implant diş tedavisi

Antalya İmplant Diş

İmplant uygulaması günümüzde sıkça başvurulan bir yöntemdir. Bu uygulamada çene kemiğine yapay diş kökleri yerleştirilir. Ayrıca protezlere de destek amacıyla kullanılır. Antalya implant diş olarak sorunsuz bir şekilde uyguladığımız bu işlem tamamen steril ortamlarda gerçekleştirilmektedir. İmplant uygulandıktan 2-3 ay sonra titanyum vidalar çene kemiğine tamamen tutunmuş olacaktır. Sürecin ardından implantlar gerçek bir diş kökünün yerini almakla beraber üstüne bırakılacak protezi de taşıyacak hale gelecektir. Genel anestezi altında yapılan implant tedavisinin yapılabilmesi için hastaların implantı destekleyecek bir kemik yapısına sahip olması şarttır.

İmplant Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde implantlar iki farklı şekilde uygulanabilir. Subperiosteal ve Endosteal olarak ikiye ayrılan implant türleri, Antalya implant diş güvencesiyle yapılmaktadır. Subperiosteal implatlar diş eti dokusunun alt kısmına uygulanır. Çene kemiğine metal bir çerçeve yerleştirilmesiyle yapılır. Diş etinin iyileşmesinin ardından çerçeve, çene kemiğine sabitlenmiş olur. Ayrıca çerçevedeki materyaller de diş etlerinden dışarıya doğru çıkacaktır. Bu alanlara implant monte edilir ve günümüzde sıklıkla uygulanmaktadır.

Endosteal implantlar ise cerrahi müdahaleler ile çene kemiğine yerleştirilmektedir. Diş eti dokusu iyileştikten sonra yeni bir işlemle diş eti şekillendirilir. Son aşamada da köprü, yapay dişler veya protezler sırayla implanta bağlanır.

İmplant Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğal diş görünümüne en yakın sonuçları veren implant tedavisinde yapay bir diş kökü uygulamasına başvurulur. İşleme uygun malzemelerle yapay diş kökü, çene kemiğine yerleştirilir. Bu sayede işlevini yitirmiş olan dişin yeniden kullanılması sağlanır. Uzun ömürlü olan bu tedavi, eksik dişlerin yerine kullanılmakla beraber titanyumdan üretilen vidalar sayesinde sorunsuz olarak tamamlanabilmektedir.

İmplant tedavisinde herhangi bir yaş sınırlandırılması yoktur. Asıl önemli olan durum diş etleri ve çene kemiğinin sağlıklı olmasıdır. Fakat hastaya implant diş yapılabilmesi için çene kemiğinin gelişimini de tamamlamış olması şarttır. Ek olarak boy ve genişlik açısından çene kemiğinin uygun değerlere sahip olması gerekir.

Zamanla işlevini kaybeden ya da çürüyen dişler çekildikten sonra bu alanda kemik erimesi başlar. Ancak Antalya implant diş olarak kemikte meydana gelebilecek deformasyonlar için implant tedavisi uygulayarak hastaların memnuniyeti sağlanmaktadır.

Genel anestezinin yanı sıra lokal anesteziyle de uygulanabilen bu tedavide herhangi bir ağrı hissedilmez. Sadece tedaviden sonraki ilk gün ağrı yaşanabilir. Bu ağrılar da hekimin reçete edeceği ağrı kesicilerle kontrol altına alınmaktadır.

İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

implant diş nedir

Hastalara implantın uygulanabilmesi için ilk olarak çene kemiği kontrol edilir. Kemiklerin gelişimini tamamlamış olması, implant dişlerin başarıyla uygulanabileceğini gösterir. Ayrıca çene kemiği, işlemin yapılacağı bölgeyle beraber kullanılacak vidanın yüksekliğine ve genişliğine uygun yapıda olmalıdır.

Antalya implant diş olarak kullandığımız vidalar, insan vücuduyla %100 uyumludur. Yani işlemden sonra herhangi bir yan etkinin görülmesi söz konusu değildir. Çünkü titanyum vidalar, çene kemiğine uyumlu olarak üretilmiştir. Bu sayede doğal diş köklerinin görevini üstlenmektedir.

Anestezi işlemi yapıldıktan sonra diş eti açılır ve çene kemiği ortaya çıkarılır. Bu işlemle beraber çene kemiğine çok küçük çaplı bir kesi atılır. Ardından bölge genişletilmeye başlanır ve kullanılacak implantın genişliğine ve boyuna uygun hale getirilir. Açılan delikten implant diş vidalanarak özenle yerleştirilir.

Çene kemiğine yerleştirilen implantın ardından bölgenin iyileşmesi ve implantın kemikleşmesi için uygulama üzerine koruyucu kapak bırakılır. Son aşamada ise diş eti dikilir ve tedavi tamamlanır. Aradan geçen 1 ya da 2 ayın ardından koruyucu kapak çıkarılır ve yerine kuron bırakılır. Bu sayede diş eti doğal yollarla kendini şekillendirmeye başlar. Kuron başlangıçta geçici olarak takılır ve bir süre sonra kalıcı kuron yerleştirilir.

İmplant Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Antalya implant diş olarak başarıyla uyguladığımız implant tedavisinin bazı avantajları bulunmaktadır. Bunlar;

  • Çene kemiğindeki erimeler azalır.
  • Dayanıklılık ve estetik açıdan oldukça üstün bir uygulamadır.
  • Hastaları hareketli protez kullanma zorunluluğundan kurtarır.
  • Hareketli protez kullanan hastalarda öz güven sağlar.
  • Doğal dişlerde köprü uygulamasının yapılmasını engeller.
  • Diş eti için köprü protez uygulamalarına oranla daha güzel sonuçlar verir.

İmplant diş uygulamasının en önemli avantajı, kaybedilmiş olan dişlerin yerine hızlıca aynı özellikte olan dişleri getirebilmesidir. Çünkü kaybedilen dişlerin yerine doğru bir tedavi uygulandığı zaman doğal dişlerden bile daha iyi sonuçlarla karşılaşılabilir. Buna ek olarak Antalya implant diş olarak implant dişlerin uzun yıllar kullanılabildiğini de söyleyebiliriz. Hastalar doğal dişlerde olduğu gibi rahatlıkla bakım yapabilmekte ve sorunsuz olarak implant diş kullanabilmektedir.

İmplant Tedavisinin Dezvantajları Nelerdir?

Uygulamanın avantajları olduğu kadar dezavantajları da bulunmaktadır. İlk olarak, yetersiz ve yanlış uygulamalardan dolayı ortaya çıkabilecek komplikasyonların olduğu unutulmamalıdır. Özellikle de enfeksiyonlar sağlıklı kemik dokusunun ve implantın kaybedilmesine neden olabilir. Bununla beraber doğru bir planlama yapılmadığında farklı estetik sorunlar da ortaya çıkabilir. Bu yüzden Antalya implant diş olarak her aşamaya dikkat ederek işlemin yapılması gerektiğini belirtebiliriz.

İmplant dişin yerleştirilmesinin ardından kemikle kaynaşana kadar hastanın diş ve ağız sağlığına ekstra önem göstermesi gerekir. Bu süreçte sigara kullanımı yapılmamalıdır. Çünkü sigara kullanımı, iyileşmeyen implantlarda enfeksiyona neden olabilir.

Uygulamanın bir diğer dezavantajı, şişlik, morarma ve ağrılara davetiye çıkarmasıdır. Ancak bu komplikasyonlar zorlu vakalarda yaşanır. Son olarak tercih edilen materyal ve malzemelerin yeteri kadar hijyenik ve kaliteli olması şarttır.

İmplant Tedavisinin Ömrü Ne Kadar?

Tamamen cerrahın tecrübesine ve kullanılan malzemelerin kalitesine göre değişen tedavinin ömrü genelde uzun sürelidir. Ancak sigara kullanımı ve ağız bakımı, implant dişlerin ömrünü belirleyen en önemli iki faktördür. Uygun koşullarda yerleştirilen implantların ömürlük olarak kullanılacağı da unutulmamalıdır. Ek olarak Antalya implant diş hizmetleri kapsamında sunulan bu tedavide hastalara gerekli hatırlatmalar yapılacaktır.

Hangi Durumlarda İmplant Tedavisi Uygulanamaz?

diş implantın avantajı

Hastalarda yapılacak tetkiklerin ardından tedavinin yapılıp yapılamayacağına karar verilir. Öncelikle diyabetik hastalarda bu işlem yapılamaz. Fakat düzenli kontrol yaptıran hastalarda bu tedaviyle ilgili sorun çıkmayacağı bilinmelidir. Genelde iyileşmeyi geciktiren diyabetik sorunların yanı sıra aşırı sigara tüketimi yapan hastalarda da implant tedavisi uzun vadeli olabilir. Son olarak kemikleri bir şekilde etkileyen hastalıklara sahip olan bireylerde de doktor onayı alındıktan sonra implant tedavisi uygulanabilir.

İmplant Tedavisinin Köprü Proteze Göre Üstünlükleri

Tekli diş kayıplarında sorunlu bölgeye yapılacak implant uygulaması, klasik köprü protez uygulamasına göre daha estetik sonuçlar vermektedir. Bununla beraber köprü protezlerde tek bir boşluğun tamamlanması için minimum 2 diş aşındırılır. Ancak vidalı yani implant diş uygulamasında herhangi bir aşındırma söz konusu değildir. Haliyle Antalya implant diş olarak köprü proteze göre bu uygulamanın daha üstün olduğunu söyleyebiliriz.

Tamamen dişsiz olan çenelerde uygulanan damak protezi, estetik açıdan güzel sonuçlar vermeyebilir. Ancak implant tedavisinde daha kalıcı ve estetik sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Buna ek olarak damak protezleri, ısı, sıcaklık ve tat alma hislerini engellemektedir. İmplant dişlerde ise böyle bir durum söz konusu değildir. Son olarak arka diş eksikliklerinde bu bölgelerde köprü protez için destek diş kalmamaktadır. Yani protez yapılamamaktadır. Oysa implant diş, protezi desteklediği için herhangi bir sorun yaşanmadan uygulanabilir.

About the Author :

One Comment

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH