antalya diş eti tedavileri

Antalya Diş Eti Tedavisi

Periodental hastalıklar yani dişeti hastalığı günümüzde sıklıkla karşılaşılmaktadır. Dişetinde gerçekleşen iltihabi hastalık periodental hastalıklara yol açmaktadır. Kimi zaman önemsiz olarak görülen bu hastalık yetişkin bireylerde diş kayıplarına sebebiyet vermektedir. Üstelik diş kayıplarında % 70 gibi büyük bir orana sahip olan bu hastalık da erken teşhis büyük önem arz etmektedir.

Hastalığın başlangıcı olan dişeti iltihabı dişeti hastalığının habercisi olarak görülebilir. Dişeti kanamalı ve kırmızı bir görünüme sahip, eskisine göre de daha büyük bir hacimdeyse bu dişeti iltihabının belirtileri arasında yer almaktadır. Bu dönemlerde rahatsızlık bakımından hastaları rahatsız etmese de ileri safhalarda dikkatleri üstüne çekeceğini belirtmekte fayda var.

Erken bir şekilde Antalya dişeti tedavisi ile dişeti iltihabı tedavi edilmeli böylece ileri safhalara gelmeden hastalıktan korunmalıdır. Dişeti iltihabının ardından periodontitise doğru ilerleyen hastalık dişetlerinde ve daha da kötüsü dişlerin desteği görevini gören alveol kemiklerinde büyük hasarlara yol açabilir.

Diş fırçalama ya da diş ipi kullanımı sırasında gerçekleşen kanamalarda aynı zamanda bu hastalığın habercisi görevini görebilmektedir. Açık pembe renkli, sıkı, şiş olmayan görünümünü yavaş yavaş kaybeden dişeti, tedavi edilmediği sürece ilerleyecek ve hasarını da git gide arttıracaktır.

Dişeti Hastalığının Belirtileri

Dişeti hastalığının bünyesinde bulundurduğu birçok belirtisi vardır. Bu belirtiler sayesinde de dişeti iltihabı sırasında bu hastalıklar çözüme kavuşturulabilir. Normal bir dişetinin yapısından bahsedecek olursak; açık pembe bir renge sahip olmaktadır.

Dişetlerinde fırçalama, diş ipi kullanımı sırasında kanama gerçekleşmez ve dişler dişetlerine sıkı bir şekilde tutunmuş görünümüne sahiptir. Bu görünümden uzak fırçalama sırasında kanamalar görülüyorsa, dişeti kan kırmızısı rengine sahipse Antalya dişeti tedavisi ile çözüme kavuşturulması gerekebilir. Bu belirtilerin yanında da bazı önem taşıyan bulgular yer almaktadır. Dişeti hastalıklarına ilerleyebileceği düşünülen bazı bulgular:

  • Dişetinde sıkı bir görünüme sahip olmayan dişler
  • Ağızda gerçekleşen kötü koku
  • Diş ve dişetlerinde görülen iltihabi akıntılar
  • Dişetlerindeki kanamalar
  • Kırmızı, hassas yapıya sahip şiş diş etleri
  • Diş fırçalaması, diş ipi kullanımında kanama yapan dişeti

Bu gibi bulgular dişeti hastalığının belirtilerinde yer alabilmektedir. Fakat bilinmelidir ki her dişeti hastalığı ya da dişeti iltihabı bu belirtileri göstermek zorunda değildir. Kimi zaman hastalarda bulgulara rastlanmadan diş eti iltihabına ya da diş eti hastalıklarına yakalanılabilmektedirler. Bu yüzden Antalya dişeti tedavisi bu hastalıklar için kontrol ve tedavi alanında önem arz etmektedir.

Dişeti Hastalıkları Neden Oluşur?

Dişetinde gerçekleşen iltihap ve periodental hastalıkların oluşmasında birçok neden bulunmaktadır. Bunların en başında ise diş fırçalamasının doğru ve tam bir şekilde yapılmaması gösterilebilir. Diş fırçalamasının yapılamamasından kaynaklı ortaya çıkan bakteri plağı (diş üzerindeki krem rengi tabaka) ağız hijyenini büyük oranda etkilemektedir.

Plakta bulunan bakteriler dişeti hastalıklarına başlı başına yetecektir. Bakteri plağının yanında da sıklıkla kullanılan ve hastalıkların bir diğer büyük etmenlerinden sigara, dişlerde sararmaya yol açmaktadır. Sadece dişe zarar vermemekle birlikte vücudun birçok bölümünde de hasara neden olmaktadır.

Kötü ve yetersiz beslenmekten kaynaklı vücut çoğu zaman enfeksiyonlara açık hale gelmektedir. Dişeti ve daha birçok enfeksiyona karşı zayıf düşen vücut, hastalıkları da peşinde getirmektedir. Bunların yanında da ilaç kullanımında bazı ilaçlar dişeti hastalıklarına neden olabilmektedir. Bu ilaçlar; anti-depresanlar, kalp ilaçları ve doğum kontrol hapları.

Bu gibi ilaçları kullananlar diş hekimlerine danışarak kullanmaları da önemli noktalardandır. Antalya dişeti tedavisi sayesinde de bu hastalıklara erken teşhis ile hasar vermeden kurtulabilir, ileri derecelerdeki hastalar içinde tedavisi kolaylıkla yapılabilmektedir.

Dişeti Hastalığı Önlenebilir mi?

Dişeti hastalığının birtakım aşamaları bulunmaktadır. Bu aşamalara göre de hastalığın önlenip önlenememesi ya da tedavi gerektirip gerektirmediği kanısına varılabilir. Gingivitis yani dişeti iltihabı hastalığın ilk aşamalarındandır.

Bu gibi erken aşamalarda çoğunlukla plak birikiminden kaynaklı iltihap gerçekleşmiştir. Bu aşamalarda dişetlerinizde kanama görülecektir fakat yine de dişeti hastalığının önüne geçilebilir ve hasarı da önlemek için diş hekimleri tarafından diş kontrolleri ve ağız bakımı sonucunda güzel sonuçlara imza atılabilir.

İkinci aşamalardan periodontitis kemik yapılarında farklılıklara yol açabilir. Dişlere sağlamlık veren, destek sunan kemik ve lifler bu aşamada hasar almaya başlar ve gittikçe de bu hasar büyümektedir. Bu yüzden de diş hekimiyle beraber tedavi kaçınılmaz bir hale gelir bunun ardından da özenli bir diş bakımı gerekmektedir.

Bir diğer aşama ise ilerlemiş periodontitistir. Bu aşamalarda dişler sallanmaya başlayacaktır. Diş yapısında bozulmalar gerçekleştiğinden dişetinin dişleri tuttuğu o sert görünüm kaybolmuş, daha hassas dişetleri ortaya çıkmıştır.

Yoğun tedavi sonucunda dişlerin kurtulma imkânı olsa da kimi zaman diş çekimi uygulanması gerekmektedir. Antalya dişeti tedavisi ile de bu hastalığın önüne geçilebilir ve hasarlardan önlenmeye başlanabilir.

Dişeti Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

diş eti hastalıkları ve tedavileri

Dişeti hastalığının aşamalarına göre de tedavi yöntemleri değişiklik göstermektedir. İleri safhalardaki hastalarda gerçekleşen tedavi çok daha yoğun, ciddi bir önem taşımaktadır. Bunun yanında erken dönemlerde fark edilen dişeti iltihaplarında da diş taşı temizliği ve diş üzerinde bulunan diş plaklarının dişlerden uzaklaştırılması, temizlenmesiyle tedavi kimi zaman son bulabilir.

Bakterilerden uzaklaştırılması yeterli olunan dişeti iltihabında erken teşhis her zamanki gibi önemlidir. Erken teşhisin yapılamadığı, ileri safha hastalarda ise cerrahi yöntem gerekecektir. Cerrahi yöntemle dişlerin çekilip çekilmemesine karar verilir, bunun sonucunda da tedavi başlamış olur.

İleri safhalardaki hastalarda yapılan bu cerrahi yöntemde kolay temizlenebilir bir dişeti formu oluşturulmaya, dişlerin dişetlerinde sağlamlaştırılması için düzgün bir kök yüzeyi oluşturmak ve diş iltihabında gerçekleştirilen diş plaklarından uzaklaştırılmak, diş taşını temizlemek gibi işlemler yapılmaktadır. Antalya dişeti tedavisi ile tedavilerden güzel sonuçlar alınmaktadır.

Dişeti hastalığının tedavi sonrası da hastalar için özen gösterilmesi gereken zamanlardandır. Düzenli olarak diş hekimi kontrollerinin yapılması, plak kontrolleri, diş taşı temizliği için diş hekimlerini ziyaret edilmesi gerekebilir.

Dişeti Hastalığı Kalıtsal mıdır?

Araştırmaların sonucunda bazı dişeti hastalıklarının kalıtsal olduğu, bazı kişilerin doğuştan bu hastalıklara yatkın olabildiği kanısına varılmıştır. Fakat yine de birçok hasta diş hekimi kontrolleri sayesinde ve ağız bakımı ile bu hastalıklardan koruna bilmektedirler.

Antalya dişeti tedavisi kapsamında sunulan fırsatlarla da bu hastalıklarda kolay, hızlı bir şekilde sonuç alabileceksiniz. Hastalığın ilerlemesine izin vermeden gerçekleştireceğiniz diş hekimi kontrolleri ile erken teşhis hastalarda büyük önem taşıyacak ve hastalık hasar vermeden korunmaya geçebileceksiniz.

Fırçalama yöntemlerinin bile önemli olduğu dişetlerinde kalıtsallığa bırakılmadan ağız bakımına özen gösterilmesi gereklidir. Ağız bakımının yanında herhangi bir kalıtsallık söz konusuysa da diş hekimiyle gerçekleştireceğiniz kontroller sonucunda hasardan uzak bir şekilde dişler hastalıktan korunabilir.

Tedaviden Elde Edilen Sonuç

Antalya dişeti tedavisi ile alacağınız tedavide dişlerinizden sert birikintiler, plaklar temizlenir. Böylece de plaklarda ve birikintilerde yer alan binlerce bakteri, dişlerden uzaklaştırılmış olur. Bunun yanında doğru olan diş fırça kullanımı ve diş ipi kullanımı gösterilir.

Hastanın dişetindeki ilerlemesine göre de diş hekimleri tarafından tedavinin gerekliliği, cerrahi yöntemin kullanıp, kullanılmayacağına karar verilir. Uygulamalar sonucunda da 3-6-12 ay gibi kontrollerin sağlanması istenir.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH