedavisi ortodontik tedavi ile birlikte yapılır. Özellikle yirmilik dişlerin çekilmesi için cerrahi müdahaleye başvurulabilir. Çünkü yirmilik dişleri normal yollardan yani fırça ve diş ipleriyle temizlemek hastaya zor gelebilir. Bu durumda zaman geçtikçe yirmilik dişlerde çürüme başlar. Daha da ilerlememesi için yirmilik dişlerin cerrahi operasyonla alınması gerekebilir.

Çene Cerrahisi Hastalıkları Nelerdir?

Kuruluşumuza gelip bize başvuran hastalarımızın merak ettiği sorulardan biri de cerrahi müdahale gerektirecek çene cerrahisi hastalıkları nedir sorusudur. Hastalarımızda görülen çene hastalıkları genel olarak şunlardır. Hastanın ağzında, dişlerinde ya da diş etlerinde apse ya da kist olabilir. Çıkamamış, gömülü kalmış dişleri olabilir. Hastanın ağız ve çene bölgesinde tümör olabilir. Hastanın herhangi bir sebepten dolayı implanta ihtiyacı olabilir. Bunun gibi ağız çene ve diş hastalıkları durumunda cerrahi müdahaleye başvurulabilir. Bu cerrahi müdahalelerden sonra ağız diş ve çene bakımı düzenli olarak yapılmalıdır. En azından her altı ayda bir diş hekimine muayene olunmalıdır. Dişler düzenli olarak fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH