Antalya Ortognatik Cerrahi Ameliyatı

Antalya Ortognatik Cerrahi Ameliyatı

Antalya ortognatik cerrahi ameliyatı diş, çene ve yüz bozukluklarını tedavi eden ameliyattır. Diş, dişeti, çene kemiği yapısı sağlıklı olduğu sürece tedavi edilmesinde yaşın önemi yoktur. Her yaşta dişlerin yeniden düzenlenmesi ve konumlanması yapılabilir. Ancak çene bozuklukları hastanın yaşına göre tedavi içeriği değişebilir. 18 yaşını geçirmiş, alt üst çenesinden birisinin aşırı öne veya arkaya kayan hastalara yumuşak ve sert dokulara doğru anatomik yerlerine( alt ve üst dişlerin normal yerleri) dönebilmesi için yapılan müdahalelere ortognatik cerrahi adı verilir.

Antalya Ortognatik Cerrehi Ameliyatı Aşamaları

Antalya ortognatik cerrahi ameliyatı  3 aşamadan oluşur. Bunlar cerrahi öncesi ortognatik tedavi, cerrahi işlem, cerrahi sonrası ortognatik tedavi ve tedavinin bitirilmesidir. Bu cerrahi işlemlerde dişlerin düzgün sıralanması ve çene kemiğinin ideal konuma gelmesi amaçlanır. Genellikle alt dişler önde üst diler geride yapısal bozukluklar meydana gelir. Bu noktada cerrahi ameliyat yapılırsa çenenin işleyişinde aksaklıklar oluşabilir. Bu nedenle ortognatik mekaniklerle normal haline getirilir. Üst dişler geride önde alt dişler önde olduğu durumlarda farklı yönde çalıştığı için üst dişlerde eksiltme yapılabilir. Fakat her hastada bu uygulanmayabilir.  Öncelikle hekim ortognatik cerrahi işlem için plan yapar. Hem film çekilir hem de model cerrahisi yapılır. Çenenin filmi incelenerek hareket hali bir robota aktarılır. Üst çenenin yeni konumuna uygun splint ayarlanır. Eğer alt çene içinde ameliyat gerekliyse alt dişler içinde splint ayarlanır. Bu şekilde çenenin hareket miktarı ve şekilleri ezbere değil belirli kaidelere uyarak yapılır. Ortodontist tarafından yapılan bu splint ameliyat sırasında alt ve üst çeneyi konumlandırır. Üst çene ameliyatı planlandığı durumlarda mutlaka yüz arkı transferi gereklidir. Ameliyat yapılmadan önce hazırlanan splint robot çenede alt ve üst çenenin işleyişi işlenir. Ameliyatlar bu hazırlanan splintlere göre yapılır. İkinci işlem olan cerrahi işlemi ise hazırlanan splintleri çenenin yeni konumuna plakla sabitlenir. ameliyat genel enestesi olduğu için hasta ağrı ve acı  hissetmez. Son aşamada ise üst ve alt dişlerin ideal konumuna gelene kadar ortognatik işlemi devam eder. Genellikle 6 ay içinde tamamlanır.

Antalya Ortognatik Cerrahi Ameliyatında Verilen Hizmetler

Antalya ortognatik cerrahi ameliyatı hekimlerimiz planlayarak ve robotta deneyerek yaptığı için başarı oranı oldukça yüksektir. Gördüğünüz gibi ortognatik ameliyatı ciddi bir ekipman çalışması gerektirir, kesinlikle ezbere yapılmaz. Ortognatik cerrahi ekibimizde çene cerrahi, ortodontist ve plastik cerrah gibi alanlarında uzman doktorlar yer alır. Hastamızın iyileşme durumunu yakından takip ederek hizmet vermekteyiz.

 

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH