Diş Dolgusu

Bozuk Diş Yapısına Diş Dolgusu

Diş dolgusu dişin bazı sebeplere bağlı olarak çürümesi sonucunda gerçekleştirilen tedavidir. Birtakım sebeplerden çürüyen dişler çiğneme işlevini kısmen yitirebilir. İşte kaybedilen bu çiğneme işlevini yeniden kazanılması için diş dolgusu tedavilerini gerçekleştirmekteyiz. Bir süre sonra diş dolgusu neden ağrı yapar? Dişi eski haline getiren dolgular bir süre sonra eskir ve ağrı yapar. Yani yenilenme işlemi olmadan başka sağlık sorunları yaratabilir.

Diş Dolgusunun Ağrıma Sebepleri

Diş için yapılan dolgular için kullanılan malzemeler çeşitlilik gösterebilmektedir. Altın, gümüş, kompozit, porselen ve daha farklı ağıza uygun materyallerden oluşan dolgu seçeneklerini dolgu yaptıracak kişiler belirleyebilmektedir. Bir kere yapılan dolgu bir süre sonra sorunlar yaratabilir. Diş dolgusu neden ağrı yapar diye merak edilen bir noktayı aydınlatmamız gerekirse çeşitli sebepleri olabilmektedir. Bunlardan ilki denilebilecek yenilen yiyecekler bir de bunun yanında içilen tüm içeceklerin türü dişlerin dolgusunun ağrıma sebebi olabilir.  Dolgunun çevresinde bir ağrı seziliyorsa bu dolgunun ağıza uygun şekilde oturmadığının göstergesi olduğunu belirtmek gerekir. Bir çiğneme işlemi sırasındaki ağrıların sebebi ise dolgu şekline bağlı gerçekleşmektedir. Diş dolgusunun sızlama durumu ise hemen diş dolgusu sonrasındaki bir süre zarfından tedavinin ağrısı olup doğal bir süreç olmasına karşın farklı bir zaman diliminde gerçekleşiyorsa doktor kontrolü gerekmektedir.

Diş Dolgusundan Sonra Dikkat Edilecekler

Diş dolgusu dişin zarar gören kısmının temizlenip içerisinin ağızın yapısına ve sağlığa uygun şekilde kullanılacak maddelerden oluşan bir yapıdır. Dişin dolgusu işleminin ardından diş dolgusu neden ağrı yapar sorusunun yanıtı oldukça basit olup tedavinin etkisidir. Diş dolgularımızı ağıza uygun ve çeneye tam oturacak şekilde yapıp daha sonrasında bir ağrının yaşanmaması için gereken özeni göstererek tedavi gerçekleştirmekteyiz. Bizlerden ziyade dolgu yaptıran kişi yediği ve içtiği tüm şeylere dikkat etmelidir.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH