ortognatik tedavi

Antalya Ortognatik Cerrahi

Ortognatik cerrahi alt ve/ veya üst çenenin fazla miktarda ileri veya geride konumlandığı durumlarda uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bunun yanı sıra çiğneme, ısırma ve konuşmada birçok zorluğa yol açar. Eğer hasta büyüme çağını geçmiş ve erişkinlik dönemine girmiş ise ortodontik tedavi yeterli olmayabilir. Bunun için kapanış ilişkisinin düzeltilmesi ve en ideal konuma getirilmesi için cerrahi tedavi uygulanması gereklidir.

Ortognatik cerrahi nedir?

Alt ve üst çene şeklinin, yapı, ilişki bozukluklarının düzeltilmesine yardımcı olan cerrahi yöntemdir. Halk arasında çene cerrahisi de denilmektedir. Ortognatik cerrahi ile çenelerin pozisyonu olması gereken pozisyona getirildiğinde, dişlerinde ameliyat sonrası ideal şekilde konumlanması için ortodontik tedavi ile düzeltilmesi gereklidir.

Ortognatik cerrahi farklı faktörlere bağlı olarak çiğneme, yutma, ısırma ve konuşma gibi problemleri yaşayan herkese uygulanabilir bir tedavidir. Bunların yanı sıra kronik çene eklemi ağrısı ve iki çene arası kapanış bozukluğu olan hastalar için de ortognatik tedavi uygulanabilir.

Ortognatik cerrahi bir ekip işidir. Ortodontist dişlerin ve çenelerin ameliyat sonrasında olması gereken konumu belirleyerek bir planlama yapar. Bu planlamaya uygun şekilde ameliyat öncesinde bir kapanış şablonu oluşturur. Ameliyatta cerrahlar ortodontistin planladığı şablona göre çene kemiklerini olması gereken konuma getirir. Ameliyat ekibinde, ortodontist, çene cerrahı, hemşireler, yardımcı asistanlar ve anestezistler yer alır.

Yüz kemiklerinin gelişimi dikkate alındığında ise ortognatik cerrahi 18 yaşından sonra uygulanması uygun görülmüştür. Bu cerrahi operasyona ancak hekiminiz karar verebilir. Ortognatik cerrahi ile alt ve üst çene düzeltilebildiği gibi her iki çeneye de müdahale edilebilir.

Ortognatik Cerrahi ve Tel Tedavisi Birlikte mi yapılır?

ortognatik çene cerrahi işlemi

Ortognatik cerrahi, ortodontik tedavisi ile birlikte yapılan bir uygulamadır. İki tedavi ayrı ayrı yapılamaz. Örneğin 2 yıl süren ortodontik tedavi süresinin 2/3’lük kısmı bittiğinde ortognatik tedaviye başlanılır.

Sadece Tel Tedavisi Yaptırsam Sorun Düzelir mi?

Ortognatik sorunlarda tek başına tel tedavisi yeterli değildir. Üst çenenizin çok ileride olduğunu farz edelim. Tel tedavisi ile dişleriniz sıralanmaya başlar. Böylelikle üst çenenizin sorunu daha belirgin bir hal alır. Bununla birlikte düzgün kapanış yine sağlanamaz. Bu nedenle Antalya ortognatik cerrahi gereklidir.

Ortognatik cerrahi operasyonunun riski var mıdır?

Antalya ortognatik cerrahi genel anestezi altında yapılan bir işlemdir. Bu nedenle her ameliyat gibi riskleri vardır. Hiçbir doktor her hangi bir ameliyat için risk yoktur diyemez.

Operasyondan sonra ameliyat izi kalır mı?

Çene cerrahisi işlemi ağız içinde yapılan bir işlemdir. Bu nedenle yüzünüze müdahale olmadığı için iz kalma şansı da yoktur. İşlem sonrası biraz ödem olabilir kısa sürede düzelecektir.

Ameliyat sonrası çok ağrı olur mu?

Her operasyon gibi işlem sonrası ağrı olması oldukça normaldir. Antalya ortognatik cerrahi sonrası ağrı kesici iğne yapılır. Birkaç gün devam eden ağrılar basit ağrı kesici ilaçlar ile giderilerek, zamanla ortadan kalkar.

Ortognatik Cerrahi sonrası dönem nasıl olur?

Ortognatik cerrahi sonrası kemiklerin kaynaşması için çeneniz 1 hafta kadar lastik ile bağlı kalır. Bu lastikleri kendiniz de değiştirebilirsiniz. Bu süre içinde sıvı beslenmesi yapılır. Operasyondan 2 gün sonra evinizde yürüyebilecek duruma gelirsiniz. 1 Hafta sonra ortodontistiniz kontrole çağırır. Ağız açıp-kapatma egzersizleri öğretilir. Bu süreçten sonra ortodontik tedaviniz ortalama 4 ay sürerek diş telleriniz çıkarılır.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH