antalya dis hastanesi

Antalya Diş Hastanesi

Sayın Ortodonti Antalya Diş Hastanesi;

Antalya’da Diş Hekimliği’nin tüm branşlarında hizmet vermektedir. Antalya Diş Hastanesi olarak müstakil binasında tüm branşlar için ayrılmış olan klinikler mevcuttur.

Kanal tedavisi, endodonti bölümümüzde gerçekleştirilmektedir.

Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal tedavisi; dişin sert dokularını korumak ve dişi ağızda tutmak adına, sinir dokusu hastalanmış, harap olmuş dişlerin sinir dokusunun dişin içerisinden uzaklaştırılması ve kanal boşluklarının genişletilerek doldurulmasıdır.

Kanal Tedavisi Gerekliliği Nasıl Belirlenir?

Bir dişe kanal tedavisi teşhisi koyabilmek için dişin içerisindeki sinir dokusunun sağlığını ölçmeye yarayan bir takım canlılık testlerinden (elektirikli pulpa testi, sıcak/soğuk testi vs.) yararlanılır.

Muayene esnasında dişin; röntgen veya Dental Volumetrik Tomografi görüntüsü, ağız içerisindeki ve etrafındaki diş etinin görüntüsü,  perküsyon duyarlılığı, mobilitesi (dişte sallanma) ve hastanın tarif ettiği ağrı bulgularının hepsi birlikte değerlendirilerek kanal tedavisi teşhisi konur.

Kanal Tedavisi Gerektiren Başlıca Bazı Durumlar;

Kanal tedavisi uygulanması gereken bazı durumlar; sinire  kadar ulaşmış derin çürüklü dişler, travmaya uğramış dişler, kemikte lezyona neden olmuş nekrotik pulpalı dişler, sonradan semptoma neden olan derin dolgulu dişler, sağlıklı olmayan eski kanal tedavili dişlerin kanal tedavisi yenilemesi (retreatment), kök ucu kapanmamış dişlerin apeksogenezis veya apeksifikasyon tedavisi, eksternal/internal rezorpsiyon, ototransplantasyon yapılmış dişler ve protetik nedenlerle kanal tedavisi yapılması gereken dişler şeklinde sıralanabilir.

Kanal Tedavisinin Kaç Seansta Bitmesi Gerekir?

Kanal tedavisi tek seansta veya çoklu seanslarla yapılabilir. Çoklu seans yapılması dişteki semptomlara ve kanal içerisindeki iltihabi duruma göre değişkenlik gösterir. Çoklu seans yapılması gereken durumlarda kanal içerisine ilaç yerleştirilir ve ilacın etkinlik süresine göre 2. seans ayarlanır.

Dişte şişliğe neden olan akut iltihap geliştiyse hemen kanal tedavisi müdahalesi yapılması doğru mudur?

Hastalarımızın en sık rastlanılan çekincelerinden biridir. Tam tersi kanal tedavisi yapılıp etkenin ortadan kaldırılması ile daha hızlı bir rahatlama meydana gelmektedir. Sanılanın aksine lokalize olmuş iltihaplarda antibiyotik kullanımı tavsiye edilmeden sadece kanal tedavisi ile iyileşme sağlanabilir.

Diş Kaynaklı Lezyon Varsa Nasıl Bir Tedavi Süreci İzlemeliyiz?

Sinir dokusu hastalanmış dişlerin kök ucunda sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Herhangi bir ilaç kullanımı ile diş etkenli lezyonlarda iyileşme görülmez, tek tedavisi etkenin uzaklaştırılmasıdır. Dişin üst yapısı ve protetik restorasyon ihtiyacı, hastanın ağız hijyeni, hastanın kooperasyonu da değerlendirilerek lezyon tedavisine karar verilir.

Kanal tedavisi ardından lezyon iyileşmesini gözlemlemek için tedavi bitiminden itibaren 3. ay, 6. ay, 1. sene ve 1,5. senesinde röntgenle kontrol edilmesi gerekir. İlk röntgen görüntüsü ile karşılaştırma yapılarak lezyondaki iyileşme takip edilir. Bazı inatçı enfeksiyon durumlarında apikal rezeksiyon kararı verilmesi gerekebilir.

Üst Dolgusu Önemli Mi?

Kanal tedavisi tamamlandıktan sonra en önemli hususlardan biri üst restorasyon şeklidir. Kanal tedavisi ne kadar iyi yapılırsa yapılsın üst restorasyonu sağlıklı olmazsa bu bir süre sonra bakterilerin üst dolgunun sızdıran yerlerinden tekrar kanala ulaşabileceği ve kemikte yıkıcı lezyonlara neden olabileceği anlamına gelmektedir.

Kanal tedavisi yapılan dişlerin genellikle çok harap olmuş ve madde kaybına uğramış olmasından dolayı da dişin üst yapısına onley restorasyonlar, full metal seramik kuronlar veya endokron gibi bazı özel uygulamaların yapılması önerilebilir.

Dişler sadece yeme içme ve çiğneme fonksiyonlarının yerine getirilmesi sırasında kullanılan araçlar olmanın ötesinde aynı zamanda estetik açıdan da özellikle gülerken son derece dikkat çeken yerlerdendir. Bu sebeple Antalya diş hastanesi seçiminde mutlaka kaliteli hastanelerin tercih edilmesi gerekiyor.

Modern Antalya Diş Hastanesi

 

Diş Hastanesi
Diş Hastanesi

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte diş problemlerinin tedavisinde kullanılmakta olan yöntemler de değişmektedir. Artık çok daha kusursuz bir biçimde tedavi yapılmasını sağlayan araçların kullanılması söz konusu olabiliyor. Kişiler hastaneye gitmeyi düşünürken hastanelerin altyapılarının da bu açıdan değerlendirmesini yaparak isabetli seçimler yapabilirler.

Güvenilir Antalya Diş Hastanesi

Diş tedavilerinin ne kadar önemli olduğuna daha önce de vurgu yaptığımız gibi diş tedavilerinde mutlaka uzman isimlerden yardım almak gerektiği bir kez daha öne çıkmaktadır. Bunu gerçekleştirmek adına mutlaka güvenilir hizmetler veren yerlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Böylece dişlerin en iyi şekilde tedavi edildiğinden de emin olmak mümkün olacaktır.

Uygun Fiyatlı Diş Hastanesi

Diş tedavilerinde genellikle hastalar diş hastanelerinin kaliteli, güvenilir ya da modern bir yapıda olmasından çok uygun fiyatlarla hizmet verip vermediğine bakmaktadır. Bu sebeple Antalya diş hastanesi araştırmalarında kişilerin standart muayene işlemlerinin ardından alacağı fiyatlara göre hareket etmesi de gerekecektir. Sayın Ortodonti olarak ödeme kolaylıkları sunduğumuz diş tedavilerini en modern araçlarla profesyonel şekilde gerçekleştiriyoruz.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH