ortognatik tedavi

Antalya Ortognatik Cerrahi

Ortognatik cerrahi alt ya da üst çenenin fazla miktarda ileri veya geride konumlandığı durumlarda uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bunun yanı sıra çiğneme, ısırma ve konuşmada zorluklara yol açabilir.

Eğer hasta büyüme çağını geçmiş ve erişkinlik dönemine girmiş ise ortodontik tedavi yeterli olmayabilir. Bunun için kapanış ilişkisinin düzeltilmesi ve en ideal konuma getirilmesi için cerrahi tedavi uygulaması gereklidir.

Ortognatik Cerrahi Nedir?

Alt ve üst çene şeklinin, yapı, ilişki bozukluklarının düzeltilmesine yardımcı olan cerrahi yöntemdir. Halk arasında çene cerrahisi de denmektedir. Ortognatik cerrahi ile çenelerinpozisyonu olması gereken pozisyona getirildiği zaman, dişlerinde ameliyat sonrası ideal şekilde konumlanması için ortodontik tedavi ile düzeltilmesi gereklidir.

Ortognatik cerrahi farklı faktörlere bağlı olarak çiğneme, yutma, ısırma ve konuşma gibi problemleri yaşayan herkese uygulanabilir bir tedavi yöntemidir. Bunların yanı sıra kronik çene eklemi ağrısı ve iki çene arası kapanış bozukluğu olan hastalar için de ortognatik tedavi uygulanmaktadır.

Ortognatik cerrahi bir ekip işidir. Ortodontist dişlerin ve çenelerin ameliyat sonrasında olması gereken konumu belirleyerek bir planlama yapmaktadır. Bu planlamaya uygun şekilde ameliyat öncesinde bir kapanış şablonu oluşturur.

Ameliyatta cerrahlar ortodontistin planladığı şablona göre çene kemiklerini olması gereken konuma getirir. Ameliyat ekibinde, ortodontist çene cerrahı, hemşireler, yardımcı asistanlar ve anestezistler yer almaktadır.

Yüz kemiklerinin gelişimi dikkate alındığı zaman ortognatik cerrahi 18 yaşından sonra uygulanması uygun görülür. Bu cerrahi operasyona ancak hekiminiz karar verir. Ortognatik cerrahi ile alt ve üst çene düzeltilebildiği gibi her iki çeneye de müdahale edilebilir.

Ortognatik Cerrahi ve Tel Tedavisi Birlikte mi Yapılır?

Ortognatik cerrahi, ortodontik tedavisi ile birlikte yapılan bir uygulamadır. İki tedavi ayrı ayrı yapılmamaktadır. Örneğin, 2 yıl süren ortodontik tedavi süresinin 2/3’lük kısmı bittiğinde ortognatik tedaviye başlanır.

Sadece Tel Tedavisi Yaptırmak Sorunu Düzeltir mi?

Ortognatik sorunlarda tek başına tel tedavisi yeterli olmaz. Üst çenenizin çok ileride olduğunu faz edelim. Tel tedavisi ile dişleriniz sıralanmaya başlar. Böylelikle üst çenenizin sorunu daha belirgin bir hal alır. Bununla birlikte düzgün kapanış yine sağlanmaz. Bu nedenle Antalya ortognatik cerrahi gereklidir.

Ortognatik Cerrahi Operasyonu Riskli mi?

Antalya ortognatik cerrahi genel anestezi altında yapılan bir işlemdir. Bu nedenle her ameliyat gibi riskleri vardır. hiçbir doktor her hangi bir ameliyat için risk yoktur diyemezç

Operasyondan Sonra Ameliyat İzi Kalır mı?

Çene cerrahisi işlemi ağız içinde yapılan bir işlemdir. Bu nedenle yüzünüze müdahale olmadığı için iz kalma şansı da yoktur. İşlem sonrası biraz ödem olabilir kısa sürede düzelecektir.

Ameliyat Sonrası Çok Ağrı Olur mu?

Her operasyon gibi işlem sonrası ağrı olması oldukça normaldir. Antalya ortognatik cerrahi sonrası ağrı kesici iğne yapılmaktadır. birkaç gün devam eden ağrılar basit ağrı kesici ilaçlar ile giderilerek, zamanla ortadan kalkmaktadır.

Ortognatik Cerrahi Sonrası Dönem Nasıl Olur?

Ortognatik cerrahi sonrası kemiklerin kaynaşması için çeneniz 1 hafta kadar lastik ile bağlı kalmaktadır. Bu lastikleri kendiniz de değişebilirsiniz. Bu süre içinde sıvı beslenmesi yapılmaktadır.

Operasyondan 2 gün sonra evinizde yürüyebilecek duruma gelirsiniz. 1 hafta sonra ortodontistiniz kontrole çağırır. Ağız açıp kapatma egzersizleri öğretilir. Bu süreçten sonra ortodontik tedaviniz ortalama 4 ay diş telleriniz çıkarılır.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH