Çene Cerrahisi Hangi Hastalıklara Bakar

Ağız, diş ve çene sağlığı vücudun diğer organları kadar önemli olup, günlük yaşamda birçok yaşamsal faaliyetin gerçekleştiği bölgelerdir. Bu bölgeler çene cerrahisince ağız, diş, çene olmakla birlikte yanak, damak, dil, çene kasları ve çene kemiklerini de kapsamakta olup, patolojik hastalıkların tedavisinden diş ve çene kırıklarına kadar birçok hastalığın tedavisinde çene cerrahisi görev yapmaktadır. Ayrıca çene cerrahisi hangi hastalıklara bakar denildiğinde sadece ağız, diş ve çene hastalıkları akla gelmekte fakat bunun yanı sıra yüz dokuları ile ilgili cerrahi işlemler, protez yapımı, çene kemiği kırıkları gibi farklı birçok hastalığın da tedavisinden çene cerrahisi sorumludur.

Çene Cerrahisi Hangi Hastalıklara Bakar ve İlgi Alanları Nelerdir?

Vücudun iç ve dış olmak üzere birçok bölümü ve organlar için gereken özen gösterilmeli ve kontrolü sık sık yapılmalıdır. Ağız, diş ve çene olmak üzere yüz bölgesine ait kontroller ise çene cerrahisi tarafından yapılmakta olup, Antalya çene cerrahisi hangi hastalıklara bakar sorusuna yönelik çene cerrahisine ait ilgi alanları aşağıda yer almaktadır. Bu ilgi alanları genel olarak şu şekildedir:

  • Çene ve yüz bölgesindeki eklemlere ilişkin hastalıkların tedavisinde,
  • Dudak, damak, ağız içi ve yanaklardaki yarık ve yara tedavilerinde,
  • Dişler ile ilgili tüm hastalıkların (protez yapımı da dahil) tedavisinde,
  • Yüz ya da çene bölgesindeki timör gibi hastalıkların cerrahi tedavisinde,
  • Diş ve çene kemiklerindeki iltihapların tedavisinde çene cerrahisi görev yapmaktadır.

Çene Cerrahisi Hangi Hastalıklara Bakar ve Cerrahi Müdahaleler

Çene cerrahisi kapsamında çene cerrahisi hangi hastalıklara bakar denildiğinde ağız, diş ve çene bölgeleri akla gelmekle birlikte yapılan cerrahi müdahalelerde lokal anestezi uygulanmakta olup, ağır vakalarda genel anestezi durumu da ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca dental korku ya da bulantı gibi sorunlarda ise sedasyon yöntemi de tercih edilebilmektedir.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH