Başarısız Kanal Tedavisi Belirtileri

Diş hastalıkları birçok kişinin korkulu rüyasıdır. Dişçi koltuğuna oturmak onlar için en can alıcı durumların başında gelir. Ancak diş hastalıklarına karşı önlem, hastalık büyümeden alınmalıdır. Tıbbi araştırmalar, vücuttaki tüm hücre ve dokuların diş sinirleri ile bağlantılı olduğunu ortaya koymaktadır. Tıbbi terimlere fazla bağlı kalmadan konuyu açıklamak gerekirse, diş sinirleri vücut metabolizmasında fiziksel aktivitelerden, beyin gücüne kadar tüm organları etkileyici özelliklere sahiptir. Diş rahatsızlıkları için yapılan analiz ve yorumlarda en büyük rahatsızlığı veren rahatsızlık diş sinirlerinde oluşan rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlık sinirler ilk tahrip olduğu dönemde tedavi edilmezse, sinirin bulunduğu bölgede diş kisti başka bir deyişle diş tümörü oluşturma riski fazladır. Bu duruma gelmiş olan bir diş ameliyatla alınmak zorunda kalınır ve kistin bulunduğu bölge için birkaç seanstan oluşan bir tedavi uygulanır.

Kanal Tedavisi Neden Yapılır?

Kanal tedavisi yapılmasındaki birinci amaç dişin ex edilmemesidir. Çünkü yaş ilerledikçe insanlar için bir dişin dahi değeri son derece büyük olacaktır. Sinirleri zarar görmüş bir diş için bazı kişiler dişini çektirip kurtulmak ister ancak, hiçbir diş doktoru dişi kaybetmeyi istemeyecektir. Diş için antalya kanal tedavisi gerektiğini diş doktorları dental ve radyolojik tetkik sonrasında önermekte veya gerekli görmektedir. Kanal tedavisi dişin çürüyüp, çürük olan kısmın diş sinirlerine kadar uzanması durumunda uygulanan bir tedavi şeklidir. Doktor kanal tedavisine başlamadan önce deforme olmuş diş sinirinin yerini belirleyecek ve ardından hasta olan diş sinirini tedavi etmek için o alana ilaç uygulayacaktır. Bu alana konulan o ilacın diş sinirini tedavi etmesi için ise belli bir süre beklenecektir. Bu sebeple kanal tedavisi işleminde, hastanın tedavinin boyutuna göre birkaç kez diş doktoruna gitmesi gerekir.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisi başlangıcına hastalıklı olan diş bölgesinin röntgeninin çekilmesi ile başlanır. Bu röntgen dişte oluşan hasara göre bazı durumlarda panaromik olarak yani ağız içi dişlerin tamamını görüntüleyecek şekildedir. Röntgen filmine bakan diş doktoru, burada gördüğü bilgiler doğrultusunda hastasına bir tedavi planı uygular. Kanal tedavisi yapılacak olan sinir ve damarlarda oluşan tahribatın büyüklüğüne göre tedavi planı uzayabilmektedir. Kanal tedavisinin başlangıcında hastanın ağız kısmından anestezi yapılır ve bu anestezi ile hastanın ağzı uyuşturulur. Bu işlemden çok kısa bir süre sonra yani dudaklar uyuştuktan sonra, diş doktoru ağız içinde çalışmaya başlayacaktır.

Dişin hassasiyet derecesine ve oluşan deformasyona göre önce dişteki çürükler tamamen temizlenir. Ardından doktor, sinir ve damar uçlarını temizlemek için diş üzerinde uygulama yapar ve ardından sinirde oluşmuş olan tahribata uygun olan bir ilacı sinirler üzerine koyar. Bu işlemden sonra ağrı biraz hafiflemektedir. Doktor bu işlem sonrasında dişin üzerini geçici dolgu koyarak kapatır ve ardından hastanın tekrar geleceği günü söyler.

Kanal Tedavisi Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Kanal tedavisi aşamasında doktorun ve hastanın uyması gereken birtakım kurallar vardır. Eğer bu kurallara uyulmazsa kanal tedavisi başarısız olur ve kanal tedavisi yapılan bu dişin çekilmesi gerekir. Ayrıca dişte aşırı ve durdurmayacak derecede zonklama olmaktadır. Diş doktorunun kanal tedavisi yapmadan önce dişte bir enfeksiyon bulunup bulunmadığını kontrol etmesi şarttır. Dişte apse, şişme ve ağrı varsa önce bu ağrıları giderici tarzda ağrı kesici ve antibiyotik ilaç verilmelidir.

Hatta böyle durumlarda bu apseyi ve şişliği yok etmek için antibiyotik iğneler kullanılmaktadır. Bunun haricinde diş doktorunun dikkat etmesi gereken konulardan biri de, dişte bulunan çürük kısmın tam olarak temizlendiğinden emin olunmasıdır. Eğer bu bölgedeki çürük olan kısım tam olarak temizlenmezse dişin üzeri geçici dolguyla kapatıldığında dişte aşırı derecede ve durulamayacak kadar zonklama olur. Kanal tedavisi sırasında çürük olan kısım temizlendikçe hastanın bu çürük kısmı dışarı atması sağlanmalıdır. Yani dişin temizlenerek ilaç konulan kısmında hiçbir çürük artığı bırakılmamalıdır. Eğer çürük artıkları diş sinirine temas ederse ne yazık ki diş siniri enfeksiyon kapmış olacaktır.

Diş doktoru bunlara dikkat ettiğinde kanal tedavisi başarısız olmayacaktır. Hastanın da kanal tedavisinin başarısız sonuçlanmaması için alması gereken önlemler vardır. Bunlar, kanal tedavisinden bir saat önce ve tedaviden iki saat sonrasına kadar sigara içmemesi gerektiğidir.

 

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH