Ant. Diş Eti Tedavisi

Antalya Diş Eti Tedavisi

Dişlerimiz görünümümüz kadar tüm vücut sağlığımız açısından da çok önemlidir. Çünkü dişlerimizde yaşayacağımız sorunlar veya hastalıklar sosyal yaşam kadar genel sağlıklı yaşamımızı da etkiler. Bu sebeple sorun olsun olmasın periyodik diş bakımı yaptırmak gerekir.

Ağız ve diş sağlığımızda dişlerimiz kadar sağlıklı olması gereken bir diğer önemli parçamız da diş etlerimizdir. Diş etlerinde meydana gelen bir rahatsızlık direkt olarak dişleri etkilemektedir.

Diş eti hastalığı olarak da adlandırılan periodontal hastalıklar, dişleri destekleyen  sert ve yumuşak dokuların  bakteriyel bir enfeksiyondur. Dişlerin düzgün fırçalanmaması ve diş ipi kullanılmaması durumunda tartar ve plak birikimlerinden kaynaklanır. Periodontal hastalıklar diş kayıplarına kadar çok önemli sonuçlar doğuna bir hastalıktır. Antalya diş eti tedavisi süreçlerinde Sayın Ortodonti olarak ileri teknoloji donanımlarla hizmet veriyoruz.

 

Diş Eti Hastalıkları Nelerdir?

Antalya Diş Eti Tedavisi

Periodontal hastalıklar genel olarak iki evrede ortaya çıkar. Bunlardan biri dişeti iltihabı gingivitis diğeri ise periodontitisdir.

Diş eti iltihabı, diş eti çizgisinin etrafında plak birikmesi sonucunda diş etlerinin iltihaplanması nedeniyle ortaya çıkar. Hafif bir diş eti hastalığı olan diş eti iltihaplanmasından korunmak için dişlerin günlük olarak fırçalanması ve diş ipi kullanılması çoğu zaman yeterlidir. Diş eti iltihaplanmasında diş etleri kırmızı ve şişmiştir ve diş fırçalanması sırasında ise kanamalar görülür.

Periodonsiyum, diş çevresindeki destek dokulardır. Bunlar diş etleri, diş kökleri, çene kemiği ve diş kökünü çene kemiğine bağlayan liflerdir. Enfeksiyonların diş etlerini etkilemesi durumuna gingivitis denilir. Gingivitis; kırmızı, şiş ve parlak, kolay kanayan dişler şeklinde kendini gösteri ki en önemli belirtisi de kanamadır.

Diş eti iltihaplanması doğru şekilde tedavi edildiğinde diş etleri sağlığına kavuşur. Ancak tedavi edilmediği durumda ise periodontitisis hastalığna dönüşür. Periodontitis;dişe eti iltihabından daha ileri bir olgu olup, diş eti ile birlikte tüm diş dokularının (periodonsiyumlar) etkilendiği durumlardır.

Belirtileri diş etinde kanama, kırmızımsı veya morumsu renk değişimleri, diş eti çekilmeleri, diş etlerinde büyüme, dişlerde aralanma, uzama, yer değiştirme, sallanma, hassasiyet ve ağızda kötü koku oluşumudur. Bu tarz bir enfeksiyon sonrasında estetik görünüm bozukluğundan çiğneme kaybına kadar ağır sonuçlar ortaya çıkar. Hatta yapılacak protezleri bile taşıyamayacak kadar desteği azalmış hastalıklı bir alt yapı bile görülebilir. Sayın Ortodonti olarak Antalya diş eti tedavisi işlemlerinde hastalarımızı bilgilendirme ve doğru diş sağlığı uygulanması konusunda çalışmalar yapıyoruz.

Diş Eti Hastalıklarının Risk Faktörleri Nelerdir?

Diş eti tedavileri

Diş eti hastalıkları genetik olabildiği kadar dışarıdan etki eden faktörlerle de ortaya çıkabilir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Sigara veya tütün maddeleri kullanımı,
 • Alkol kullanımı,
 • Diyabet, kalp rahatsızlığı, kanser gibi hastalıklar,
 • Gebelik,
 • Stres
 • Genetik, faktörleri sayabiliriz.

Ayrıca bazı ilaçlar da diş eti rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Mesela;

 • Kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar,
 • Epilepsi ilaçları,
 • Steroidler gibi ilaçlar bu sorunların oluşmasına neden olabilir.

Diş hekimleri tarafından yapılacak periyodik kontroller ve profesyonel diş temizlikleri bu rahatsızlıkları önemli ölçüde azaltacaktır. Çünkü diş temizliği dişte biriken tartar ve plakları temizlemekte en etkili ve tek yoldur. Düzenli diş doktoru ziyaretleri ile de olası sorunların erken teşhisi ile kolay tedavi edilmesini sağlayacaktır. Antalya diş eti tedavisi işlemlerinde etkili olmak için Sayın  Ortodonti olarak tüm hastalıklarımızı periyodik ziyaretlerine özen gösteriyoruz.

Diş Eti Hastalıkları Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu tarz tedaviler hastalığın durumuna ve türüne bağlı olarak diş hekimi tarafından karar verilip uygulanır. Antalya diş eti tedavisi ekibimiz durumunuzu doğru olarak değerlendirecek ve uygun tedaviyi önerecektir.Doğru bir teşhis  ve uygulanacak periodontal  tedavileri çin kapsamlı bir muayene işlemi yapılması gerekmektedir.  Diş eti hastalıklarının ileri safhalarında diş taşı temizliğinde diş kökü düzeltilmesine kadar farklı ve kombin tedaviler uygulanır.

Hastalığın durumuna bağlı olarak cerrahi veya cerrahi olmayan yöntemler uygulanır. Ancak diş eti hastalıklarının sadece erken evrelerinde cerrahi olmayan yöntemler etkilidir. Bu süreçte diş etlerindeki plak ve tartarlar uzaklaştırılarak  diş kökü temizlenir. Bu işlem sırasında diş hekimi plakların tekrar birikmesini önlemek için zararlı bakterileri de dişlerden temizleyecektir. Ağız sağlığınızı korumak için düzenli olarak diş hekimi ziyareti yapılması gerekmektedir. Cerrahi yöntemler ise diş eti ameliyatlarıdır.

Ayrıca lazer tedavisi de diş eti sağlığını arttırmaya yarayan başka bir yöntemdir. Bu yöntemde diş dokularının derinliklerindeki zararlı bakterilerin yok edilmesi, sağlıksız dokuların giderilmesi ve iyileşmeyi teşvik eden hızlı bir yöntemdir.

Diş Eti Hastalıklarından Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Zamanında teşhis ve doğru tedaviler ile diş eti hastalıklarının belirtilerini ortadan kaldırmak ve tedavi etmek kolaydır. Diş eti iltihabının erken evrelerinde tedavi edilmesi gerekir. Bu aşamada profesyonel diş temizliği ve kapsamlı diş fırçalamaları ile diş ipi kullanımı yeterli gelir. Ancak bakteriler dişlerin yumuşak dokularına yayıldığında geri dönüşümü olmayan sorunlar ortaya çıkar.

Diş Temizliği

Korunmak için doğru fırçalama ve diş ipi kullanımı yanı sıra gargara ile de desteklenen diş temizliği süreçleri yararlı olacaktır. Ayrıca sorun olsun ya da olmasın yılda iki defa diş hekimi ziyaret edilerek kontrol yapılmalıdır. Dişte oluşacak sorunlar diğer sağlık problemleri ile de bağlantılıdır.

Temel hijyen temizliği yanı sıra diş eti hastalıklarında artışa neden olan faktörleri de ortadan kaldırmak önemlidir.

 • Stres düzeyini azaltmak,
 • Düzenli uyumak,
 • Sigara ve alkolü bırakmak,
 • Ortodontik tedavilerle plakların birikeceği çapraşık dişleri düzeltmek, diş teli kullanmak,
 • Düzenli beslenmek ve diyet yapmak, şeklinde sıralanabilir.

Amaç plakların oluşmasını önlemektir. Plakların oluşma nedeni şeker ve karbonhidrattır. Doğru beslenme ve diyette bu oluşumu engelleyecektir.

Yorum Bırak

3 × 2 =

Bizi Arayın